Кріотерапія — допоможе вам крижана вода?

Кріотерапія — це різновид малоінвазивної терапії, при якій хворі тканини, в тому числі ракові клітини, заморожуються і руйнуються за допомогою вкрай низьких температур. Як правило, для кріотерапії використовуються рідкий азот або аргон.

Для чого застосовують кріотерапію?

Кріотерапія може бути використана локально, черезшкірною, або хірургічно. Локальну терапію використовують при деяких шкірних захворюваннях. Якщо новоутворення, яке необхідно видалити або зменшити, знаходиться під поверхнею шкіри, рідкий азот або аргон вводять за допомогою порожнистої голки. У деяких випадках для цього необхідно висічення шкіри хірургічними інструментами.

Кріотерапію використовують для лікування пухлин шкіри, передракових новоутворень на шкірі або родимок, в яких почалися патологічні зміни, конкрецій, ретинобластоми, раку простати, печінки і шийки матки — особливо в тих випадках, коли неможливо видалити пухлину хірургічним шляхом, а також деяких інших захворювань. Іноді кріотерапію застосовують для лікування пухлин в інших частинах тіла, наприклад, в нирках, кістках, легенях і грудях (в тому числі, доброякісні новоутворення в грудях).

Підготовка до процедури

При лікуванні шкірних захворювань пацієнтам рекомендується прийняти 400 мг ібупрофену за півгодини до процедури. Це допомагає полегшити незначний дискомфорт, на який скаржаться деякі пацієнти. В інших випадках рекомендують прийняти дозу антибіотиків, щоб захиститися т можливої інфекції. Перед черезшкірної і, особливо, хірургічної кріотерапією пацієнтам необхідно тимчасово припинити прийом препаратів, що розріджують кров, щоб зменшити ймовірність сильної кровотечі в результаті процедури. Вагітним жінкам, а також жінкам, які підозрюють, що вони можуть бути вагітні, необхідно заздалегідь повідомити про це лікаря.

Як діє кріотерапія

При шкірних захворюваннях рідкий азот або аргон наносять безпосередньо на певні ділянки шкіри. У разі різних новоутворень, розташованих в глибоких шарах шкіри або у внутрішніх органах, ці речовини вводять за допомогою спеціальних пристроїв і методів медичної візуалізації.

Жива тканина, здорова або хвора, не може переносити дуже низькі температури і гине в результаті:

 • замерзання рідини поза клітинами, що призводить до зневоднення клітин;
 • Освіти льоду всередині клітин. При температурі-40С і нижче з містяться в клітинах рідин утворюються кристали льоду, які руйнують практично будь-які клітини;
 • Розриву клітини в результаті тиску льоду зсередини, або від зменшення розміру клітини, викликаного нестачею води;
 • Порушення припливу крові. Клітини вмирають, коли приплив крові до них обмежується льодом, що утворився всередині тонких кровоносних судин пухлини. Кров сильно згущується, і клітини тканини, що утворить пухлина, гинуть.
 • Оскільки кріотерапія складається з серії кроків, що ведуть до загибелі клітин, зазвичай пухлини кілька разів заморожують і розморожують. У більшості випадків використовується два цикли заморожування-розморожування. Після загибелі клітин білі кров’яні тільця очищають організм від залишків мертвої тканини.

  Процедура

  Як правило, в ході сеансу кріотерапії пацієнт лежить на столі. Якщо використовується локальна кріотерапія, заморожують речовини наносять на шкіру за допомогою ватного тампона або спрея. При лікуванні більш-менш глибоких пухлин у шкіру вводять тонку порожнисту голку, рухом якою управляють за допомогою ультразвуку або інших методів візуалізації. Під час процедури спеціальні апарати стежать за частотою серцевих скорочень і тиском пацієнта. Перед початком процедури пацієнту дають седативний засіб; іноді кріотерапію проводять під загальним наркозом.

  На кінці приладу, за допомогою якого в пухлину вводять рідкий азот або аргон, знаходиться камера, що дозволяє не тільки правильно ввести препарат, але й спостерігати за його дією — то їсть, бачити, як замерзають клітини.

  Іноді, щоб повністю заморозити пухлину, потрібно вводити препарат кілька разів. Наприклад, при лікуванні раку простати потрібно від шести до восьми ін’єкцій.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.