Лактаза і лактоза — розбираємося в термінах

загрузка...

Лактаза і лактоза — різниця при написанні в одній букві, а наскільки вони розрізняються за змістом? Звичайно, ці слова пов’язані між собою, але позначають зовсім різні поняття. Лактоза — молочний цукор, який знаходиться в молочних продуктах, а лактаза — фермент, що розщеплює його. При детальному знайомстві з цими термінами можна відкрити для себе багато цікавого.

Лактоза

Лактоза — дисахарид з хімічною формулою C12H22O11, у вільному виді утримується в молоці усіх ссавців. У ста мілілітрах грудного молока жінки міститься близько семи грамів лактози. У такій же кількості коров’ячого молока — п’ять, овечого та козячого — чотири, кобилячого — шість, мавпячого — десять грамів. У молозиві лактози міститься в два рази менше, ніж у зрілому молоці. Смак у лактози солодкий, але інтенсивність солодощі складає всього половину від глюкози і третину від сахарози.

Лактоза в промисловості

лактози отримують з молочної сироватки методами мембранної технології і сушки, а потім використовують:

 • в молочній промисловості;
 • в дитячому харчуванні;
 • в кондитерській промисловості для поліпшення основи карамелей, мармеладу, глазурі і цукерок, оскільки додавання лактози в продукт призводить до його підвищеної в’язкості, що викликає у споживача приємні відчуття при жуванні; в бісквітах, джемах і шоколаді — як ароматизатор і підсилювач смаку ;
 • в хлібобулочному виробництві для збільшення обсягу хлібобулочних виробів і отримання красивою золотисто-коричневої скоринки;
 • в алкогольній промисловості для посилення і одночасно пом’якшення смаку алкогольного напою, зменшення негативних наслідків від передозування;
 • в м’ясній промисловості для збільшення терміну зберігання та маскування неприємних присмаків;
 • у фармацевтичній промисловості як основу для багатьох лікарських препаратів, а так само для отримання лактулози — проносний засіб.
 • Вміст лактози в продуктах

  Продукти з високим вмістом лактози: сироватка, продукти з сироватки, сухе молоко.

  Продукти, що містять лактозу: незбиране молоко, молочні продукти, ковбасні вироби, пакетні супи, хлібобулочні вироби, горіхова паста, морозиво, пироги і торти, галушки, кнедлики, гамбургери, гірчиця, майонез, кетчуп, підсилювачі смаку, підсолоджувачі, згущене молоко, бульйони, солодощі, харчові добавки для збільшення ваги, соуси, пудинги і деякі інші.

  Продукти, до складу яких лактоза не входить: фрукти, овочі, мед, кава, чай, олію, рис, вермішель, соєве молоко, дієтичні безлактозні продукти, сире свіже м’ясо, сира свіжа риба, яйця, картопля, бобові, зерно, прянощі і горіхи.

  Лактаза

  Лактаза — фермент з групи карбогідрази, що продукується зрілими ентероцитами людини, необхідний для розщеплення лактози на два простих елемента — глюкозу і галактозу, які добре засвоюються організмом.

  Лактаза уперше виявляється вже на десятому тижні внутрішньоутробного розвитку, з сімнадцятого тижня її активність максимальна у порожній кишці, з двадцять четвертого тижня активність лактази однакова як в дистальному, так і в проксимальному відділах кишечника. Однак рівень її активності невисокий і прогресивно наростає до моменту пологів, зберігаючи максимальну активність десять — дванадцять місяців. З переходом на дорослий тип харчування активність лактази починає знижуватися. У два роки активність лактази вже в два рази нижче, ніж у новонародженого. Другий період різкого зниження активності припадає на вік п’ять — сім років.

  На рівень лактази впливають генетичні фактори, цілісність і повноцінність ентероцитів, а так само рівень пошкоджуючих факторів, до яких, в першу чергу, відносяться гормони стресу. У грудному молоці містяться багато речовин, які безпосередньо впливають на оновлення слизової і її повноцінне функціонування, що допомагає лактази повноцінно розщеплювати лактозу.

  При зниженні рівня лактази нижче вікової норми або її повної відсутності розвивається лактазна недостатність, яка викликає неприємні відчуття у дорослих і дуже небезпечна для дітей раннього віку, основним харчуванням яких є молочні продукти.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.