Контактні лінзи — чи можуть вони повністю замінити окуляри?

У контактних лінз багата історія, яка починається більше 500 років тому. Здається, люди завжди хотіли бачити добре, і при цьому не носити окуляри. Розробка технології, яка зробила б це можливим, була лише питанням часу.

Історія

Вперше описав ідею контактних лінз і зробив їх начерки ніхто інший, як Леонардо да Вінчі — ще в 1505 році. Його надихнув досвід занурення своїх власних очей в чашку з водою.

Більше ста років потому Рене Декарт також запропонував ідею поміщати лінзу на рогівку ока. Втім, розроблені ним лінзи були непрактичні — людина, яка стала б їх носити, не зміг би моргати.

Історія контактних лінз продовжилася в 1801 році, коли Томас Янг поліпшив розробки Декарта. У 1827 році сер Джон Гершель запропонував ідею створити лінзу, яка б ідеально лягала на поверхню ока. Після цього розвиток контактних лінз пішло значно швидше і в 1888 році їх вже почали тестувати як засоби для корекції зору.

З винаходом газопроникних матеріалів і м’яких лінз в 1960-х — 1970-х роках лінзи стали безпечніше і зручніше. Їх популярність серед людей з короткозорістю та далекозорістю швидко зростала. Трохи пізніше з’явилися контактні лінзи, які можна використовувати при астигматизмі. Завдяки їх вартості, гігієнічним переваг і простоті використання ставали все більш популярними одноразові контактні лінзи.

Матеріали

Контактні лінзи (за винятком різних кольорових лінз) при носінні практично непомітні. Перші лінзи були виготовлені зі скла, що викликало роздратування очей, і їх не можна було носити протягом тривалих проміжків часу. З появою лінз із поліметилметакрилату носіння лінз стало значно більш зручним, проте у них був ряд недоліків. Зокрема, такі лінзи не пропускали до рогівки ока кисень, що викликало безліч негативних наслідків. В кінці 20 століття були розроблені лінзи з матеріалів, які пропускають кисень і не абсорбують випаровування рідини, завдяки чому їх можна без побоювань використовувати в промислових зонах. Такі лінзи називаються жорсткими і використовуються, коли необхідна істотна корекція зору.

Більшою популярністю, проте, користуються м’які лінзи, які виготовляють з гідрогелю або силікон-гідрогелю. На відміну від жорстких лінз, до м’яких лінз не доводиться звикати — людина перестає відчувати їх практично відразу. Сьогодні існують і так звані гібридні контактні лінзи — наприклад, маленька жорстка лінза може поміщатися поверх великою м’якою. Це необхідно, коли за допомогою контактних лінз одного виду не виходить домогтися поліпшення зору і комфорту.

Силікон-гідрогелеві контактні лінзи сьогодні вважаються найбільш зручними і безпечними. Вони дуже добре пропускають кисень, проте можуть викликати сухість і дискомфорт, особливо при тривалому носінні.

Режим носіння контактних лінз

Контактні лінзи, крім матеріалів та інших параметрів, розрізняються по режиму носіння. Лінзи для носіння вдень необхідно знімати, перш ніж відправитися спати. Контактні лінзи для пролонгованої носіння можна, як правило, не знімати протягом тижня. Новітні матеріали, наприклад силікон-гідрогель, дозволяють виготовляти лінзи, які можна носити протягом терміну до тридцяти днів. Як правило, після цього лінзи викидають і надягають нові.

Носіння контактних лінз протягом тривалого часу пов’язане з підвищеним ризиком розвитку різних інфекцій рогівки — переважно через неможливість нормально очищати очі і застою бактерій. Найбільш поширеним ускладненням носіння лінз протягом тривалого часу є кон’юнктивіт; в деяких випадках можливі алергічні реакції.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.