Коліт — небезпечне ураження товстої кишки

Коліт — це порушення, яке характеризується запаленням товстої кишки. Найбільш поширеним симптомом загострень цього захворювання є кривавий пронос. Полегшити симптоми загострень можна за допомогою спеціальних лікарських засобів. Загострень можна і уникнути, приймаючи ліки, як правило, месалазін, кожен день. У деяких випадках потрібна хірургічна операція для видалення товстої кишки. У людей, хворих на коліт, підвищений ризик розвитку раку товстої кишки. Щоденний прийом месалазину дозволяє знизити цей ризик. Тим не менше, пацієнтам з виразковим колітом потрібно регулярно проходити обстеження для виявлення передракових змін.

Коліт може розвинутися в будь-якому віці, але найчастіше він спостерігається у пацієнтів віком від 10 до 40 років. Один з семи випадків коліту спостерігається у пацієнтів 60 років і старше. Цікаво, що коліт частіше розвивається у некурящих, ніж у курців. Тим не менш, куріння завдає істотної шкоди здоров’ю, і його не можна розглядати як засіб для запобігання коліту.

Типи коліту

Існує багато різновидів коліту, наприклад:

 • Аутоімунний коліт (до цієї категорії відноситься виразковий коліт);
 • Ідіопатичний коліт;
 • Ішемічний коліт;
 • Інфекційний коліт.
 • Причини

  Встановити причини розвитку коліту вдається не завжди. В одному з п’яти випадків коліт розвивається у людей, чиї близькі родичі страждали від цього порушення; ймовірно, генетичні фактори відіграють деяку роль в його розвитку. Передбачається, що певні тригери можуть впливати на імунну систему таким чином, що вона викликає запалення товстої кишки — у тих людей, які генетично схильні до розвитку цього захворювання.

  Найбільш вірогідним тригером коліту є віруси або бактерії. Втім, у коліту є й інші тригери, наприклад, протизапальні препарати, а також ж припинення надходження в організм нікотину у людей, які кидають палити. Гастроентерит часто викликає загострення коліту.

  Симптоми загострення при коліті

 • Діарея — від легкої до важкої. У стільці можуть бути сліди слизу або гною. Спостерігаються часті і сильні позиви до дефекації.
 • Кривавий пронос.
 • спазматичні болі в животі.
 • Болі при дефекації.
 • Проктит (запалення прямої кишки). Симптоми можуть змінюватись в залежності від того, торкнулося Чи загострення тільки пряму кишку, або також товсту кишку. У деяких пацієнтів спостерігається ректальні кровотеча, а в когось під час загострення нормальний стілець, без слідів крові або гною.
 • Відчуття загального нездужання, як правило, виникає, якщо загострення зачіпає велику ділянку товстої кишки і / або якщо воно триває протягом тривалого часу.
 • Діагностика

  Як правило, при підозрах на коліт проводять колоноскопію — дослідження внутрішньої оболонки товстої і прямої кишки за допомогою колоноскопа. Одночасно можна провести забір зразка тканини (біопсію). Аналіз зразка може підтвердити діагноз. Крім того, роблять аналіз крові, щоб виключити різні захворювання.

  Під час кожного загострення коліту роблять аналіз зразка стільця, щоб виявити бактерії або віруси, які могли викликати інфекцію. Хоча поки не доведено, що будь мікроорганізми можуть ставати причиною коліту, вони можуть спровокувати загострення.

  Лікування

  Вибір способу лікування коліту залежить від його різновиду. Наприклад, інфекційний коліт зазвичай лікують за допомогою антибіотиків, при аутоімунному коліті призначають прийом імуномодуляторів. У важких випадках, які, на щастя, зустрічаються рідко, для лікування потрібна хірургічна операція.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.