Ладан: ароматна смола для воскуріванія

загрузка...

Запах ладану важко сплутати з якимось іншим: це найдавніше пахощі воскурівается в християнських храмах багато тисячоліть. Євангеліє від Матвія описує, що ладан, разом з іншими дорогоцінними дарами, принесли Ісусу Христу волхви. Що ж являє собою ладан? Це природна деревна смола, яку збирають зі стовбурів дерев роду Боссвелія. Широке застосування ладан знайшов не тільки при богослужіннях, але і в народній медицині, ароматерапії і парфумерній промисловості.

Ароматична смола

Ладан являє собою ароматичне смолиста речовина, висушений сік, камедесмолу, яка збирається з східних дерев біологічного роду Боссвелія, сімейства Бурзерових. Стовбур дерева надрізають в кінці зими, з нього випливає смола і твердне біля основи стовбура або на корі рослини. Вищим сортом добірного ладану вважаються невеликі сухі шматочки світло-жовтого кольору, з бальзамічним запахом. Нижча якість у ладану звичайного, це нерівномірні частини смоли темно-коричневого кольору зі світлими вкрапленнями. Зростають Лада дерева на Аравійському півострові і в Східній Африці (в основному в Сомалі).

До складу ладану входять камеді та смоли, ефірні олії. При розтиранні з водою смола утворює каламутну емульсію, нагріваючись, не плавиться, видає характерний бальзамічний запах, солодкий, обволікаючий, заспокійливий, приємний. Смола повністю не розчинна ні в спирті, ні в ефірі, ні в воді.

Властивості і застосування ладану

Головне застосування ладан знайшов в кадінні при богослужіннях: священики додають його в фіміам, ароматичну суміш, розміщують в кадило і воскурівают його, розмахуючи священним посудиною. Від такої дії в храмі стоїть особливий запах, з запашним димом. Ладан — складова частина фіміаму, одна з одинадцяти храмових пахощів. Однак часто в церквах ладаном називають узагальнено і всі інші смоли. Ладаном обкурюють та побутові приміщення: смола в цьому випадку використовується як антисептик.

У парфумерії та ароматерапії ладан застосовується у вигляді ефірної олії. Зараз в народній медицині і лікарських фармпрепаратів ладан використовується вкрай рідко, в основному в складі мазей від нагноєнь і запалень, при лікуванні таких хвороб, як мастит, фурункульоз, пухлини різної етимології. Єгиптяни з якнайдавніших часів з’єднували ладан з коричник і втирали його в хворі суглоби, з чистого ладану робили омолоджуючі маски. Китайці визнавали за ароматною смолою такі властивості, як захист від лепри і золотухи, застосовували для зниження небезпеки передачі інфекції, в складі ранозаживляющих пластирів. Особливо цінувався «мірри ладан», той, який сам собою випливав із кори дерев, без людського втручання. Китайці називали ладан «стікає жиром священної квітки».

Це цікаво

Європейські країни неодноразово піднімали питання про заборону відвідування храмів дітьми при кадінні, обкурюванні фіміамом, оскільки виникала підозра на проканцерогенний ефект від ароматичного запаху. Науково доведено, що в димі ладану міститься ацетат інценсола, потужного антидепресанту. У малій кількості ладан містить те ж саме речовина, що і гашиш — тетрагидроканнабиол, біокаталізатор головного мозку. Саме тому при воскуріванія ладану приходить умиротворення, зняття нервової напруги, потужна вироблення серотоніну, гормону радості. Однак ладан, як і молитва, лікує душу, а через зцілення душі відбувається і оздоровлення фізичного тіла.

У російській фольклорі ладан служить потужним засобом в боротьбі з нечистю, що відображено в прислів’ях і приказках:

 • Боїться, як чорт ладану
 • ладаном не викуриш
 • Ладан на чортів, в’язниця — на злодіїв
 • Святим духом, ладаном запахло.
 • І всякий російський носив на шиї ладанку, полотняний мішечок з ладаном, як засіб для захисту від злих духів.

  Майже сто років тому Олександр Вертинський (1889-1957), кумир естради першої половини XX століття, співав сумно, протяжно, у властивій йому манері співучого речитативу знамениту пісню «Ваші пальці пахли ладаном». Пісня була присвячена Вірі Холодній, популярної актриси німого кіно, в яку таємно був закоханий великий співак. Його пісні, за спогадами сучасників, «представляли феномен майже гіпнотичного впливу не тільки на обивательську, але і на вимогливу елітарну аудиторію».

  Жанна Пятірікова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.