Криза семи років: допоможіть соціальної адаптації дитини

Про кризу семи років мало хто знає, хоча всі в курсі того, що в цьому віці діти йдуть до школи. За процесом підготовки до школи — відвідуванням підготовчих курсів, купівлею підручників та одягу, отриманням медичної довідки, багато хто забуває про те, що саме головне — підготувати дитину до школи психологічно, адже саме вступ до школи — справжній стрес для нього, що супроводжується зміною самооцінки. Звичайно, сприятливо, якщо самооцінка підвищується, а от якщо самооцінка знижується, то криза семи років розгортається у всій красі.

Психофізіологічні особливості кризи семи років

Зі вступом до школи у дитини значно розширюється коло спілкування, як за рахунок дорослих, так і за рахунок дітей. Якщо дитина відвідувала дитячий садок, то це може згладити кризу, але не повністю, оскільки в саду група дітей зазвичай невелика, а вихователі чітко регулюють спілкування дітей. У школі ж ситуація інша: кількість дітей у класі більше, ніж в групі дитячого саду, більш того, доводиться спілкуватися і з дітьми з паралельних класів і іншими школярами. Поряд з розширенням кола спілкування у дитини з’являються нові обов’язки, підвищується відповідальність — і все це відбувається практично в один день. Психіка дитини не може впоратися відразу з такою різкою зміною способу життя і розвивається криза, яка може погіршитися, якщо відразу пред’являти до дитини підвищені вимоги і лаяти за невдачі. Більш важка форма кризи розвивається в тому випадку, коли вразливий дитина починає заздалегідь переживати про те, що буде в школі, підсумовуючи весь негативний досвід старших дітей, з якими він спілкується.

Як проявляється криза семи років

Запідозрити наближення кризи семи років можна тоді, коли дошкільник починає ставити багато питань про школу. Якщо відповіді батьків виявляються малоінформативними і не задовольняють його — формується негативне ставлення до школи, що проявиться небажанням йти навіть на шкільну лінійку першого вересня. Розвинувся негативізм тягне за собою насторожене ставлення до всього що відбувається в школі: дитина не проявляє активності на уроках, не відповідає, навіть якщо чудово знає тему, погано знайомиться з однокласниками і практично нічого не розповідає батькам про школу. Якщо в цей час не вжити заходів, криза почне посилюватися, приймаючи психосоматическую забарвлення: дитина починає часто хворіти, скаржитися на головний біль, втома, стомлюваність, поганий зір або слух. Це не вигадані захворювання. Педіатр може виявити у дитини тахі-або брадикардія, підвищення або зниження артеріального тиску, які зазвичай розцінюються як прояв вегетосудинної дистонії. Діти у віці семи років рідко висловлюють бурхливий протест проти школи, частіше вони переживають внутрішньо, а про розквіт кризи свідчать псіхосоматічскіе розлади.

Що робити при кризі семи років у дитини

Ця криза переживає кожна дитина, завданням дорослих є максимальне пом’якшення його проявів і хороша соціальна адаптація до школи.

Абсолютно правильно роблять ті батьки, які водять своїх дітей на курси підготовки до першого класу в ту ж школу, в якій дитина буде вчитися. Краще, якщо це будуть не короткострокові літні курси, а тривалі, протягом півроку з періодичністю один раз на тиждень — так дитина встигне звикнути до школи, до вчительки і до однокласників. Кожне відвідування школи має бути приємною подією з подальшим обговоренням деталей — таким чином дитина звикне ділитися своїми відчуттями з батьками, що дуже важливо для подальшого навчання, вже в якості учня першого класу.

Не можна залишати без відповіді жодне питання, заданий дитиною про школу — він приміряє на себе роль школяра і для нього важлива кожна дрібниця, щоб потім відчувати себе впевнено.

Потрібно ставити перед дитиною реальні цілі і не вимагати того, що він не зможе зробити, зате обов’язково потрібно хвалити свого першокласника за найменші реальні досягнення, виробляючи позитивне ставлення до шкільного процесу.

Якщо батьки помічають тривожність дитини, то потрібно звернутися до шкільного психолога якомога раніше, це дозволить провести своєчасну діагностику і не допустити розвитку психосоматичних реакцій.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.