Косоокість — як знайти причину?

Косоокість — це порушення, при якому зорові осі обох очей не паралельні один одному. Навколо очей розташовано шість різних м’язів, які працюють «в команді» таким чином, щоб обидва ока могли зосередитися на одному і тому ж об’єкті. При косоокості ці м’язи працюють недостатньо злагоджено, в результаті чого одне око дивиться на один об’єкт, в той час як інший фокусується на чомусь іншому.

Коли це відбувається, у мозок відправляються два різних зображення. Це викликає замішання, і мозок може навчитися ігнорувати зображення з більш слабкого ока.

Якщо косоокість не лікувати, очей, який мозок ігнорує, ніколи не буде бачити добре. Така втрата зору називається амбліопії. Іноді амбліопія розвивається першої, і викликає косоокість.

Причини

У більшості випадків причина косоокості невідома. Більш ніж у половини пацієнтів з косоокістю ця проблема присутня з народження (вроджене косоокість).

Як правило, проблема полягає в контролі над м’язами, а не в м’язовій силі.

Значно рідше косоокість буває викликано проблемою з одним з нервів або однієї з м’язів, або ж хворобою Грейвса.

Інші розлади, пов’язані з розвитком косоокості:

 • Різні розлади, пов’язані з головним мозком і нервовою системою, такі як черепно-мозкові травми, інсульт, ДЦП або синдром Гійєна-Барре;
 • Діабет (викликає порушення, відоме як придбане паралітична косоокість);
 • Пошкодження сітківки у дітей, що народилися до терміну;
 • Гемангіома в дитинстві;
 • Травми очей;
 • Пухлини мозку або очей;
 • Втрата зору від будь-якої хвороби очей або травми.
 • Косоокість у сімейному анамнезі також є одним з факторів ризику. Далекозорість, особливо у дітей, іноді сприяє розвитку косоокості.

  Симптоми

  Симптоми косоокості можуть бути присутніми весь час, або тільки коли людина втомився або хворий.

  косоокість може супроводжуватися таким ознаками, як відсутність здатності оцінювати глибину, двоїння видимих об’єктів, втрата зір.

  Лікування

  В першу чергу пацієнтам з косоокістю, які недостатньо добре бачать, виписують окуляри.

  Потім, як правило, зосереджуються на лікуванні амбліопії. За допомогою спеціальних окулярів більш слабкий очей змушують працювати активніше. Якщо ж це не допоможе, буде призначена хірургічна операція на очних м’язах. Операція лише послаблює одні очні м’язи і підсилює інші, вона не лікує амбліопію і не покращує зір. Після операції пацієнтові може бути необхідно носити окуляри.

  Як правило, чим молодша дитина, якій зробили операцію, тим краще буде її результат.

  Дорослим з м’якими формами косоокості, яке присутнє лише час від часу, може бути досить носити спеціальні окуляри і регулярно виконувати вправи для очей. При більш серйозних формах косоокості необхідна операція. Якщо косоокість розвинулося в результаті втрати або погіршання зору, в першу чергу необхідно коригувати зір, і лише потім виправляти косоокість.

  Прогноз

  За допомогою операції або інших методів лікування косоокість, як правило, вдається виправити, але проблеми із зором залишаються. У дітей через це можуть виникати проблеми із заняттями в школі, у дорослих — з водінням автомобіля та виконанням інших завдань. При ранній діагностиці зір зазвичай теж вдається поліпшити. Приблизно у третини дітей з косоокістю розвивається амбліопія. Через велику ймовірність розвитку цього порушення після закінчення лікування дитині необхідно регулярно проходити медичне обстеження.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.