Косолапов — чи потрібно ходити не так як всі?

Термін «косолапість» описує ряд аномалій будови стопи, які зазвичай є вродженими. Це поширене порушення, зазвичай присутнє у в цілому здорової дитини. Косолапість може бути легким або важким, воно вражає як одну, так і обидві ноги. Оскільки воно може уповільнити розвиток дитини, коли почне вчитися ходити, як правило, рекомендується починати лікування клишоногості незабаром після народження.

Симптоми

У більшості випадків при клишоногості стопа відхиляється всередину і вниз, через що звід стопи стає вище. Литкові м’язи на нозі з цим порушенням зазвичай недостатньо розвинені. Крім того, стопа, уражена клишоногість, може бути до одного сантиметра коротше здорової стопи. Однак, незважаючи на все це, косолапість саме по собі не викликає будь-якого дискомфорту або болю.

У більшості випадків лікуючий лікар дитини помічає це порушення і сам пропонує пройти лікування.

Причини

причиною клишоногості невідомі (це так зване ідіопатичне захворювання). Відомо, що косолапість не пов’язано з положенням плоду в матці. У деяких випадках косолапість спостерігається у дітей, що мають інші вади розвитку скелета, такі, як розщеплення хребта, серйозний вроджений дефект, який розвивається, коли тканини, що оточують розвивається спинний мозок плоду, не закриваються належним чином.

Фактори ризику

 • Пол. Косолапість є більш поширеним серед чоловіків;
 • Сімейний анамнез. Якщо у матері, батька або у їх раніше з’явилися на світ дітей було косолапість, існує значна ймовірність того, що воно буде і у наступних дітей;
 • Куріння під час вагітності. Якщо жінка, в чиєму сімейному анамнезі є косолапість, курить під час вагітності, вірогідність того, що це порушення буде у її дитини, у двадцять разів вище середнього.
 • Ускладнення

  Косолапов звичайно не викликає яких-небудь проблем до тих пір, поки дитина не починає стояти і ходити. Проте пізніше при відсутності лікування косолапість може стати важким тягарем. Це порушення підвищує ризик розвитку артриту; незвичайний вигляд стопи і особливості ходи, пов’язані з клишоногість, можуть призвести до різних психологічних проблем у підлітковому віці.

  Діагностика

  Найчастіше лікарі виявляють косолапість відразу після народження або в перші місяці життя дитини. Ступінь деформації стопи оцінюють за допомогою рентгенівських знімків. Іноді косолапість помітно вже при ультразвукових дослідженнях під час вагітності.

  Лікування

  Оскільки кістки і суглоби новонародженого є дуже гнучкими, лікування клишоногості зазвичай починається незабаром після народження. Мета лікування полягає в тому, щоб відновити зовнішній вигляд і функціональність стопи до того, як дитина почне вчитися ходити, в надії на запобігання довгостроковій інвалідності.

  Один з найпоширеніших методів лікування клишоногості — методика Понсеті. На першому етапі деформацію стопи виправляють за допомогою гіпсових пов’язок. Їх міняють, в залежності від особливостей пацієнта, щотижня, або кожні кілька тижнів. Коли буде досягнутий потрібний результат, дитина повинна буде носити спеціальні фіксуючі пристосування. Це необхідно, щоб стопа не повернулася в своє колишнє положення. Весь курс лікування може тривати до трьох років.

  У деяких випадках, коли косолапість не піддається консервативним методам лікування, його коригують за допомогою хірургічних методів. Хірург подовжує сухожилля стопи, що стопа прийняла нормальну форму. Після операції дитині доведеться приблизно протягом року носити фіксуючі пристрої і / або ортопедичне взуття.

  Як правило, при своєчасному лікуванні косолапість вдається виправити і дитина в майбутньому веде повноцінне активне життя.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.