Контрацептиви для жінок — чи потрібен вам гінеколог?

Сьогодні випускається велика кількість контрацептивів для жінок. Розібратися в цьому потоці інформації самій жінці важко, тому краще поступити так, як належить: звернутися за допомогою до лікаря і пройти попереднє обстеження. Тільки в цьому випадку буде призначений найбільш підходящий для віку і стану здоров’я жінки контрацептив.

Бар’єрні контрацептиви для жінок і сперматоціди

До бар’єрним контрацептивів для жінок відносяться ковпачки і діафрагми, які створюють механічне перешкоду для сперматозоїдів на шляху до порожнини матки. Але щоб ця перешкода була надійним, ковпачки і діафрагми потрібно підбирати за розміром, а зробити це може тільки лікар. Таким способом контрацепції можна користуватися вже через півтора місяці після пологів.

Діафрагма представляє собою куполоподібний ковпачок з еластичним обідком для прикриття шийки матки. Діафрагми виготовляють із гуми або з латексу, вони можуть бути різних розмірів. Вводиться діафрагма тільки перед статевим контактом (її не можна змащувати олією) і може знаходитися в організмі жінки кілька годин. Після використання діафрагму миють і сушать.

Ковпачок виготовляється з такого ж матеріалу, має менший розмір, ніж діафрагма і одягається на шийку матки. Він тримається там через утворення негативного тиску між його обідком і шийкою матки. Надягають ковпачок безпосередньо перед статевим контактом.

Діафрагму і ковпачок можна залишати в піхві на тривалий час — це може викликати ускладнення, особливо, якщо жінка страждає якоюсь запальним захворюванням статевих органів або у неї є невелика кровотеча.

Надійність бар’єрних методів контрацепції підвищується при їх поєднанні з контрацептивами, які пригнічують життєдіяльність сперматозоїдів, — сперматоцідамі, наприклад, бенатексом, Фарматекс та іншими. Сперматоціди також пригнічують життєдіяльність більшості збудників статевих інфекцій бактеріального, грибкового, вірусного походження, а також найпростіших.

Звичайно ж, бар’єрні контрацептиви і сперматоціди не є надійним способом контрацепції.

Найсучасніший спосіб попередження вагітності — гормональні контрацептиви

Гормональні контрацептиви називають ще оральними контрацептивами, тобто препаратами, які приймаються через рот. Сучасні препарати цього ряду зазвичай містять два види гормонів — аналогів жіночих статевих гормонів естрогену і прогестерону, тобто є комбінованими.

Зазвичай в гормональних контрацептиви містяться синтетичні аналоги натуральних гормонів, але останнім часом з’явилися препарати, які містять, в тому числі, і натуральні гормони (наприклад, клайра), які дають менше ускладнень.

Механізм дії всіх гормональних контрацептивів заснований на тому, що великі дози статевих гормонів пригнічують синтез гормонів гіпофіза, під впливом яких дозріває і виходить з яєчника яйцеклітина. Якщо не відбувається овуляції, то, природно, не наступає і вагітність (запліднювати-то нічого).

Але і це ще не все. Якщо яйцеклітина все-таки якимось чином примудрилася покинути яєчник і потрапити в маткову трубу, є ще одна перешкода для її запліднення: канал шийки матки під дією гормонів починає виробляти дуже густу і в’язку слиз, пройти яку сперматозоїду вдається далеко не завжди.

Є й третє перешкода на шляху вагітності. Якщо запліднення яйцеклітини сперматозоїдом все ж сталося, то впровадитися в слизову оболонку матки (ендометрій) запліднена яйцеклітина не зможе, так як ендометрій змінив свої властивості.

До сучасних гормональним низькодозованим контрацептивами відносяться клайра, лінтінет 30, Ліндінет 20, Джес, Жанін, Ярина, регулон і багато інших препаратів. Всі вони надійно захищають від небажаної вагітності при їх правильному підборі і прийомі.

Внутрішньоматкові контрацептиви

Деякі жінки не хочуть застосовувати оральні контрацептиви або мають якісь протипоказання для їх прийому. Таким жінкам акушер-гінеколог може запропонувати внутрішньоматкові контрацептиви або внутрішньоматкову спіраль (ВМС) — невелике пристосування з пластика з міддю, яке вводиться в порожнину матки. Це досить надійний метод контрацепції, але, все ж, його ефективність трохи нижче, ніж у оральних контрацептивів. ВМС вводиться на строк від трьох до семи років.

Сьогодні випускаються також контрацептиви, які поєднують в собі достоїнства гормональних контрацептивів і ВМС, наприклад, Мірена — внутрішньоматковий контрацептив, що містить синтетичний аналог прогестерону левоноргестрел, здатний пригнічувати овуляцію.

Контрацепція може бути надійною тільки в тому випадку, якщо вона підібрана акушером-гінекологом.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.