Криза першого року життя — якщо малюк знайшов свої емоції

Перший рік життя для малюка — один з найбільш насичених і складних, дитина проходить безліч етапів розвитку, маленький клубочок спочатку вчиться перевертатися з боку на бік, потім сидіти, повзати, ну і, нарешті, ходити. Велика кількість інформації і фізичного навантаження — все, що доводиться випробувати протягом першого року життя, не може не викликати кризу. Кризи — невід’ємна частина нормального фізичного і психічного розвитку дитини, це своєрідний підсумок, перехід на наступний етап розвитку. В кінці першого року життя малюкові належить розпрощатися з періодом дитинства і вступити в період раннього дитинства, який триватиме до трьох років.

До кінця першого року свого життя малюк починає усвідомлювати багато речей, він раптом виявляє, що простір стало набагато більше і цікавіше, перехід на прямостояння і ходьбу дає дитині безліч шансів вивчити навколишній світ. Обмежений простір (ліжечко, коляска, манеж) стає йому нецікавим, та й іграшки не викликають великої любові. Йому цікаво все, що оточує його, він з радістю потягне на себе скатертину зі столу, вивчатиме пальчиками розетку, схопить зі столу чашку, залізе в шафку і витягне звідти всі речі.

Однак не це найстрашніше в кризі першого року життя. Більшість батьків втрачають рівновагу тоді, коли малюк починає бурхливо виражати свої емоції, влаштовувати істерики, нити, вередувати, вимагати виконання своїх бажань.

Характерні риси кризи першого року життя

 • гіпертрофована прихильність до мами. Малюки в період кризи в буквальному розумінні слова не дають мамі проходу, основним бажанням їх є, щоб мама була постійно поруч, брала на руки і допомагала дотягуватися до самих недоступних предметів і речей. Багато хто відзначає, що малюк настільки вимогливий до присутності мами, що при виході її з кімнати буквально на хвилину, починають дико ревіти і кричати.
 • підвищена емоційна збудливість, примхливість. У період кризи дитина починає плакати і кричати буквально по будь-якому приводу, якщо щось іде не так, як йому хочеться. При цьому на заборонні дії батьків малюк ображається, виявляє своє невдоволення, може проявляти агресію.
 • непослух і впертість. Поряд з вивченням навколишнього оточення, малюки починають вивчати і свої батьків. Вони починають застосовувати нові і нові форми поведінки і відзначати те, як на це реагують батьки.
 • Що робити батькам однорічного малюка?

  Криза неминучий, якщо розвиток вашого малюка відбувається без затримок. Його нестерпне поведінку, найчастіше просто свідчення підвищеного інтересу до навколишнього, і пов’язане з пізнанням світу. Батькам, які можливо і не уявляли, наскільки спритним і некерованим може бути однорічний малюк, насамперед треба самим переосознать ситуацію. Дитина виросла, його інтереси вийшли за рамки колясок і ліжок, для його розвитку тепер недостатньо іграшок, він повинен пізнавати навколишній світ. Завдання дорослих зробити цей світ безпечним для дитини і виставити заборони — табу. Розетки чіпати не можна, в будь-якому випадку, щоб не сталося, це табу. А ось чашку можна чіпати, якщо в ній гарячий чай, а порожню чашку можна брати.

  Батьківська пильність в період кризи першого року життя повинна бути на найвищому рівні. Будь-яка дрібниця може стати причиною трагедії. Залишена чашка з гарячим чаєм на столі, забута зубочистка або столовий прилад. Скляні банки, що стоять в нижньому шафці кухні, розетки без заглушок, гострі кути столу, і т.д. Список можна продовжувати і продовжувати, в кожному будинку повно джерел небезпеки для малюка. Ліквідувати їх — завдання батьків.

  Ще одним цінним і важливим якістю, яка має проявитися у батьків в період кризи першого року життя малюка — спокій і терпіння. Складно зберігати спокій, коли малюк вихлюпує суп на стіл і починає тарабанити по ньому долоньками, розпилювати рідину на всі боки. Ще складніше бути спокійним тоді, коли малюк влаштовує першу істерику, це трапляється завжди так несподівано, що батьки часом просто не встигають зорієнтуватися і вибрати певну тактику поведінки.

  Криза першого року життя для малюка надзвичайно важливий, він росте, розвивається, і йому потрібна підтримка, яку забезпечити можуть тільки батьки. Наберіться терпіння, зберігайте спокій, це тільки початок, попереду ще багато різних етапів розвитку та кризових моментів.

  Марина Курочкіна

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.