Контрацепція для годуючих мам — який спосіб підходить вам?

Багато жінок вважають, що контрацепція після пологів не потрібна, вони й так не зможуть завагітніти. Але це не так, часто трапляється, що саме в перші місяці після пологів жінка вагітніє повторно. І це майже завжди призводить до штучного переривання вагітності, що вкрай негативно позначається на організмі жінки після пологів.

Гормональна перебудова в організмі

У жінки, яка годує дитину, головним гормоном, переважною діяльність інших гормонів, є пролактин. Пролактин виділяється гіпофізом і стимулює вироблення жіночого молока. Одночасно пролактин пригнічує вироблення іншого гормону гіпофіза — фоллікулстімулірующего (ФСГ), який впливає на дозрівання яйцеклітини в яєчнику. Мала кількість ФСГ не дозволяє яйцеклітинам дозрівати, тому не настає овуляція (вихід яйцеклітини з яєчника в черевну порожнину і в маткову трубу для запліднення), не готується до прийому зародка слизова оболонка порожнини матки.

Годує мати може додатково (щоб уже гарантовано убезпечити себе від небажаної вагітності) використовувати деякі інші способи контрацепції, наприклад, бар’єрні.

Спосіб природної контрацепції

Гормональні зміни в організмі матері-годувальниці призводять до того, що у жінки після пологів, яка годує свою дитину груддю, в перші 5-6 місяців звичайно відсутня менструація. Запліднення в цей період також неможливо, так як відсутня яйцеклітина. Такий спосіб контрацепції називається природним або способом лактаційної аменореї.

Надійність методу залежить від того, наскільки правильно жінка годує грудьми дитину. Якщо вона годує його «на вимогу», дитина сита і нормально розвивається, то і природна контрацепція працює. Як тільки дитина починає отримувати докорм (якщо не вистачає грудного молока), надійність природної контрацепції знижується. Природним чином вона знижується після того, як вводиться перший прикорм — в 5-6 місяців.

Незважаючи на те, що метод природної контрацепції привабливий для подружжя, він не завжди повністю надійний, у зв’язку з чим годуючим жінкам рекомендують використовувати й інші методи контрацепції на додаток до годування грудьми.

Метод лактаційної аменореї можна доповнити бар’єрними способами контрацепції, а також місцевим використанням сперміцидів.

Бар’єрні методи контрацепції як доповнення до природної контрацепції

До бар’єрним способам контрацепції ставляться застосування презерватива чоловіком і ковпачків, діафрагм — жінкою.

 • Презервативи випускаються самих різних розмірів з тонкого міцного латексу. Це найбільш часто вживаний спосіб бар’єрної контрацепції. Він хороший ще й тим, що оберігає від інфекції, що передається статевим шляхом.
 • Діафрагми і ковпачки не так популярні. Проблема в основному в тому, щоб підібрати їх за розміром, а це можна зробити тільки в кабінеті акушера-гінеколога. І діафрагму, і ковпачки можна використовувати через 1,5 місяці після пологів.

 • Діафрагма — це круглий куполоподібний ковпачок з гнучким обідком з гуми або латексу, які призначений для прикриття шийки матки. Випускаються діафрагми різних розмірів та видів (наприклад, діафрагми з різними видами пружинок). Діафрагму вводять у піхву перед статевим актом (перевіривши попередньо її цілісність) і залишають там на кілька годин, після чого витягають, ретельно миють і висушують. Іноді введення діафрагми поєднують із введенням сперміцидних засобів (руйнуючих сперматозоїди). Діафрагму не можна змащувати маслами — це може її пошкодити.
 • У деяких випадках, якщо в жінки є якесь запальне захворювання статевих органів, на тлі використання діафрагми може початися токсичний шок. Це відбувається за рахунок того, що деякі види бактерій виділяють токсини. А так як діафрагма перешкоджає виділенню з піхви відокремлюваного, токсини починають всмоктуватися в кров і отруювати організм.

  Токсичний шок проявляється підвищенням температури, ознобом, нездужанням, нудотою, блювотою, поносом, болями в м’язах і суглобах, різким зниженням артеріального тиску, запамороченням і втратою свідомості. На шкірі може з’явитися висип, шкіра долонь відлущується пластами. При підозрі на токсичний шок потрібно видалити діафрагму і звернутися до лікаря.

 • Ковпачок — це пристрій з м’якої гуми, яке одягається на шийку матки. Ковпачок утримується на своєму місці внаслідок утворення негативного тиску між ободком ковпачка і поверхнею шийки матки.
 • Ковпачок також уводять у піхву перед статевим актом і часто використовують у поєднанні зі сперміцидами. Протипоказано використання ковпачка при маткових кровотечах і гострих запальних процесах в області статевих органів. Після статевого акту ковпачок видаляють. Його затримка в організмі більш ніж на добу може викликати токсичний шок.

  Гормональна контрацепція

  Годуючим матерям можна приймати однокомпонентні гормональні (прогестинові) контрацептиви, які містять штучний гормон — аналог жіночого статевого гормону прогестерону (наприклад, Фемулен). Ці препарати нешкідливі для матері і дитини їх можна почати приймати через шість тижнів після пологів. Цей вид контрацепції підійде тільки акуратним жінкам, так як тільки правильний прийом гарантує ефективність препарату.

  Прогестіновие контрацептиви пригнічують овуляцію, знижують ризик розвитку тромбозів, не викликають підвищення тиску і не знижують статевий потяг. Під час прийому цього виду контрацептивів можливі наступні побічні ефекти: поява кровотеч (або, навпаки, відсутність менструацій), розвиток тимчасової кісти яєчника і інші.

  Контрацепція для годуючих мам передбачає застосування таких способів, які не завдали б шкоди дитині.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.