Корвалол — чи можна його приймати постійно?

Безбарвні краплі з різким запахом, улюблене ліки людей похилого віку, яке «як рукою знімає» болі в серці, тривогу, страх та безсоння — корвалол, розроблений в Радянському союзі лікарський препарат, який в недалекому майбутньому буде справляти столітній ювілей. В офіційній медичній літературі корвалол називають лікарським засобом з комплексною дією на організм, але насправді вважати корвалол ліками як таким не варто. Так, цей препарат дійсно володіє яскраво вираженою дією, допомагає в деяких ситуаціях, але дійсно серйозні хвороби серця з його допомогою вилікувати не можна — і про це необхідно пам’ятати в першу чергу.

Цілющий ефект або самонавіяння?

На території колишнього СРСР корвалол вже давно перетворився на універсальні ліки «від усього», але насправді скільки-корисним при лікуванні серйозних порушень серцево-судинної системи корвалол вважати не можна ні в якому разі. Єдиний, за великим рахунком, ефект корвалолу — це розширення кровоносних судин за рахунок впливу на гладку мускулатуру стінок судин, яке доповнює седативний, заспокійливий ефект. У багатьох випадках корвалол дійсно корисний і швидко знімає певні симптоми — але тільки за рахунок того, що ці симптоми викликані не яким-небудь серйозним захворюванням, а стресом. «Усі хвороби від нервів» — саме цим відомим висловлюванням і пояснюється «чудодійна» ефективність корвалолу. Приймати його варто тільки тоді, коли необхідно придушити стрес і викликані ним неприємні симптоми: болі в серці, пов’язані з хвилюванням, тривогу, безсоння, нервозність. Зняттю таких симптомів сприяє фенобарбітал, основний інгредієнт корвалолу, який протягом десятиліть, з початку двадцятого сторіччя, використовувався як заспокійливий засіб і ліки від безсоння.

Як приймати корвалол

Рекомендованої дозування для корвалолу, як такої, не існує. Для зняття певних симптомів рекомендується приймати мінімум по п’ятнадцять крапель корвалолу два-три рази на день, розмішуючи краплі в невеликій кількості рідини. При необхідності дозування можна збільшити до тридцяти крапель, в особливих випадках (наприклад, при сильних болях в грудях, гострої тахікардії) — до сорока-п’ятдесяти крапель. Тим не менш, не варто експериментувати з дозуванням і збільшувати її самостійно — нешкідливий, на перший погляд, препарат, корвалол цілком може викликати передозування. Основні симптоми передозування корвалолом — деякі порушення, пов’язані з придушенням активності центральної нервової системи: корвалол і при нормальній дозуванні уповільнює реакцію, а при передозуванні викликає загальмованість, млявість, слабку реакцію на події довкола, невиразність мови. Нарешті, приймати корвалол постійно у великих кількостях не варто ще й тому, що цей препарат може викликати звикання. Наслідки звикання цілком природні: поступове зниження ефективності нормальної дози препарату, що призводить до необхідності збільшувати дозу, і поступово посилюються симптоми, схожі на симптоми передозування — та ж млявість, загальмованість, порушення реакції і координації рухів. Не можна приймати корвалол одночасно з алкоголем, який підсилює дію корвалолу, посилює викликані їм незначні побічні ефекти — наприклад, вищезгадані порушення координації і ослаблення реакції.

Чим небезпечний корвалол

Основні інгредієнти корвалолу — етиловий спирт, фенобарбітал і етілбромізовалеріаната, які мають дуже неприємну властивість накопичуватися в організмі, викликаючи отруєння внутрішніх органів. Наслідки тривалого прийому корвалолу — це не тільки звикання, небезпечне саме по собі, але і підвищується ризик отруєння, здатного значно погіршити роботу печінки, нирок та інших внутрішніх органів. Крім того, регулярний прийом корвалолу в досить великій кількості може призвести до формування свого роду залежності — в умовах звикання різке припинення прийому корвалолу може призвести до появи виразних симптомів «синдрому відміни», в тому числі погіршення пам’яті, порушення сну (безсоння), депресії, тривозі.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.