Комплекс неповноцінності — не варто впиватися власної нікчемністю

Комплекс неповноцінності — це сукупність негативно забарвлених уявлень про свою фізичної та психічної ущербності перед іншими людьми. Формується комплекс в дитинстві, під впливом батьківських установок, в результаті помилок, невдач, поразок. У пубертатному періоді (підлітковому), коли механізми самоствердження є головними у поведінці, цей комплекс остаточно формується, і приймає одну з форм поведінки.

У психології терміном комплекс позначають якесь з’єднання певних уявлень про себе, пов’язаних з певними емоціями і асоціаціями, як стверджував З. Фрейд, об’єднаним єдиним афектом.

Прояв комплексу неповноцінності

У якості компенсації свого комплексу неповноцінності, людина прагне до постійного перевазі над іншими і всіляко акцентується на тих моментах, які можуть це перевага підкреслити. Якщо зробити аналіз вчинків людей, поведінкою яких управляє комплекс неповноцінності, то можна відзначити їх невпевненість в собі і своїх діях, підвищену тривогу і вразливість. Такі люди схильні бачити інтриги і глузування там, де їх немає, вони також уразливі й недовірливі.

Якщо дивитися в корінь, то самої глибинної емоцією, на якій будується комплекс, є страх. Справа в тому, що страх одне з чільних почуттів на початку життя. Немовляті, який не отримав під час їжу, здається що він помре від голоду, його поведінкою рухає страх, змушуючи його кричати і плакати. Дитина росте, і в процесі його росту виявляються моменти слабкості, беззахисності, безпорадності, можуть виникати ситуації, внаслідок яких дитина розчаровується у своїх силах і у нього формується уявлення про свою неповноцінності. Якщо ще й батьківські установки, отримані в процесі виховання, підтверджують цю неповноцінність і недосконалість, то комплекс стає частиною поведінки, і переслідує людину протягом усього життя.

Якщо врахувати таку властивість страху як генералізація (тобто його зростання і всеосяжність), то невпевненість у собі переходить у всі сфери життя, з’являється почуття інтелектуальної неповноцінності. На підсвідомому рівні, людина постійно порівнює себе з іншими і приходить до висновку, що у нього все гірше, ніж у інших. У нього менше знань, досвіду, гірше становище і сформована ситуація і т.д.

Взаємозв’язок з іншими комплексами

На підставі комплексу неповноцінності можуть формуватися і інші комплекси. Наприклад, комплекс «гидкого каченяти», який особливо з’являється в період статевого дозрівання, і в подальшому житті може перерости в постійне невдоволення своєю зовнішність і фігурою. Такі люди прагнуть досягти якогось «ідеалу», будуть мучити себе дієтами, можуть звертатися до пластичної хірургії, також на тлі цього комплексу може розвинутися булімія і анорексія.

Комплекс «невдахи» коли у людини формується стійке уявлення про своє щастям, всі починання він буде кидати, що називається, на півдорозі, впевнений у своїй невдачі, а в сміливих, креативних проектах і зовсім не буде брати участь.

Комплекс «бідняка» почуття власної неповноцінності буде перешкоджати людині, отримувати гідну оплату своєї праці, він буде порівнювати себе з іншими фахівцями в цій же області і відзначати те, що у них більше навичок або знань.

Комплекс «страждальця» або комплекс жертви, коли людина починає упиватися своєю неповноцінністю, поведінка будується таким чином, щоб підкреслити свою ущербність, неповноцінність, неудачливость і невезіння.

Існує і зворотний бік медалі, коли на основі комплексу неповноцінності формується комплекс «вищості», коли всі поведінкові моменти людини спрямовані на те, щоб підкреслити свою перевагу над іншими. Людина прагне добитися висот, як у матеріальному плані, так і в плані кар’єрного росту. Всі зусилля будуть спрямовані тільки на те, що б придбати нове підтвердження своєї переваги.

Що робити?

Так чи інакше, комплекс неповноцінності присутній у більшості людей, форми його прояви можуть абсолютно різні і причини його формування теж у кожного свої. Однак рецепт «протиотрути» один, власне відчуття неповноцінності треба поважати і цінувати, як вірного друга, адже це помічник, який показує ту сферу, в якій потрібно попрацювати над собою.

Є гарний вислів «Якщо в тебе є страх, візьми його і потанцюй». Також потрібно діяти і з комплексом неповноцінності, «візьми його і потанцюй», нехай під час «танцю» він по-дружньому шепне на вушко, що тобі робити.

 • перше, цінуєте себе. Починайте цінувати себе, за те, що ви є, що комусь добре поруч з вами, нехай у вас груди, не як у Памели Андерсон і губи не як Анжеліни Джолі, зате посмішка або погляд красивий, це ваша особливість, якої немає у інших.
 • друге, відзначайте свої успіхи. Ви здобули освіту? Вже відмінно, не всім це вдається. Не отримали освіту? Саме час замислитися, чим би вам хотілося зайнятися? Вас хвалили небудь, за що-небудь? Згадайте все, всі свої досягнення, успіхи, удачі, вони обов’язково повинні бути. Тільки не впадайте в комплекс, як в яму, кричачи звідти «Та мене ніхто не цінує, та я нікому не потрібна і т.д.», починайте реально оцінювати що відбувається.
 • третє, візьміть за правило «я — особлива», ви не така як всі, у вас обов’язково є щось коричневе і зморщене всередині — родзинка, яка властива тільки вам. Припиніть порівнювати себе з іншими, в порівнянні потрібно відштовхуватися від себе, прийти до фінішу, можна тільки почавши зі старту. Незадоволені своєю фігурою? Пару місяців роботи над пресом, уважне ставлення до харчування — і ви вже стали стрункіше й гарніше. Незадоволені своєю зовнішністю? Змініть колір волосся, внесіть нововведення в макіяж — і ви вже зовсім інша. Не вміли водити автомобіль? Запишіться на курси і всього через пару місяців ви на дорозі.
 • Як відомо, життя як зебра, то чорна смуга, то біла. Злети і падіння бувають у кожного, невпевненість і страх є у кожного. Різниця тільки в тому, хто як використовує свою неповноцінність і страх. Нехай це буде ваш основний помічник і двигун, той мотив, який поверне вас в нормальне русло плину життя.

  Якщо раніше ваш комплекс — це була цегляна стіна, яка огороджувати вас від навколишнього світу, саме час розібрати її на цеглу і зробити з них драбину, в цей самий світ, в цю реальність.

  Марина Курочкіна

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.