Куряча сліпота: від нестачі вітаміну А

Куряча сліпота (гемералопія) — це хвороба, викликана недоліком в організмі людини вітаміну А. Вітамін А (ретинол) міститься в структурі світлочутливого речовини сітківки ока людини — родопсину або «зорового пурпуру». При потраплянні світла на сітківку в родопсин і інших речовинах в колбочках і паличках очі відбуваються хімічні зміни, для яких і необхідна велика кількість вітаміну А. Саме ці зміни забезпечують адаптацію зору до темноти. При дефіциті вітаміну А в організмі розвивається хвороба, внаслідок якої людина не може бачити в умовах недостатньої освітленості. Цю хворобу назвали курячою сліпотою.

Причини захворювання курячою сліпотою

Причин, що викликають захворювання людини курячою сліпотою, кілька. Куряча сліпота може бути вродженою, вона може бути наслідком інших очних хвороб (міопії, глаукоми, катаракти), недокрів’я, діабету або загального виснаження організму. Але основною причиною захворювання людини курячою сліпотою є недостатнє надходження в організм вітаміну А.

Симптоми курячої сліпоти

Людина, яка захворіла гемералопія, дуже погано бачить при слабкому освітленні, йому доводиться напружувати зір, щоб пристосуватися бачити в темряві. Це основний і унікальний симптом курячої сліпоти. Також спостерігається відчуття сухості, «піску в очах». Якщо вчасно не провести лікування курячої сліпоти, то можлива повна втрата зору в темряві. Таким чином, гемералопія характеризується зниженням світлової чутливості, порушенням процесу темнової адаптації, звуженням полів зору, особливо на кольори. Діагноз ставлять на підставі скарг, клінічної картини, дослідження темнової адаптації та електроретінографіі.

Куряча сліпота може доставити немало незручностей, зокрема, люди, які страждають цим захворюванням, не можуть водити автомобіль в темний час доби. Якщо ви підозрюєте у себе курячу сліпоту, виконайте такі дії:

Пройдіть медичне обстеження: відвідайте лікаря і пройдіть комплексне медичне обстеження, щоб визначити, чи викликана куряча сліпота авітамінозом або іншими причинами.

Усуньте дефіцит вітамінів: забезпечте організм необхідною кількістю вітаміну А або цинку.

Лікування курячої сліпоти

Лікування курячої сліпоти залежить від причин, що її викликають. Гемералопія може бути лише верхівкою айсберга, симптомом куди більш серйозного захворювання. Вроджена гемералопія лікуванню не піддається. При симптоматичній гемералопії призначають лікування основного захворювання.

 • Гемералопія, викликана міопією
 • Міопія або короткозорість — одна з поширених причин курячої сліпоти. Міопія викликана тим, що заломлююча система ока володіє збільшеною оптичною силою і занадто сильно фокусує. Тому предмети, розташовані вдалині, здаються розмитими, й людина погано бачить об’єкти на погано освітлених ділянках. Для корекції курячої сліпоти, викликаної міопією, рекомендується носіння окулярів або контактних лінз. У деяких випадках потрібно рефрактівной хірургія.

 • Гемералопія, викликана прийомом ліків від глаукоми
 • Глаукома — це очне захворювання, що характеризується періодичним або постійним підвищенням внутрішньоочного тиску з розвитком дефектів поля зору, зниженням зору і атрофією зорового нерва. Ліки від глаукоми можуть викликати звуження зіниць, що і призводить до гемералопії, так як через зменшення розміру зіниць зменшується кількість падаючого світла. У цьому випадку рекомендується заміна ліки від глаукоми.

 • Гемералопія, викликана катарактами
 • Катаракта — очне захворювання, пов’язане з прогресуючим помутнінням кришталика ока і яка викликає різні розлади зору, в тому числі курячу сліпоту. Єдиний спосіб лікування курячої сліпоти в цьому випадку — хірургічне видалення катаракти, яке дозволяє повністю усунути проблему гемералопії.

 • Гемералопія, викликана пігментного дистрофію сітківки
 • Пігментна дистрофія сітківки — генетичне захворювання, яке характеризується руйнуванням паличок і колбочок у сітківці ока і часто призводить до гемералопії. Прогресування захворювання веде до повної втрати зору. Це захворювання не піддається повному лікуванню, але можливо уповільнити його прогресування. Для цього призначають вітамін А і проводять операцію. У майбутньому можлива трансплантація сітківки.

 • Гемералопія, викликана дефіцитом вітаміну А
 • Нестача вітаміну А в організмі — одна з основних причин гемералопії. У цьому випадку лікування курячої сліпоти заснована на збільшенні надходження в організм вітаміну А, перш за все, в складі їжі. Для профілактики і лікування курячої сліпоти необхідно споживати моркву, капусту, цитрусові, різні соки і, обов’язково, печінка риби або різних тварин.

 • Гемералопія, викликана цукровим діабетом
 • Куряча сліпота також може бути наслідком аномально підвищеного рівня цукру в крові, тобто цукрового діабету. Одним з головних симптомів діабету у важкій стадії є повна втрата зору. Рання діагностика цукрового діабету та своєчасне лікування, наприклад, інсулінова терапія, дозволяють зменшити прояви захворювання, у тому числі подальше погіршення зору. У цьому випадку хворих прописують носіння окулярів і іноді проводять операцію по корекції зору.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.