Кондиломи — чому поцілунки небезпечні?

Кондиломи — це обмежені бородавчасті розростання слизових оболонок і шкіри, які можуть запалюватися і виразкуватись. Захворювання має хронічний перебіг і широко поширене в розвинених країнах.

Типи кондилом і причини їх виникнення

Кондиломи бувають наступних типів:

 • Широкі кондиломи — грибоподібні розростання з широкою основою. Вони зазвичай виникають при сифілісі і фрамбезії (хронічному захворюванні шкіри, причиною розвитку якого є трепонема).
 • Гострі кондиломи. Вони мають тонку ніжку і часточкову будову з безліччю виростів, за своїм зовнішнім виглядом нагадують цвітну капусту або малину.
 • Гострі кондиломи — захворювання, яке викликається вірусом папіломи людини (ВПЛ) шостого та одинадцятого типів. Зараження ВПЛ найчастіше відбувається при контакті з інфікованими слизовими або шкірою (зазвичай статевим шляхом). Також може бути побутове зараження, але воно зустрічається набагато рідше. Можливо інфікування дітей під час пологів.

  Вірус, який залишився в шкірі та слизових, накопичується і розмножується всередині клітин. Спочатку це відбувається в глибоких шарах, але поступово ВПЛ переміщується на поверхню. Клітини, в яких знаходиться вірус, починають безконтрольно ділитися, ділянка слизової оболонки або шкіри розростається, і утворюються кондиломи.

  ВПЛ може бути причиною появи плоскої кондиломи шийки матки — найнебезпечнішого прояви інфекції. Це пов’язано з можливим переходом такого стану в рак шийки матки.

  Прояви кондилом

  Ця інфекція довго може перебувати в сплячому (латентному) стані і ніяк не виявлятися в цей час. Такий період може тривати від декількох тижнів до декількох років, але в середньому становить три місяці.

  Кондиломи можуть мати наступну локалізацію:

 • Шкіра промежини
 • Великі і малі статеві губи
 • Клітор
 • Піхва
 • Шийка матки
 • Зовнішнє отвір сечівника
 • Головка статевого члена
 • Вуздечка статевого члена
 • Внутрішній листок крайньої плоті
 • Шкіра мошонки і стовбура статевого члена
 • періанальної зона (навколо заднього проходу)
 • Пряма кишка
 • Ротова порожнина
 • Захворювання починається з появи в перерахованих областях дрібних згрупованих вузликів рожевого кольору, які поступово розростаються. Іноді кондиломи тривалий час не змінюють свою кількість і розміри. Ці утворення можуть травмуватися, кровоточити і порушувати нормальне статеве життя. Кондиломи викликають психологічний дискомфорт, зниження самооцінки через косметичний дефект. Також вони можуть стати перешкодою під час пологів.

  Діагностика

  Для того щоб поставити діагноз гострокінцеві кондиломи, лікаря зазвичай достатньо огляду. При типовому перебігу захворювання виявляти і визначати тип ВПЛ не обов’язково. Усі хворі гострими кондиломами обов’язково повинні обстежитися на ВІЛ та сифіліс. Основним методом діагностики широких кондилом є огляд і підтвердження наявності сифілісу чи фрамбезії у пацієнта лабораторними методами. Для діагностики плоскою кондиломи потрібно проведення огляду шийки матки під час кольпоскопії.

  У жінок часто за загострені кондиломи беруть мікропапілломатоз статевих губ. Він являє собою окремі дрібні вузлики, симетрично розташовані напередодні піхви і на внутрішній поверхні малих статевих губ. Але такий стан не є захворюванням. У чоловіків гострокінцеві кондиломи іноді плутають з папульозний намистом статевого члена (симетрично розташованими вузликами діаметром близько одного міліметра в області вуздечки і головки), що також є варіантом норми.

  Лікування

  Існує багато методів лікування кондилом, хоча жоден з них не універсальний. Всі вони є симптоматичними. Це означає, що кожен з таких методів спрямований тільки на усунення або зменшення симптомів захворювання, але ВПЛ все одно залишиться в організмі людини.

  Найпоширеніші методи лікування кондилом:

 • Кріодеструкція рідким азотом. Цей метод добре переноситься пацієнтами і не вимагає знеболення. Кондиломи руйнуються під дією низької температури, а рубців після цього майже не буває.
 • Електрокоагуляція — вплив на кондиломи високої температури. На відміну від попереднього методу при цьому способі необхідно знеболювання. На місці вилучених кондилом можуть залишитися рубці.
 • Лазерне видалення кондилом. Цей метод є резервним (запасним), і починати з нього лікування кондилом не рекомендується. Після лазерної дії також можуть залишитися рубці.
 • Подофіллотоксін (Конділін) — препарат рослинного походження, який викликає некроз (відмирання) кондилом. Незважаючи на те, що він призначений для самостійного використання, препарат рекомендується застосовувати тільки після консультації з лікарем. Подоксіфіллін протипоказаний вагітним через те, що він несприятливо впливає на розвиток плода. Тому жінкам дітородного віку слід відмовитися від статевого життя під час лікування препаратом або в цей період їм показана надійна контрацепція.
 • Інтерферон. Препаратом обколюють кондиломи, а також вводять внутрішньом’язово. Часто на фоні лікування розвивається грипоподібний стан: підвищення температури, озноб, нездужання. Це є побічним ефектом інтерферону, що ускладнює його використання.
 • Метод лікування гострих кондилом вибирається лікарем індивідуально. При цьому враховуються кількість та локалізація розростань. Іноді можливе самостійне зникнення кондилом, тому в деяких випадках лікар може порадити не проводити лікування.

  Для того щоб уникнути рецидиву (повторного утворення гострокінцевих кондилом), слід уникати факторів, які знижують імунітет: переохолоджень, перевтоми, куріння, зловживання алкоголем, сильних стресів і гіповітамінозу.

  Лікування плоскою кондиломи проводиться комплексно і поєднує видалення новоутворень і загальнозміцнювальну терапію. Для видалення кондиломи найчастіше застосовують кріодеструкцію, електрокоагуляцію, лазерну терапію, хімічну деструкцію і радіохірургію.

  Широкі кондиломи зникають на фоні лікування того захворювання, на тлі якого вони виникли. Зазвичай для цих цілей застосовують антибіотики.

  Незалежно від типу кондилом пацієнтам при перших ознаках захворювання слід звернутися до лікаря. Це дозволить провести своєчасне лікування та уникнути несприятливих наслідків.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.