Кость в горлі: не фігуральний вираз

Часто доводиться чути вислів «як кістка в горлі », що позначає щось сильно заважає. Дійсно, більш точний образ важко підібрати: кістка в горлі здатна перетворити життя людини в болісне існування. Становище ускладнюється тим, що рідко кому вдається позбутися від неї без допомоги лікаря-отоларинголога, та й він може зробити це не з першої спроби.

Клінічна симптоматика

Необережне вживання в їжу погано очищеної риби чревате влученням кісток в порожнину глотки. Сприяючими факторами є розмова чи сміх під час їжі.

Хоча кістку і може пройти через шлунково-кишковий тракт, не зачепивши його стінок, проте часто вона все ж впроваджується в слизову оболонку мигдалин, піднебінних дужок, між піднебінних мигдалин і дужкою, в слизову грушовидних синусів і валекул, може пошкодити стравохід і шлунок. Впровадження кістки буває поверхневим і глибоким.

Скарги пацієнта залежать від розміру кістки і місця її впровадження, наприклад, при проникненні кістки в область надгортанника може відзначатися утруднення дихання, однак класичної є скарга на відчуття колючої болю при ковтанні. Поступово біль стає постійним, при ковтанні підсилюється, відзначається підвищене слиновиділення.

Ускладнення

Садно слизової глотки — найлегше ускладнення, яке купірується зазвичай самостійно, через сім — десять днів.

Абсцес — більш складний стан, місцева запальна реакція, яка проявляється локальної хворобливістю і симптомами загальної інтоксикації, що вимагає розтину і санації.

Еозофагіт — розвивається через кілька годин після глибокого пошкодження кісткою слизової оболонки стравоходу. Пацієнт відчуває неприємні відчуття за грудиною, болючість при ковтанні і підвищене слиновиділення. З приєднанням гнійної інфекції спостерігається болючість при поворотах шиї, часто пацієнт перебуває у вимушеному положенні, при якому відчуває менше болю, підвищується температура тіла, може спостерігатися блювота з домішкою крові.

медіастеніт — розвивається при проникаючому пораненні кісткою стравоходу. Це важке ускладнення, часто закінчується летально. Запальний процес поширюється в середостіння, де знаходяться трахея, бронхи, великі судини і серце. Пацієнт перебуває в характерному, вимушеному положенні напівсидячи, з приведеними до живота ногами, у нього утруднене дихання, виражений больовий синдром, який посилюється при розмові і на вдиху, при цьому він загальмований, з високою температурою тіла.

Діагностика та лікування

Діагностика не представляє утруднень при чіткого зв’язку між вживанням риби і появою характерних симптомів. При відсутності такого зв’язку, наприклад, при проникненні тонкої кістки в слизову оболонку стравоходу, яка не викликає відразу характерних проявів, і пацієнт звертається до лікаря вже з появою болей за грудиною або задишки, встановити справжній діагноз буває складно.

При появі колючої болю в горлі після вживання риби ні в якому разі не можна намагатися позбавитися від кістки самостійно, за допомогою народних засобів. Так, суха кірка, що вживається з метою проштовхування кістки всередину, часто сприяє збільшенню травмованої поверхні і нанесення нових пошкоджень ранимою слизової глотки. Інший улюблений народом спосіб — спроба витягнути кістку за допомогою розтопленого воску — часто призводить до опіків.

Таким чином, при підозрі на стороннє тіло в горлі необхідно негайно звернутися до отоларинголога, який зафіксує факт звернення, ретельно огляне глотку і, в сприятливому випадку, видалить риб’ячу кістку за допомогою спеціальних інструментів. Якщо кістка не буде виявлена, пацієнт отримає чіткі рекомендації про подальші свої дії.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.