Криза трьох років — період формування особистості

Криза грає ключову роль в розвитку і становленні особистості. Особливе значення мають кризи раннього віку, і один з основних — криза 3-х річного віку. Всі дослідники, що вивчали коли-небудь і вивчають психічні процеси зараз, відзначають, що період з двох до чотирьох років є одним з найважливіших, переломних і яскравих в житті людини. Криза чи критична точка — це неминучий процес, життєво важливий і закономірний етап у розвитку особистості, що приводить до змін і в світогляді, поведінці. Це своєрідна сходинка, що дозволяє перейти на новий життєвий етап, початок нового відрізка життєвого шляху.

Криза трьох років — один із самих ключових криз у розвитку дитини. Саме до цього періоду він починає чітко розуміти, що він окрема, самостійна особистість, він починає індивідуалізувати себе, застосовувати займенник «Я». У цей період змінюються соціальні відносини дитини з дорослими. Найчастіше криза ускладнюється ще й тим, що у мами закінчується декретна відпустка і малюка швидше намагаються визначити в сад або залишають з нянею.

Багато батьків відзначають те, що поведінка дитини до трьох років стає нестерпним, він вередує, може влаштувати істерику, не слухається, на кожному кроці говорить «ні» і намагається зробити все по-своєму.

Криза трирічного віку характеризується наявністю певних симптомів. Психологи виділили кілька основних ознак того, що у вашого малюка почався саме криза трирічного віку.

Упертість

Одна з найяскравіших рис характеру в кризовий період. Дитина упирається просто так, по будь-якому приводу. Головним його прагненням є досягнення необхідного, а не досягнення бажаного. Якщо мама покликала дитину обідати, він буде твердити: «Не піду», не дивлячись на те, що йому хочеться їсти.

Деякі батьки в прагненні виховати слухняного дитини починають тиснути на малюка, наказують йому, намагаються «піддати». Така поведінка не найкращий вихід із ситуації. Дитина буде намагатися реабілітувати себе, і буде провокувати ще більше ситуацій, щоб показати своє «я».

Негативізм

Виявляється в тому, що малюк прагне зробити все навпаки, часом всупереч своїм же бажанням. Іноді батьки сприймають неслухняність дитини як негативізм. Якщо дитина не слухається батьків, то він поступає так, як йому хочеться, він прагне задовольнити своє бажання. А при негативізмі, він йде навіть наперекір собі. Найчастіше негативізм з’являється тільки з батьками та близькими людьми, сторонніх чужих людей дитина слухається, поводиться поступливо і спокійно.

Іноді негативізм дитини виглядає просто смішно, він настільки висловлює свою незгоду, що показуючи на собаку, говорить: «не собака» або ще що-небудь в цьому роді.

Норовистість

Дитина починає виражати протест не тільки проти волі батьків, проти своїх бажань, але і проти існуючого укладу. Він протестує проти прийнятих правил, не погоджується виконувати звичні дії (не хоче митися, чистити зуби).

Свавілля

Прагнення виконувати всі дії та операції самостійно, навіть не дивлячись на те, що у нього не вистачить сил чи умінь їх виконати і називається свавілля.

Найчастіше малюкові забороняють робити основну масу операцій, не варто цього робити, нехай малюк сам переконається, що йому це не під силу.

Знецінення

Дитина, ще вчора виражав свою любов і прихильність до батьків і близьких людей (бабусь, дідусів), сьогодні починає обзивати їх нехорошими і лайливими словами. Йому перестають подобатися його улюблені іграшки, він також починає їх обзивати, іноді починає рвати, кидати, розбивати.

Поведінка малюка в період кризи імпульсивно, непередбачувано і в основному негативно направлено. Це маленький руйнівник, який всіляко намагається відстояти свою точку зору, він намагається керувати батьками, хоче, щоб виконували його бажання. Нерідко з дитиною трапляються істерики, настрій різко змінюється на протилежне.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.