Кропива — не тільки бур’ян, але і захисник організму

Кропива в Росії росте під кожним парканом. Ми звикли вважати її бур’яном і викорчовувати з корінням. А адже деякі види кропиви — це ще й лікарські рослини, за допомогою яких наші предки лікували багато захворювань. Та й сьогодні кропива входить до складу багатьох зборів рослин і використовується для лікування найрізноманітніших хвороб.

Ботанічні особливості кропиви

Існує кілька видів кропиви, але з лікувальною метою використовується в основному кропива дводомна — багаторічна трав’яниста рослина з сімейства кропив’яних висотою 1 м і більше. Рослина має чотиригранне стебло, покритий, як і листя, довгими пекучими і короткими простими волосками. Листя у кропиви супротивні, великі, довгасто-яйцеподібні, біля основи серцевидні, по краю крупнозубчатие, на верхівці дліннозаостренние. Квітки дрібні, оливково-зелені, зібрані в витягнуті звисаючі кисті. Плоди — яйцевидно-еліптичні горішки з одним насінням. Цвіте кропива з червня до вересня, плоди дозрівають у липні-вересні.

Зустрічається кропива дводомна на всій території нашої країни (крім північних територій), особливо її багато у вологих місцях листяних лісів, на галявинах, вирубках, по берегах водойм. Як бур’ян вона росте в садах і городах.

Лікарські сировиною є листя кропиви, їх збирають з червня до вересня і сушать у добре провітрюваних приміщеннях, в тіні.

У листі кропиви міститься велика кількість органічних кислот (мурашина, пантотенова і інші), вітамінів, мікроелементів, дубильних речовин і фітонцидів, хлорофіл, гістамін, глікозид уртіцін і деякі інші речовини. Вітаміну С в кропиві дводомної міститься більше, ніж в лимонах і в яблуках. У ній також міститься велика кількість каротину (з якого в організмі людини утворюється вітамін А), вітаміни групи В і вітамін К. З мікроелементів в кропиві містяться залізо, мідь, марганець, бор, титан, нікель.

Як впливає кропива на організм людини

Лікарські препарати, приготовлені з кропиви дводомної, мають сечогінну, жовчогінну, дратівливим, протизапальною дією, активізують обмін речовин, зупиняють кровотечі, тонізують нервову систему та прискорюють процеси відновлення в слизових оболонках шлунково-кишкового тракту.

Одночасне дію різних речовин (головним чином вітамінів і солей заліза), що містяться в кропиві, нормалізує в організмі жировий обмін і має стимулюючий вплив на еритропоез (утворення червоних клітин крові — еритроцитів). Препарати кропиви володіють вираженою здатністю зупиняти кровотечі через наявність в них вітаміну К (він сприяє виробленню в печінці протромбіну — фактора згортання крові).

Міститься в кропиві хлорофіл надає стимулюючу дію на обмін речовин і відновлення порушених тканин, підвищує м’язовий тонус матки і кишечника, покращує діяльність серцево-судинної і дихальної систем.

Показання та протипоказання

Кропиву сторіччям застосовували при лікуванні різних захворювань:

 • як кровоспинний засіб при різних зовнішніх і внутрішніх кровотечах;
 • в післяпологовому періоді для скорочення матки;
 • як жовчогінний при захворюваннях жовчного міхура і жовчовивідних шляхів;
 • як сечогінний при набряках різного походження;
 • як засіб, що підсилює відновні процеси в тканинах при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки;
 • при недокрів’ї для відновлення нормального кількості еритроцитів;
 • як тонізуючий нервову систему при неврозах;
 • як засіб, що стимулює обмінні процеси при ожирінні і цукровому діабеті;
 • зовнішньо у вигляді примочок при виразках і ранах для поліпшення загоєння;
 • зовнішньо при лупі і випаданні волосся.
 • Протипоказана кропива при вагітності, так як посилює скоротливу здатність матки, а також при захворюваннях, що супроводжуються підвищеним згортанням крові (тромбозах, тромбофлебітах і так далі) і станах після інсультів та інфарктів міокарда.

  Як приготувати лікарські препарати з кропиви в домашніх умовах

  Будинки з кропиви можна приготувати настої:

 • настій кропиви для прийому всередину: столову ложку сухої подрібненої сировини поміщають в емальований посуд, заливають склянкою окропу, поміщають на водяну баню на 15 хвилин, охолоджують при кімнатній температурі протягом 45 хвилин, проціджують, віджимають, доливають до вихідного рівня і приймають по третині склянки тричі на день за півгодини до їжі;
 • настій кропиви для зовнішнього застосування готується так само, як і для внутрішнього застосування, але з розрахунку дві столові ложки сировини на склянку окропу.
 • Кропива — старовинний народний засіб, але перед її застосуванням варто порадитися з лікарем.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.