Користь мигдалю: родючий символ світу

Овальні горішки з тонким ароматом і неповторним смаком — мигдаль , застосовуються не тільки в кулінарії. Мигдальне масло, одержуване з гіркого мигдалю, непридатне в їжу, використовують у фармакології, медицині й парфумерної промисловості. Користь солодкого мигдалю обумовлена багатим вмістом в ядрах кісточок вітамінів, білків і масел.

Мигдаль як рослина

Мигдаль відноситься до роду слив, часто його називають горіхом, хоча насправді це кісточкових плід, що росте на деревах або чагарниках. За зовнішнім виглядом ядро плода нагадує персикову кісточку. Походження дерева бере свій історичний початок за чотири тисячі років до нашої ери, його розводили ще в Середній, Західній Азії, широке сучасне поширення рослина одержала в Китаї, Середземномор’ї, у Каліфорнії (США), Середньої Азії, в Криму та на Кавказі. Про мигдалевому дереві згадується в Біблії.

Це саме про нього К. Г. Паустовський (1892-1968) колись писав: «Ні у одного дерева немає більш зворушливого і чистого цвітіння, ніж у мигдалю». Живе рослина до 130 років, плодоносити починає з чотирьох-п’яти років, цвіте у квітні-травні, плоди з’являються в червні-липні.

Вміст корисних речовин

У ядрах кісточок мигдалю міститься велика кількість масла — від 40 до 60%, в основному складається з гліцеридів олеїнової кислоти. Багата кістянка і білковими речовинами — їх вміст коливається від 20 до 30%. Глюкози та інших цукрів в мигдалі до п’яти відсотків. Насіння дикорослого гіркого мигдалю отруйні, оскільки в них виявлена синильна кислота, виділювана при розщепленні глікозиду амігдаліна.

У мигдалі так само міститься велика кількість вітаміну Е, групи В, магнію, фосфору, марганцю, міді, цинку, заліза. Особливо рекомендований мигдаль вагітним жінкам, дітям як проносне, як засіб, що підвищує апетит, при пневмоніях, запаленнях горла, у якості заспокійливого при серцевій недостатності, при метеоризмі і судомах, цукровому діабеті і мігрені, бронхіальній астмі і головних болях. Медики встановили, що ядра мигдалю пригнічують секрецію шлункового соку, тому цей горіх рекомендований при виразках шлунка і дванадцятипалої кишки.

Застосування мигдалю

У кулінарії. У багатьох кухнях світу мигдаль застосовують у різних кулінарних блюдах. В Іспанії мигдаль іде в національне страву — гаспаччо, в його білий варіант, який подають з молочними коктейлями і виноградом. У Китаї гіркий мигдаль застосовується в якості приправи до качки по-пекінськи, фірмової рибі і смаженої свинини. В Індії ядерця горіха обсмажують в маслі з пекучими східними спеціями і додають в домашній йогурт. У багатьох країнах світу обсмажений солодкий і солоний мигдаль вважається кращою закускою до пива і коктейлів. Торти, тістечка, багато сортів цукерок і шоколаду з застосуванням цілого і дробленого мигдалю здобувають вишуканий, ексклюзивний смак елітних продуктів.

В кондитерській і харчовій промисловості. Найзнаменитіша горіхова суміш — марципан, без мигдалю немислима. Цукровий сироп, мигдаль або інший горіх перетираються в борошно, з цієї однорідної маси готують всілякі кондитерські вироби, нею посипають випечние булочки, формують нугу. За однією із старих легенд причиною винаходу марципана послужив голод: оскільки нічого, крім мигдалю й цукру в місті не було, хліб спекли з цієї маси. На сьогоднішній момент марципан уважається самою здоровою солодкою їжею у світі.

В медицині. З насіння мигдалю вичавлюють цінне і дороге масло, яке володіє пом’якшувальною, протизапальною і Протиотрутним властивостями. Це масло допомагає при розтягуванні зв’язок і пухлинах, корисно при болях і шумі у вухах. Мигдальний борошно застосовується при кровохарканні і кашлі. Товчений мигдаль із медом відмінно лікує герпес і повзучі виразки, а при змішанні з оцтом і вином — видаляє лишаї. Насінням солодкого мигдалю здавна лікують жовтяницю, марципанову масу застосовують при кашлі й недокрів’ї. Кілька ядерець горіха, прийняті перед рясним алкогольним виливом, запобігають сп’яніння і позбавляють від похмільного синдрому.

Це цікаво

У багатьох культурах мигдаль є символом божественного схвалення молодят. І сьогодні в США існує звичай прикрашати весілля гілочками квітучого мигдалю в знак багатства, любові, здоров’я нової сім’ї. У Швеції мигдаль кладуть у різдвяний пиріг цілими ядерцями. Того, кому попадеться такий «сюрприз», за традицією, чекає щедрий рік, зростаючий добробут.

У римлян мигдаль вважався символом родючості і найсильнішим афродизіаком, здатним розбудити згасле сексуальний потяг, полум’я пристрасті. Індійські й арабські закохані перед ніччю любові неодмінно з’їдали по жменьці мигдальних горішків. На Русі в давнину на мигдалі настоювали міцні спиртні напої. Сьогодні багато лікеро-горілчані заводи виробляють мигдальні горілки.

Знаменитий італійський бренд «Ферреро» вже немислимий без цукерок з ніжною назвою «Рафаелло». У свою чергу, цей білий символ легкості й гедонізму так само немислимий без кокосової стружки, тонкого вафельного «горішка» і цілого ядерця мигдалю. Зі всієї лінійки шоколаду знаменитої торгової марки ці білосніжні цукерки одержали світове визнання як символ любові і ніжності.

Жанна Пятірікова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.