Кріодеструкція — не тільки для краси

Кріодеструкція — оригінальна лікувальна методика, що припускає використання рідкого азоту. Суть кріодеструкції полягає в локальному, місцевому впливі рідкого азоту дуже низької температури, який за рахунок дії холоду руйнує певні ділянки тканин. Кріодеструкція знайшла широке застосування в сучасній медицині і, в особливості, в дерматології — цей метод застосовується для видалення бородовок, корекції рубців і вирішення інших проблем зі шкірою.

Що таке кріодеструкція

Принцип, на якому грунтується дію кріодеструкції, дуже простий: певна ділянка шкіри (наприклад, область навколо бородавки або родимки) обробляється рідким азотом, який моментально охолоджує верхній шар патологічної тканини до наднизької температури, руйнуючи її. При цьому зруйнована тканина залишається на місці, а що утворилася ранка швидко гоїться, не вимагаючи обробки антисептичними препаратами. У місці обробки рідким азотом утворюється суха кірочка, а під неї поступово формується здоров’я тканину, а не рубець із сполучної тканини. Таким чином, кріодеструкція дозволяє уникнути такого неприємного наслідки хірургічного втручання, як освіта постопераційних рубців.

В яких випадках застосовується метод кріодеструкції

Особливо широке застосування метод кріодеструкції знайшов в дерматології — за допомогою кріодеструкції ефективно видаляються, наприклад, практично всі утворення на шкірі, будь то пігментні плями, родимки, бородавки, кератоми. Досить корисний метод кріодеструкції і при лікуванні акне. Втім, метод локального впливу на патологічні тканини та можливість їх руйнування без утворення рубців виявляється виключно корисним і в інших галузях медицини. Кріодеструкція може застосовуватися в таких областях медицини:

 • У проктології: метод кріодеструкції може бути корисним для лікування геморою, поліпів в товстій кишці, анальних тріщин, нориць прямої кишки.
 • У гінекології: кріодеструкція може застосовуватися для лікування ерозії шийки матки і поліпів матки або цервікального каналу, а також при лікуванні лейкоплакії, папілом, дисплазії шийки матки, хронічного цервіціта.
 • В урології: кріодеструкція може застосовуватися для усунення гострих кондилом.
 • В отоларингології: заморозка рідким азотом може застосовуватися при запаленні мигдалин.
 • Разом з тим, у кріодеструкції є кілька протипоказань: не рекомендовано застосування рідкого азоту при інфекційних захворюваннях і гострих запальних захворюваннях внутрішніх органів. Крім того, у випадку деяких патологічних станів у шийці матки кріодеструкція також не рекомендована.

  Переваги та недоліки

  Один з істотних недоліків методу кріодеструкції полягає в його недостатньої точності: на відміну від, наприклад, лазерної корекції рубців, родимок або бородавок кріодеструкція не припускає можливість регулювати глибину впливу холодом на тканині, і тому у випадку з кріодеструкцією ризик пошкодження тканин в області навколо новоутворення набагато вище, ніж у випадку з тією ж лазерною корекцією. А пошкодження навколишніх тканин, особливо розташованих глибоко під зовнішнім, верхнім шаром шкіри, збільшує ризик утворення рубця в місці пошкодження. Крім того, кріодеструкція — далеко не найефективніший метод усунення новоутворень: для повноцінного видалення новоутворень може знадобитися кілька процедур обробки рідким азотом.

  Між тим, не можна заперечувати деякі переваги кріодеструкції, які в деяких випадках роблять цей метод впливу на патологічні тканини оптимальним. В першу чергу, вплив рідкого азоту за рахунок заморожування нервових закінчень дозволяє уникнути больових відчуттів і, відповідно, необхідності застосування місцевого наркозу. Крім того, сам метод кріодеструкції малотравматичен, ризик утворення рубців після процедури мінімальний і пов’язаний, в основному, з помилкою при визначенні глибини впливу азоту на тканині. І, нарешті, процедура кріодеструкції не супроводжується кровотечею.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.