Коліки в новонароджених — як допомогти маляті?

Якщо ваш новонароджений малюк плаче в один і той же час кожен день, і у вас не виходить його заспокоїти, швидше за все, у нього кишкові кольки. Кольки — це різкі, нападоподібні болі в кишечнику, які спостерігаються у дітей молодше півроку. Педіатри часто використовують для діагностики «критерій трьох»: якщо дитина плаче більше трьох годин на день, три дні на тиждень протягом трьох тижнів, а в решту часу спокійний і задоволений, значить, у нього коліки. Словом, основним критерієм діагностики кишкових кольок залишається незрозумілий тривалий плач, за умови, що дитина абсолютно здорова.

Кольки дуже неприємні як для дитини, так і для його батьків. Але зневіряйтеся: коліки тривають порівняно недовго. Протягом декількох тижнів або місяців вони повністю припиняються, і ви можете привітати себе з тим, що пережили одне з перших серйозних випробувань материнства.

Симптоми колік в новонароджених

Для немовлят абсолютно нормально плакати і сукати ніжками, і якщо ваш малюк не може залишатися спокійним ні хвилини, це ще не означає, що у нього коліки. У здорової, ситого малюка ознаки кольок будуть наступними:

Плач приблизно в один і той же час кожен день. При кишкових коліках дитина плаче приблизно в той же час кожен день, як правило, після обіду або ввечері. Напади кольок можуть тривати від декількох хвилин до трьох і більше годин щодня. Плач зазвичай починається раптово і без видимої причини. Ближче до кінця нападу можлива дефекація або метеоризм у дитини.

Сильний або безутішний плач. При кишкових коліках плач сильний і гучний. Обличчя немовляти часто червоніє, і заспокоїти його вкрай важко, а то й зовсім неможливо.

Зміна положення тіла. Малюк підтискає ноги, стискає кулаки, у нього напружені м’язи живота і вся його поза висловлює найсильніший дискомфорт.

Від кишкових кольок страждає приблизно 25% новонароджених. Коліки зазвичай виникають в перші тижні життя дитини і частково припиняються до трьох місяців. Повністю коліки припиняються до чотирьох-п’яти місяців.

Коли потрібно звернутися до лікаря

Негайно зверніться до лікаря, якщо плач дитини може бути наслідком падіння або травми.

Зверніться за консультацією до педіатра, якщо вас турбує плач дитини, особливо якщо ви помітили зміни у поведінці малюка, його харчуванні або сні. Педіатри рекомендують вести щоденник дитини і щодня записувати в нього, як і коли малюк поїв, поспав і інше.

Причини кишкових кольок

Точна причина колік у немовлят невідома. Учені вивчили ряд можливих винуватців кольок, в тому числі алергії, непереносимість лактози, нерозвинена травна система у дитини (шлунково-кишковий тракт ще не повністю сформований, в кишечнику не вистачає корисних бактерій для переробки молока, а іноді там розвивається патогенна мікрофлора і кишкові палички) , тривожність у матері, особливості годівлі, і не прийшли до єдиного висновку. Як і раніше незрозуміло, чому за інших рівних умов в одних дітей виникають коліки, а в інших — ні.

Фактори ризику

підвищеного ризику виникнення колік схильні діти матерів, які курили під час вагітності або незабаром після пологів (при грудному вигодовуванні).

Існує декілька теорій, що пояснюють, чому деякі новонароджені більш схильні до кишкових колік, ніж інші, але жодна з них не була доведена. Думка про те, що коліки зустрічається частіше у первістків або новонароджених на штучному вигодовуванні, помилково. Також не обгрунтоване уявлення про те, що кольки в дитини може викликати раціон харчування матері (при грудному вигодовуванні). Коліки виникають в рівній мірі і у дівчаток, і у хлопчиків, незалежно від того, які вони за рахунком в сім’ї.

Ускладнення колік в новонароджених

Хоча коліки в новонародженого часто позначається на всій родині, вони не мають яких-небудь серйозних наслідків для здоров’я самої дитини і не викликають ускладнень. Немовлята, у яких спостерігаються кольки, ростуть і розвиваються цілком нормально.

Діагностика колік в новонароджених

Педіатр оглядає дитину з метою виявлення будь-яких можливих причин його занепокоєння і плачу, наприклад, кишкової непрохідності. Якщо малюк здоровий, у нього діагностують кишкові кольки.

Лабораторні аналізи, рентгенівське дослідження та інші методи діагностики в цьому випадку зазвичай не потрібне, але якщо існує деяка невизначеність, вони допомагають виключити інші діагнози.

Медикаментозне лікування колік у новонароджених

Коліки в новонароджених з часом (як правило, до трьох місяців) проходять самі по собі, без медичного втручання. У той же час, існує мало варіантів медикаментозного лікування. Так, препарати, що зменшують газоутворення, такі як симетикон, виявилися не дуже ефективними при лікуванні кольок у новонароджених.

Деякі дослідження показують, що лікування пробіотиками — речовинами, що допомагають підтримувати природний баланс «хороших» бактерій в шлунково-кишковому тракті — може зменшити коліки. Проте необхідні додаткові дослідження, щоб визначити механізм впливу пробіотиків на коліки.

Перш ніж давати дитині якісь ліки від колік, проконсультуйтеся з лікарем.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.