Креатинін — розповість про роботу нирок

Для того щоб оцінити роботу органів і систем людського організму, існує безліч досліджень. Біохімічний аналіз крові — один з них, з його допомогою можна поставити діагноз, уточнити стадію захворювання і вибрати лікування. Наприклад, для оцінки функціонування нирок визначається такий показник, як креатинін.

Як відбувається обмін креатиніну в організмі

Креатинін є одним з кінцевих продуктів білкового обміну. Він утворюється в результаті розпаду креатину — речовини, яка бере участь у забезпеченні енергією м’язових клітин. Синтез креатину відбувається в печінці, звідти він надходить у кров і переноситься до м’язів. Там до нього приєднується залишок фосфорної кислоти, в результаті чого утворюється креатінінфосфат — речовина, яка переносить енергію в клітинах.

Коли в м’язовій тканині від креатінінфосфата відщеплюється фосфатна група, то утворюється креатинін. Останній виділяється в кров’яне русло з постійною швидкістю, тому його концентрація в плазмі крові підтримується на певному рівні.

Креатинін вільно фільтрується в нирках і виводиться з організму з сечею. Якщо його кількість в крові збільшується, це є ознакою порушення роботи нирок. Але на ранніх стадіях захворювань показник змінюється незначно, тому одночасно визначають рівень сечовини.

Нормальні показники

Концентрація креатиніну залежить від загального обсягу м’язової тканини, тому вміст цієї речовини в крові у чоловіків більше, ніж у жінок. У дітей цей показник буде набагато нижче, ніж у дорослих. Під час вагітності, особливо в другому і третьому триместрі, концентрація креатиніну в плазмі крові знижується. Це пов’язано з фізіологічними причинами: збільшенням загального обсягу крові і підвищенням фільтрації плазми в нирках.

Показники креатиніну в крові у здорових людей:

 • У жінок — від 53 до 97 мкмоль / л (мікромоль на один літр плазми);
 • У чоловіків — від 55 до 115 мкмоль / л;
 • У дітей у віці до року — від 18 до 35 мкмоль / л;
 • У дітей у віці від року до чотирнадцяти років — від 27 до 62 мкмоль / л.
 • Причини зміни рівня креатиніну в плазмі крові

  Стани, при яких рівень креатиніну підвищується:

 • Гостра ниркова недостатність (ГНН) — раптово виникло стан, при якому нирки припиняють виконувати свої функції. В результаті цього кінцеві продукти азотистого обміну (креатинін, сечовина), які в нормі виділяються з сечею, накопичуються в крові. В організмі людини порушується обмін води і електролітів (іонів натрію, калію, хлору і кальцію). Протягом доби нирки виробляють менше п’ятисот мілілітрів сечі. Гостра ниркова недостатність розвивається на тлі гострих захворювань нирок (нефрити), порушень прохідності сечовивідних шляхів, інфекцій, дії токсичних речовин (ртуті, миш’яку, деяких медикаментів у великих дозах). Шокові стани, які можуть виникнути в результаті масивної втрати крові, великих опіків, травм, супроводжуються вираженими порушеннями роботи нирок і призводять до гострої ниркової недостатності.
 • Хронічна ниркова недостатність (ХНН) — необоротне порушення роботи нирок, яке розвивається на тлі хронічних захворювань цих органів (пієлонефрит, гломерулонефрит, амілоїдоз). При ХНН відбувається загибель нефронів — структурних і функціональних одиниць нирки.
 • Акромегалія і гігантизм — нейроендокринні захворювання, які пов’язані з ураженням гіпофіза та гіпоталамуса і підвищеним виробленням гормону росту (соматотропного гормону). Гігантизм розвивається у дітей та підлітків, коли кістки можуть не тільки товщати, але і рости в довжину. Тому у них спостерігається надмірний, але пропорційне зростання кінцівок і тулуба. Акромегалія виникає у дорослих, коли зростання кісток вже закінчено, і кінцівки можуть тільки розширюватися і товщати.
 • Масивне ураження м’язів, що виникло в результаті травми або операції. Креатинін, що міститься в м’язової тканини, у великій кількості надходить у кров, в результаті чого його рівень в плазмі збільшується.
 • Синдром тривалого здавлення — стан, який виникає через довгого здавлювання м’яких тканин і порушення кровообігу в них. Синдром зустрічається у постраждалих при обвалах, землетрусах.
 • Променева хвороба — захворювання, яке розвивається після впливу на людину різних видів іонізуючого випромінювання. Одноразове опромінення призводить до гострої променевої хвороби, а постійне або періодичне опромінення, але протягом тривалого часу — до хронічної форми захворювання.
 • Гіпертиреоз — захворювання, яке характеризується підвищеним виробленням гормонів щитовидної залози. При цьому прискорюються всі обмінні процеси в організмі, у тому числі підвищується розпад білків.
 • Зневоднення, в результаті чого в крові збільшується концентрація не тільки креатиніну, а й багатьох інших речовин.
 • Підвищений вміст м’ясних продуктів в раціоні.
 • Прийом нефротоксичних речовин, до яких відносяться сполуки ртуті, деякі антибіотики (аміноглікозиди, цефалоспорини, тетрацикліни), сульфаніламіди, саліцилати, барбітурати, циметидин.
 • Іноді зустрічається помилкове підвищення рівня креатиніну. Це буває, коли в крові підвищується вміст глюкози, фруктози, сечовини або кетонових тіл. Застосування деяких ліків (резерпін, ібупрофен, леводопа, цефаклор) також супроводжується подібною картиною.

  Зменшення концентрації креатиніну буває при:

 • голодування або вегетаріанській дієті, коли людина не отримує достатню кількість білків з їжею;
 • зниження м’язової маси;
 • дистрофічними змінами м’язів;
 • Вагітності;
 • Затримці надлишкової кількості рідини в організмі;
 • Прийомі кортикостероїдних гормонів.
 • Виявлені зміни вмісту креатиніну вимагають подальшого обстеження. Це необхідно для з’ясування причини таких порушень обміну і призначення лікування при необхідності.

  Олександра Чернова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.