Криза трьох років: я сам!

Криза трьох років, мабуть, відомий всім . Його так чи інакше переживає кожна дитина. В одного він проходить більш гладко, а в іншого так, що всі сусіди в курсі. Не варто, звичайно, будь-яке відхилення від норми вважати проявом кризи, але й недооцінювати його не можна. Краще вивчити причини, які призводять до розвитку кризи трьох років, і пережити його разом з дитиною з мінімальними психологічними потрясіннями, як з боку дитини, так і з боку батьків.

Психо-фізіологічні особливості кризи трьох років

До трьох років у дитини відбувається накопичення значної кількості знань про навколишній світ, але він не вміє їх систематизувати, тому дійсність здається якщо не хаосом, то вже, точно, сумбуром. Дитина починає ототожнювати себе з дорослими людьми і наслідувати їх, доводячи свою незалежність. Виникає улюблений вислів «Я сам!».

Багато психологи називають кризу трьох років «репетицією» підліткового кризи. Аналогії, справді, є: і в тому і в іншому випадку людина відкриває світ нових відносин. У три роки — це взаємодія з людьми із кола родини, знайомих, дитячого садка. Кожен контакт з новою людиною веде за собою низку відкриттів: наприклад, коли дитина вітається, то одна людина киває, інший посміхається, третій відвертається — дія з боку дитини однакове, а реакція у людей різна. Як важко це зрозуміти! Дитина винить не ту людину, яка відвернувся, замість того щоб привітатися, а себе. Взагалі завжди дитина має внутрішнє прагнення бути хорошим і радувати батьків. І якщо відбувається призводить не до того результату, який очікує дитина — у нього падає самооцінка, розвивається почуття неповноцінності. Крик в цьому віці є криком про допомогу, зверненим до миру.

Як проявляється криза трьох років

Криза трьох років, як і всі кризи, розвивається раптово. Вчора дитина була спокійною і слухняною, а сьогодні став справжнім бунтарем. Свій протест він висловлює бурхливо і тихо, по будь-якому приводу: не виконує прохання батьків, робить «все навпаки», «не чує» мову, звернену до нього. Мало того, він може почати бити своїх батьків, кричати на них — це не означає, що він їх розлюбив, просто він перевіряє своє місце в житті. Щоб зрозуміти логіку світу він діє дослідним шляхом, постійно розширюючи коло своїх «хочу», «дайте» і «можу».

З іншого боку, дитина прагне до самостійності. Він сам хоче одягатися і роздягатися, мити посуд і підлогу, їсти за допомогою не тільки ложки, але і виделки, ножа. Часто його дії неправильні, повільні і кострубато: миє підлогу губкою для посуду або одягає черевик не на ту ногу, викладає їжу з тарілки на стіл і намагається там підчепити її виделкою. Дитина не вередує — він експериментує і оптимізує процес. І можна погодитися з тим, що для маленьких рук зручніше мити підлогу губкою для посуду, ніж великий ганчіркою, на скатертини їжа менше ковзає, а черевик надітий на ногу — то є всі цілі виконані.

Як пережити кризу трьох років

Щоб допомогти дитині пережити кризу трьох років потрібно завжди бути на його боці. Не потурати, не йти у нього на поводу, але не реагувати на яку-небудь дію дитини негайно, спочатку потрібно подумати про те, чим воно викликане і реагувати тільки з урахуванням всіх причин. Наприклад: дитина довго вдягається — не потрібно його квапити і лаяти — потрібно похвалити за те, що він це сам робить і м’яко підказати, як можна надіти річ швидше. Якщо дитина виклав їжу з тарілки — потрібно запитати, навіщо він це зробив і відреагувати відповідно до його відповіддю. Дитина повинна відчувати, що батьки завжди на його боці, співчувають, допомагають і розуміють. Тоді криза трьох років перетвориться на захоплюючий процес вивчення світу і систематизації отриманих знань, в якому батьки виконують роль провідників дитини в світ невідомого.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.