Корінцевий синдром: головне — знайти причину

Корінцевий синдром — ряд симптомів, які виникають при здавлюванні спинномозкових нервів (корінців) в тому місці, де вони відходять від спинного мозку. Цей синдром є ознакою численних захворювань, тому тільки лікар зможе правильно поставити діагноз і призначити необхідне лікування.

Причини виникнення корінцевого синдрому

До пошкодження спинномозкових корінців можуть призвести такі стани, як:

 • Остеохондроз;
 • Спинномозкова грижа;
 • Вроджені дефекти будови хребта;
 • Малорухливий спосіб життя;
 • Постійні перевантаження хребетного стовпа;
 • Спондилоартроз;
 • Переломи хребців при остеопорозі;
 • Пухлини, рубцеві зміни і травми;
 • Зміни гормонального статусу;
 • Інфекційне пошкодження хребців (наприклад, при туберкульозі або остеомієліті);
 • Переохолодження.
 • Зазвичай корінцевий синдром після впливу цих причин виникає не відразу. Спочатку розвиваються зміни в міжхребцевих дисках, які призводять до утворення грижі. Остання при зміщенні здавлює спинномозкової корінець, в результаті утруднюється відтік венозної крові від нього, а це призводить до розвитку неінфекційного запалення. Навколо нерва та оточуючих його тканин утворюються спайки.

  Ознаки

  Біль по ходу ураженого нерва — перша ознака корінцевого синдрому. Якщо здавлювання нервових волокон виникає в шийному відділі хребта, то з’являються болі в грудях і руках. Процес, який зачіпає грудний відділ хребетного стовпа, супроводжується болями в області спини, у серці чи шлунку. Коли корінці пошкоджуються в поперековому відділі, то больові відчуття виникають в області попереку, сідниць та нижніх кінцівок.

  У деяких біль має прострілюючий характер, і в залежності від того, який нерв уражений, віддає в певні ділянки тіла. Біль може виникати у вигляді нападів, але буває і постійною. Вона посилюється при кашлі, чханні, необережних рухах людини і при піднятті ваг. Емоційне перенапруження, значні фізичні навантаження або переохолодження можуть спровокувати виникнення болів.

  Інший характерний ознака корінцевого синдрому — порушення чутливості в тій області тіла, яку іннервує пошкоджений корінець. Для того щоб виявити цей симптом, доктор поколює голкою симетричні ділянки шкіри пацієнта. Хворий зазвичай відзначає значне зниження чутливості на ураженій стороні в порівнянні з аналогічною здорової областю.

  Порушення рухів — ще один симптом ураження спинномозкових нервів. М’язи, які іннервуються здавленим корінцем, поступово слабшають і атрофуються.

  Діагностика

  До початку лікування необхідно з’ясувати причину здавлення спинномозкового нерва. Дослідження порушень чутливості і рухів допомагають визначити, на рівні яких хребців сталося пошкодження. Наприклад, якщо корінець здавлюється на рівні п’ятого поперекового хребця, то виникає люмбалгія (біль у попереку), яка віддає по зовнішній поверхні стегна і гомілки до другого, третьому і четвертому пальцям стопи. Такий симптом називається Люмбоішалгія.

  Якщо ураження нервів виникло в результаті інфекційних захворювань, то воно може супроводжуватися лихоманкою і підвищенням температури шкіри, розташованої над залученим в патологічний процес корінцем. При пухлинах пацієнти зазвичай відзначають безпричинне значне зниження маси тіла за невеликий проміжок часу. Компресійні переломи хребта найчастіше виникають у людей старше п’ятдесяти років і у тих хворих, які регулярно приймають глюкокортикоїдні гормони (наприклад, преднізолон).

  Основний інструментальний метод діагностики корінцевого синдрому — рентгенографія хребта. Це дослідження виконується в двох проекціях: прямій і косою. Але найбільш інформативним методом для виявлення захворювань хребта є магнітно-резонансна томографія. Її проводять у тих випадках, коли не виходить встановити причину здавлювання іншими способами.

  Лікування

  Лікування корінцевого синдрому призначається тільки після встановлення причини, яка його викликала. Пацієнтам необхідно дотримувати строгий постільний режим, при цьому вони повинні лежати на твердій поверхні.

  Препарати, які призначаються хворим:

 • Анальгетики: баралгін і кеторол. Ці кошти, які усувають або зменшують вираженість болю.
 • Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ): диклофенак, нурофен, мовилося. Ці препарати не тільки зменшують запалення в області пошкоджених нервів, але і надають знеболюючу дію. НПЗЗ при тривалому застосуванні викликають ряд побічних ефектів: ураження слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки з утворенням виразок і виникненням кровотеч, підвищення чутливості шкіри до сонячних променів (фотодерматити), зменшення кровотоку в судинах нирок. Ці кошти також існують у вигляді мазей і гелів (наприклад, кетонал, фастум) для зовнішнього використання. Такий спосіб застосування дозволяє значно зменшити описані несприятливі наслідки.
 • Засоби, які володіють місцевим знеболюючим і подразнюючим ефектом: мазі фіналгон, КАПСИКАМ, никофлекс.
 • Міорелаксанти — препарати, що усувають спазм м’язів. До них відносяться мідокалм та сирдалуд. Але їх потрібно застосовувати тільки строго за призначенням лікаря, в протилежному випадку можна нашкодити собі.
 • Вітаміни групи B, які покращують обмінні процеси в нервовій тканині.
 • Хондропротектори — препарати, які стимулюють процеси відновлення і сповільнюють руйнування хряща в міжхребцевих суглобах. Хондроксид і Терафлекс — представники цієї групи медикаментів.
 • При корінцевому синдромі також призначається немедикаментозне лікування. Воно включає в себе лікувальну гімнастику, масаж, рефлексотерапію і фізіотерапію (наприклад, електрофорез). Але такі способи лікування протипоказані при пухлинах. При деяких захворюваннях буде необхідним хірургічне втручання (наприклад, при новоутвореннях і грижах міжхребцевих дисків).

  Профілактика виникнення корінцевого синдрому повинна бути спрямована на нормалізацію ваги і зниження навантаження на хребет, зміцнення м’язів спини за допомогою лікувальної фізкультури та масажу.

  Олександра Чернова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.