Криза підліткового віку: не заважайте дитині вас ненавидіти

Підліткова криза, мабуть, відомий навіть більше ніж криза триліток, що має цілком логічне обгрунтування: дитина трьох років переживає свій криза в родині, а підліток має вже великі контакти і менш підконтрольний батькам. Смертність серед підлітків дуже висока, тому що вони досліджують не тільки навколишній світ, але й межі своїх можливостей, часто переоцінюючи свої сили.

Психо-фізіологічні передумови розвитку підліткової кризи

Підлітки нічому не вірять на слово, воліючи, як і трилітки, перевіряти всі своїми діями. Але якщо діти трьох років весь час знаходяться на очах батьків, які можуть оцінити ступінь ризику тієї чи іншої дії, яке збирається виконати дитина, то підлітки воліють спілкуватися зі своїми однолітками і батьки іноді навіть і не здогадуються про те, чим займається він удень, тому не можуть коригувати його поведінку і вчасно запобігти трагедії.

Часто діти цього віку гинуть на будівництвах, тонуть, потрапляють під машини. Вони катаються на дахах електричок, чіпляються до автобусів, намагаються зробити переліт, забираючись в технічні відсіки літаків, перепливають «на спір» широкі водойми і стрибають з будівельних крокв. Підлітки намагаються спорудити вибухові пристрої, зібрати саморобну ракету, вивчити межі власних можливостей. Підлітковий вік — вік першої глибокої любові: палкої, безпосередній і жорстокою, яка не прощає образ і нерозуміння, що викликає дитячі суїциди. Саме в цьому віці кожна дитина визначає своє місце в житті, свою соціальну позицію, яка потім не міняється протягом всього життя.

Прояви підліткового кризи

На відміну від інших вікових криз, криза підліткового віку розвивається поступово, проявляючись наростаючим непослухом і зухвалістю. Тому батьки практично завжди можуть сказати, коли конкретно їх слухняний і просто «золотий» дитина перетворився на йоржистим і огризатися. Дитина, як і в три роки, починає демонструвати свою незалежність і самодостатність, але проявляється вона вже зовсім по-іншому: він не підкоряється правилам поведінки ні сімейним, ні шкільним — може не ночувати вдома, приходячи додому закриватися в своїй кімнаті, прогулювати уроки, увійти до складу молодіжної угруповання або секти. Підлітки дуже ранимі і внутрішньо сильно переживають те, що з ними відбувається. Якщо дитина грубить і огризається — він все ж таки йде на контакт з дорослими і це не так погано. А от якщо дитина закривається в окремій кімнаті і воліє мовчати — це більш важка ситуація. У будь-якому випадку, криза підліткового віку обумовлений самою природою людини, результати його подолання дуже важливі для становлення особистості, тому батькам потрібно бути до нього готовими.

Як допомогти підліткові пережити кризу

Найчастіше, дитина і сам не розуміє, що з ним відбувається, тому що починається криза є великим сюрпризом і для нього самого. Батьки, як більш досвідчені люди, повинні заздалегідь підготуватися до цієї кризи і зробити все можливе, щоб він став стартом для успішного життя своєї дитини. Підготовка до кризи починається з народження дитини. Батьки повинні прагнути забезпечити повне взаєморозуміння з ним на всіх стадіях його розвитку, бути друзями, тими людьми, які все зрозуміють, простять і незмінно — люблять. Потрібно бути в курсі всіх подій, що відбуваються з дитиною і навколо нього, знати його друзів, запрошувати їх у гості, організовувати спільні заходи, які, дійсно, викликали б інтерес у підлітків. Дуже добре, якщо до цього віку у дитини з’явиться кумир, з правильно орієнтованим поведінкою, так як саме на нього буде дорівнювати дитина, вибудовуючи своє життя, а батьки можуть бути кумиром сусідської дитини, але не свого. Роль кумирів можуть виконувати старші брати і сестри, але частіше ними виявляються люди, яких часто демонструють по телевізору.

Якщо підліток почав проявляти невластиве для нього поведінку — не поспішайте лізти до нього з розпитуваннями, так як це тільки погіршить ситуацію. Спочатку відвідайте школу, поспілкуйтеся з його друзями — з’ясуйте причину і акуратно дійте.

Найголовніше — завжди любите свою дитину і розумійте його, тоді енергія підліткового віку буде спрямована в те русло, яке виведе дитини на позиції лідера, а про кризу ніхто й не згадає.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.