Коріандр і його корисні властивості — не тільки вітамінна добавка

У плоді рослини коріандр міститься дві насіння, які в сухому вигляді використовуються як спеції. Насіння стиглого плоду мають жовтувато-коричневий колір і поздовжні реберця. Вони продаються цільними або у вигляді порошку.

Історія

Історію використання коріандру можна простежити аж до 5000 року до нашої ери. Коріандр, таким чином, є однією з найстаріших спецій на планеті. Його батьківщина — середземноморське узбережжя і близькосхідні регіони. В Азії він відомий уже тисячі років. Коріандр вирощували в Давньому Єгипті; він згадується в Старому Завіті. У Стародавній Греції і Стародавньому Римі його використовували як пряність, і пізніше, для поліпшення смаку хліба і збільшення терміну зберігання м’яса. Лікарі давнину, в тому числі Гіппократ, використовували коріандр в медичних цілях.

В даний час комерційне виробництво насіння коріандру найбільш розвинене в Російській федерації, Індії, Марокко і Голландії. Його зелень широко використовується в латиноамериканській, індійської та китайської кухні.

Користь для здоров’я

Коріандр вважається однією з найбільш корисних спецій. У деяких регіонах Європи він традиційно називається протидіабетичних рослиною. В Індії коріандр багато століть використовують як протизапальний засіб, а в США нещодавно було відкрито властивість коріандру знижувати рівень холестерину.

Недавні дослідження (поки, втім, їх проводили тільки на тваринах) підтвердили всі три цих властивості. Коли коріандр включали в раціон хворих на діабет мишей, у них поліпшувалася вироблення інсуліну і знижувався рівень цукру в крові. У щурів коріандр значно зменшував кількість пошкоджених молекул жиру (ліпідних пероксидів) в клітинних мемранах. Коли лабораторним щурам, яких регулярно годували жирною їжею, давали коріандр, у них знижувався рівень LDL-холестерину (який іноді називають поганим холестерином), а рівень корисного HDL-холестерину, навпаки, підвищувався.

Дослідники припускають також, що ефірні олії, що містяться в листі коріандру, володіють протимікробною дією.

Багато хто з перерахованих цілющих властивостей коріандру приписуються його винятковому хімічним складом. Зокрема, його ефірні масла багаті такими фітонутрієнтами, як карвон, гераніол, лімонен, борнеол, камфора, елемол і ліналоол. Серед флавоноїдів, які містяться в коріандр: кверцетин, кемпферол, рамнетін і апігенін. Крім того, в коріандр містяться активні фенольні сполуки, включаючи кавову і хлорогенову кислоти.

Крім фитонутриентов, в коріандр багато традиційних поживних речовин. Зокрема, він є багатим джерелом дієтичної клітковини, заліза, магнію та марганцю.

Зелень коріандру, яка також називається кінзою, містить антибактеріальні сполуки, які є безпечним природним засобом для боротьби з сальмонелою, яка іноді призводить до смертельно-небезпечним станам.

У 2004 році вчені виділили з коріандру речовина додеценал, яке під час лабораторних досліджень виявилося у два рази більш ефективним, ніж гентаміцин — антибіотик, який зазвичай використовується для боротьби з сальмонелою. Крім того, були виявлені 8 інших антибіотичних з’єднань, який містяться в коріандр в менших кількостях, ніж додеценал.

Вживання

Листя коріандру, або кинзу, перед вживанням потрібно ретельно мити. Їх можна додавати в салати і соуси або їсти просто так — вони мають дуже цікавим, яскравим смаком, а заодно насичують організм поживними речовинами.

Щоб приготувати ефективне і смачні ліки від застуди, розігрійте в Соусниці ванільне соєве молоко (або коров’яче молоко), додайте туди мед, мелений коріандр і корицю. Не доводьте напій до кипіння. Пийте його гарячим; він зігріває, пом’якшує горло і бореться з бактеріями, що викликали хворобу.

Порошок коріандру можна додавати в супи і рибу. Млинці з вафлі з коріандром будуть цікавим доповненням до основних страв.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.