Коростяний кліщ — не застрахований ніхто

Коростяві кліщі є збудниками корости. Зазвичай вони спочатку селяться на частини тіла господаря з найменш густим волосяним покривом. У людини вони можуть вибрати місце між пальцями, на задній частині колін і так далі, у тварин коростяві кліщі селяться навколо очей, вух і носа, на внутрішній стороні стегна, і так далі. Після того, як вони освояться, кліщі можуть поширитися на всі частини тіла.

Опис

Дорослий коростяний кліщ. У дорослих кліщів кругле тіло від 0,3 до 0,5 мм в діаметрі, і чотири пари коротких ніг. На двох перших парах ніг у самок, і на першій, другій і четвертій парах ніг у самців, є довгі присоски.

Яйця коростявих кліщів овальне, маленькі — довжиною близько 0,2 мм.

У білій, круглої личинки коростявого кліща всього три пари ніг. Вони занадто малі, щоб їх можна було побачити неозброєним оком, діаметр їх тулуба становить не більше 0.2 мм.

Молоді коростяві кліщі, або німфи, теж білі і круглі; у них чотири пари ніг. Німфи лише трохи менше, ніж дорослі кліщі.

Біологія

Поширення. Коростяві кліщі живуть всюди, де є їх потенційні господарі. Зараження найчастіше відбувається восени або навесні.

Господарі. Кожен вид коростявих кліщів вибирає певних господарів. Серед ссавців, на яких селиться цей паразит — коні, велика рогата худоба, свині, собаки, кролики, вівці, і людина. Кліщі, які передаються від тварин одного виду до тварин іншого виду, не можуть вижити і незабаром вмирають, хоча перед смертю можуть заподіяти деякі незручності.

Життєвий цикл. Як правило, коростяві кліщі проводять все своє життя на одному господаря. Однак вони можуть вижити у вологих місцях без господаря протягом чотирьох-шести тижнів. У таких випадках температура є найважливішим чинником, що впливає на їх виживання, оскільки коростяві кліщі найбільш пристосовані до нормальної температури тіла господаря.

Незапліднених дорослі самки коростяний кліща роблять ходи в потовщеною, огрубілою шкірі. Потім вони повертаються на поверхню і спаровуються. Через кілька годин вже запліднені самки починають відкладати яйця в пророблених у шкірі ходах. Відкладення яєць, з інтервалами в два-три дні, триває близько місяця або більше. Одна самка відкладає 10-25 яєць кожні два тижні; однак менш 10% яєць стають дорослими коростяний кліщ.

Через три-п’ять днів з яєць з’являються мікроскопічні личинки. Вони або залишаються в пророблених у шкірі ходах, або селяться у волосяних фолікулах, де два або три дні потому вони стануть німфами. Німфи стають дорослими кліщами через чотири-шість днів, і життєвий цикл повторюється. Нове покоління кліщів може відтворюватися приблизно кожні два тижні.

Рух коростяний кліща в шкірі, а також його яйця і відходи, викликають місцеві запалення. Це алергічна реакція, яка призводить до Вільно свербіння і висипань. У людей, у яких ніколи раніше не було корости, алергічна реакція розвивається протягом шести тижнів. У тих, хто хворіє на коросту не перший раз, висип з’являється вже через кілька днів. В середньому, на одного інфікованого людину припадає лише кілька дорослих самок коростявого кліща.

Коростяний кліщ легко передається при фізичному контакті із зараженим, а також через різні предмети. Наприклад, якщо заражена людина розчісує уражену ділянку шкіри, кліщі можуть залишитися у нього під нігтями, а потім поширюватися, наприклад, через меблі, клавіатуру, і так далі.

Діагностика

Діагностика при зараженні коростяних кліщів проста і, як правило, не вимагає багато часу. Для лікування використовуються різні засоби, як правило, безрецептурні; при дуже сильному свербінні лікар може рекомендувати короткий курс прийому антигистаминов. Щоб знизити ймовірність рецидиву, необхідно зробити ретельне прибирання будинку, а власникам домашніх тварин — зводити своїх вихованців до ветеринара.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.