Кортизол — гормон кори надниркових залоз

Кортизол — це стероїдний гормон, що відноситься до глюкокортикоїдів, який виробляється в наднирниках. Він звільняється в ході реакції на стрес і низький рівень глюкокортикоїдів крові. Його основними функціями є підвищення цукру в крові шляхом глюконеогенезу; пригнічення імунної системи; крім того, кортизол бере участь у метаболізмі жирів, білків і вуглеводів.

Під час вагітності підвищена секреція кортизолу на 30-32 тижні ініціює вироблення легеневого сурфактанта у плода. Синтетичні форми кортизолу використовуються для лікування різних захворювань, наприклад, хвороби Аддісона, запальних і ревматичних захворювань, і алергії.

Кортизол і стрес

У нормі рівень кортизолу підвищується вранці, а мінімального рівня досягає вночі. Хоча стрес не є єдине причиною секреції кортизолу, його часто називають гормоном стресу, так як він, дійсно, є частиною реакції організму на стрес. Невелике підвищення рівня кортизолу надає позитивний ефект: викликає прилив сил, необхідний для виживання у важких ситуаціях, покращує здібності до запам’ятовування і відтворення інформації, стимулює роботу імунітету, знижує чутливість до болю, сприяє підтримці гомеостазу в організмі. Хоча кортизол має велике значення, дуже важливо, щоб після стресу організм розслаблявся, і його функції приходили в норму. На жаль, в наш час все більше число людей схильне хронічного стресу. Якщо рівень кортизолу залишається підвищеним протягом тривалого часу, цей гормон може надати негативну дію на здоров’я, зокрема, знижує мозкову активність, пригнічує функцію щитовидної залози, зменшує м’язову масу і щільність кісткової тканини, підвищує кров’яний тиск, і так далі. Щоб справитися з такими ефектами кортизолу, необхідно контролювати рівень стресу — використовувати техніки релаксації, регулярно займатися спортом, приділяти достатню час відпочинку.

Нормальним рівнем кортизолу в крові в 8 ранку є 6-23 мкг / дл.

Підвищений рівень кортизолу може вказувати на наступні порушення:

 • Пухлини наднирників;
 • Синдром Кушинга;
 • Синдром ектопічної продукції АКТГ (адренокортикотропний гормон).
 • Знижений рівень кортизолу може говорити про такі розладах, як хвороба Аддісона та гипопитуитаризм. Крім того, зміни рівня кортизолу можуть сприяти виявленню синдрому Кушинга та хвороби Іценко-Кушинга.

  Використовуючи результати аналізів для діагностики, слід врахувати, що на рівень кортизолу можуть впливати різні стан і препарати. Наприклад, він може бути підвищений у жінок, які приймають естрогени або протизаплідні таблетки.

  Інші ефекти

  Кортизол порушує дію інсуліну, знижує рівень колагени в шкірі і ослаблює імунну систему. Він зменшує секрецію гістаміну, таким чином, надаючи протизапальну дію. Крім того, він може порушити роботу репродуктивної системи і підвищити ризик викидня, однак після нормалізації рівня кортизолу фертильність також приходить в норму.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.