Компліменти та їх значення: не помиліться у словах

Компліменти — це дивовижна складова соціальної життя. Правильно зроблений комплімент може дати стільки позитивної енергії, що багато речей після цього починають відбуватися, як за помахом чарівної палички. Він може послабити напруження між людьми і ненав’язливо розташувати їх один до одного. Це можливо, якщо комплімент був правильно зроблений і правильно прийнятий. Кожній людині потрібно вміти робити і те, і інше.

Компліменти (не рахуючи самих шаблонних) з’являються там, де є ситуації і зусилля, гідні похвали. Тобто гарний комплімент — це показник вдумливості і усвідомленості. Людині, яка хоче навчитися ефективному спілкуванню, потрібно культивувати в собі уважне ставлення до змін, що відбуваються навколо.

Коли людина помічає щось, що йому хочеться похвалити, до компліменту залишається два кроки — наділити думка в слова і висловити її вголос. Від компліментів виграють всі — і той, хто їх говорить, і той, хто їх приймає і ті, хто просто знаходяться поруч і слухають (навіть якщо вони не порадіють за іншого, то напевно запам’ятають, як саме потрібно говорити комплімент).

Як потрібно і як не потрібно робити компліменти?

Уважно ставтеся до вибору компліменту

Подумайте про те, що важливо для людини, яку ви збираєтеся похвалити. «Класні біцепси» — такий комплімент з великою ймовірністю сподобається людині, що займається бодібілдінгом, а університетський професор може це зауваження не оцінити (звичайно, є винятки). Якщо людина займається розумовою працею, найкраще відзначати в компліменті його інтелект; якщо дівчина стежить за модою і любить клубну життя, відзначайте її одяг, зачіску і манікюр.

Коротко і ясно

Такі компліменти, як «Гарна робота!», «Ми здорово попрацювали!» доречні в багатьох ситуаціях, не вимагають від мовця напруги розуму, зате виробляють помітний позитивний ефект.

Комплімент — це не лестощі. І навпаки

Всім приємно отримувати компліменти, але тільки — щирі. У більшості людей лестощі викликає неприязнь, а тим, кому вона подобається, вам навряд чи захочеться робити приємне. Так що краще взагалі не говорити компліментів, ніж лестити.

Не робіть компліментів своєму начальникові — навіть якщо ви щирі, багато людей, що займають керівні посади, автоматично сприймають компліменти підлеглих як лестощі і бачать за нею корисливі спонукання. Якщо хочеться похвалити начальника, скажіть щось хороше про нього його помічникові. У 90% випадків він згадає це в розмові з керівником, і це вже не буде сприйматися як лестощі.

Робіть компліменти з чужих компліментів

Дуже часто, почувши щось погане про знайомого нам людину, ми поспішаємо передати йому ці слова. Хтось від цього виграє? Сумнівно, і не варто передавати такі повідомлення. А от якщо ви почуєте, як про знайомого відгукуються добре, обов’язково скажіть йому про це. Йому буде приємно, і він буде вдячний як вам, так і того, кого ви процитували.

Іноді краще розуміти, чим говорити

У деяких випадках краще говорити фрази, з яких людина сама зробить висновок, який і буде йому компліментом. Наприклад, говорите «Ого, ти впорався з цією задачкою за п’ять хвилин, а мені довелося ламати голову до обіду» замість «Ти розумніший за мене». Або, наприклад, зустрівши знайому, якій нещодавно зробили пластичну операцію, скажіть «Як пройшла операція?» — Зробіть невелику паузу і самі ж дайте відповідь: «Бачу, що дуже добре». Людині зрозуміло, що ви маєте на увазі, при цьому вам не доводиться використовувати стандартне і неконкретне «Ти так добре виглядаєш!»

Справа в тому, що людина легше вірить висновкам, які він зробив сам, ніж інформації, яку йому піднесли в «готовому вигляді».

Правильні слова в правильний час

Якщо ви коли-небудь виступали перед великою аудиторією, яка стежила за кожним вашим словом, а потім, закінчивши, з усе ще гулко б’ється серцем, чули на свою адресу: «Це було здорово!» — ви точно знаєте, чого варто комплімент в потрібний час. Бувають моменти, коли абсолютно необхідно зробити комплімент. Навіть якщо потім ви зрозумієте, що ваш виступ було не блискучим, ви не порахуєте ті слова образливими, тому що в той момент потрібно було говорити тільки такі слова. Вже через п’ять хвилин вони були б не до речі. Такий, навіть не зовсім щирий комплімент, коштує сотні щирих, сказаних в невідповідний час.

А як приймати компліменти?

Якщо, почувши комплімент, ви відповідаєте в дусі «Та ну, мені просто пощастило», «Ну взагалі-то це старе плаття, на що там дивитися», «Нічого особливого», то незабаром ви помітите, що всі рідше чуєте компліменти на свою адресу. Але ж ви цього не хочете? Дякуйте, коли вас хвалять — від душі. І посміхайтеся, адже людина, яка зробила комплімент, хотів вас порадувати, і у нього вийшло.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.