Косметичні операції: за і проти

Клієнтки пластичних хірургів часто задають їм питання про те, наскільки ефективні ін’єкції ботокса і інші омолоджуючі процедури. Багато хто навіть відправляються в так званий «косметичний туризм» — виїжджають в Бразилію, Мексику і навіть в Гонконг для пластичної хірургії. Більшість клієнтів пластичних хірургів не прагнуть до радикальних змін, вони хочуть тільки зберегти (або «освіжити») звичний вигляд.

Деякі пластичні хірурги охоче визнають, що самі скористалися послугами колег і кілька підкоригували свою зовнішність (підтягнули шкіру на животі, на обличчі, прибрали мішки під очима), так що в популярності косметичної хірургії не доводиться сумніватися. Але нам хотілося б знати, яким чином зміна зовнішності впливає на наш добробут і психічне здоров’я?

Пластична операція гарантує щастя?

Сьогодні в ЗМІ буквально насаджується необхідність пластичної хірургії та інших, менш «радикальних» форм естетичної корекції. Ін’єкції ботокса (різновиди отруйного ботулотоксину) вважаються цілком нормальними. Здається, що нас більше не хвилює, який саме препарат нам вводить лікар, якщо цей препарат розгладжує зморшки. Давайте опустимо подробиці і перейдемо до суті справи: чому ми хочемо змінити своє тіло або особа хірургічним шляхом? До якої мети ми прагнемо?

Як правило, хірург закликає пацієнтів покопатися в психіці і вирішити психологічні проблеми. Чому б не поставити більш важливе питання: чого я чекаю від цієї процедури? Чи хочете ви:

 • Виглядати краще?
 • Викликати захоплення оточуючих?
 • Виглядати як модель або суперзірка?
 • Відповідь на ці питання трохи прояснить вашу мотивацію … і чому б не обдумати рішення? Всі косметичні операції, як правило, досить дорогі і ризиковані. Перш ніж витрачати весь час і гроші, чому б не дізнатися про інших, більш простих і дешевих способи досягнення мети. Наприклад, ваша мета — викликати захоплення оточуючих. Коли ви досягнете своєї мети, і всі будуть захоплюватися вами, як це змінить ваше життя? Нерідко пацієнтки після операції відчувають себе гірше, тому що, незважаючи на витрачені час і гроші, життя на краще не змінилася і все залишилося як і раніше. Після зняття пов’язок часто починається найсильніша депресія; до операції жінки сподіваються, що з новим носом, плоским животом і без мішків під очима і пр. вони будуть подобатися собі більше. Вони на власному прикладі переконалися в тому, що зміна зовнішності не обов’язково тягне за собою позитивні психологічні зміни, як вони сподівалися: операція може підвищити самооцінку (наприклад, якщо у вас ніс дійсно некрасивий ніс або зуби, або відстовбурчені вуха), але не слід розраховувати , що вона змінить ваше життя! Подумайте про це:

 • Якщо ваша мета — поліпшити думку про себе, більше собі подобатися, чи є більш ефективні способи зробити це, не вдаючись до таких радикальних засобів зміни зовнішності? Хіба самоповагу дійсно так залежить від зовнішності? Якби це було правдою, найкрасивіші люди були б і найщасливішими (а ми знаємо, що це, на жаль, не так).
 • Хіба не краще «попрацювати» над підвищенням самооцінки замість того, щоб витрачати кілька тисяч на «оновлення фасаду»?
 • Хіба не будете ви швидше викликати захоплення, якщо будете доброзичливо ставитися до людей, демонструвати впевненість у собі і здатність підтримувати емоційний зв’язок?
 • Якщо ви хочете мати тіло, гідне захоплення, хіба фітнес (пауерліфтинг, йога, біг) і здорове раціональне харчування в довгостроковій перспективі не є більш ефективним засобом досягнення цієї мети, ніж підтяжка живота і ліпосакція?
 • Так чому ж багато хто з нас відчувають відчайдушну потреба змінити зовнішність? Чому ми дозволяємо ЗМІ викликати в нас почуття неповноцінності і невдоволення нашим тілом? Одна справа, якщо ми нездорові або хворі. І зовсім інша справа, якщо нам просто разонравилось наше відображення в дзеркалі. Хіба не правильніше буде поставити запитання: чому я так залежу від думки оточуючих і дозволяю маніпулювати моєю свідомістю?

  Природна краса?

  ЗМІ насаджують образ неприродної краси, що сприяє розвитку у нас неврозів на грунті недосконалої зовнішності і підвищує попит на засоби і послуги, що обіцяють нам ілюзію популярності і захоплення. Якщо ваша самооцінка повністю залежить від зовнішності і засобів, які допомагають зберегти зовнішню красу (ботокс, пластичні операції), ви приречені на поразку — природу вам не перемогти. Будь-які поліпшення носять тимчасовий характер. Вони не збережуться на все життя. Єдине, що дійсно зберігається, і, ймовірно, тільки покращується з віком — це наше психічне здоров’я. Ми приречені на старіння і вмирання — але тільки тілесної оболонки. Ми можемо боротися з цим якийсь час, але ніхто з нас не вийде з цієї боротьби живим, і деяким вдається це зробити, зберігши юнацьку «свіжість».

  Сподіватися на вічну молодість і досягнення досконалості особи і тіла — все одно, що вирушати в подорож, знаючи, що до місця призначення не добратися. Ідеал, досконалість — поняття відносні, і, якщо говорити про зовнішній досконало, тимчасові. Сьогодні модель (сучасна рольова модель), як правило, виходить в тираж через кілька років. Образ ідеального чоловіка / жінки дуже швидко змінюється і за ним важко наздогнати. В індустрії моди є один брудний секрет: якщо образ ідеалу не змінюється, ніхто не стане купувати нову продукцію (одяг, косметику, фарбу для волосся), тому стандарти краси постійно змінюються. Недавня стаття в одному з глянцевих журналів була присвячена методам пластичної корекції ліктів; в ній говорилося, що обличчя, руки та інші частини тіла сьогодні скоригувати не проблема, і наступні на черзі — лікті. Корекція ліктів — ось новий напрямок у пластичній хірургії.

  На закінчення ми хотіли б повернутися до первісного питання: чи ефективні ін’єкції ботокса і інші омолоджуючі процедури подібного роду? Пропонуємо замінити його двома більш практичними питаннями: чи дійсно це підвищить мою самооцінку і додасть упевненості в собі? І якщо це дійсно так, тимчасово чи це, чи ефект збережеться на тривалий час? Можливо, варто пошукати інші, більш дешеві і менш болючі способи підвищення самооцінки? Не бійтеся задавати собі неприємні запитання і приймати рішення. Вибір за вами.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.