Коли настає менопауза: як її визначити

загрузка...

дітородну функцію жінки триває строго певний час. Тривалість цього періоду залежить від багатьох факторів, але, перш за все, від спадковості. Після того, як репродуктивна функція закінчиться, настає зниження гормональної активності і перебудова роботи всього організму.

Чому настає менопауза

Менопауза — це дата останньої менструації. Час до менопаузи називається предменопаузе, а після — постменопаузі. Весь же період зниження гормональної активності жінки називається клімактеричним періодом або клімаксом.

Настає менопауза через зниження вироблення жіночих статевих гормонів естрогенів. Процес цей може протікати природно без істотних порушень з боку внутрішніх органів і систем і в такому випадку клімакс називається фізіологічним. Починається клімакс в різному віці, тривалість передменопаузи також може бути різною. Але в середньому починається зниження секреції естрогенів у період від 45 до 50 років і триває від двох до десяти років.

Фізіологічний клімакс

У цей період поступово знижується кількість естрогену, При фізіологічному клімаксі, якщо жінка зайнята роботою або просто приємними заняттями, вона може не помітити яких-небудь порушень свого стану. Під час передменопаузи зниження кількості естрогенів призводить поступово до того, що яйцеклітина в яєчнику дозріває і овуляція не настає. Такі цикли називаються ановуляторними або однофазними — друга фаза менструального циклу відсутня, так як не виробляється прогестерон.

Так як естрогени виділяються нерівномірно, тривалість таких менструальних циклів може бути різною, але найчастіше під час передменопаузи тривалість циклів збільшується. Нарешті, наступає остання менструація. Але час її настання фіксується тільки через рік, адже менструація може через кілька місяців повторитися. Таким чином, фізіологічний клімакс може протікати непомітно для жінки.

Патологічний клімакс

Патологічний клімакс або клімактеричний синдром може протікати зі значними змінами стану жінки. Зміни в яєчниках при цьому можуть супроводжуватися тривалими і рясними менструальними кровотечами, що з часом може призводити до залізодефіцитної анемії. При цьому у жінки з’являється постійне відчуття втоми, млявості, нездужання, знижується апетит, шкіра стає блідою.

Виражені зміни виникають з боку центральної нервової системи. З’являється дратівливість і навіть злостивість, збудження змінюється загальмованістю, настрій може знижуватися до депресії, розвивається безсоння, знижується працездатність.

Артеріальний тиск у цей період може то підвищуватися, то різко знижуватися, часто турбують сильні серцебиття, припливи крові з відчуттям жару в області голови і верхньої частини тулуба. Припливи можуть дуже сильно впливати на якість життя жінки. У деяких жінок вони виникають кілька разів протягом години і деколи повністю позбавляють її працездатності.

Ще одна ознака — пітливість, особливо вночі. Всі ці ознаки говорять про порушення з боку вегетативної нервової системи, яка забезпечує іннервацію внутрішніх органів і кровоносних судин. Такий стан може триматися до настання менопаузи, а у деяких жінок залишається і в період постменопаузи.

Після менопаузи

Після настання менопаузи естрогенів виділяється зовсім мало і це призводить у деяких жінок до значних порушень всіх видів обміну речовин — метаболічного синдрому. У цей період знижується швидкість обміну речовин, що призводить до швидкого нарощування маси тіла, якщо жінка не розуміє, що з нею відбувається і в корені не змінить свій спосіб життя.

Якщо в цей час не знизити добову кількість калорій, одержуваних з їжею і не збільшити рухову активність, то може початися ожиріння, відмітною особливістю якого є відкладення жиру в області живота і черевної порожнини. Відбувається таке відкладення під впливом чоловічих статевих гормонів, які завжди присутні в організмі жінки. Таке ожиріння називається центральним або вісцеральним. Вісцеральний жир виробляє біологічно активні речовини, які ще більше змінюють обмін речовин і сприяють виникненню нових неприємних симптомів захворювання.

Порушуються жировий і вуглеводний обмін, підвищується збудливість симпатичної нервової системи, яка сприяє звуженню кровоносних судин. У результаті в цей період можуть виникнути стійке підвищення артеріального тиску, цукровий діабет, загостритися всі хронічні захворювання.

Як допомогти собі перенести патологічний клімакс

Перш за все, не дивлячись ні на що, треба займатися справою: чим більше жінка зайнята, тим менше уваги вона звертає на прояви клімаксу.

Але при цьому потрібно пам’ятати і про те, що потрібно, часом, повністю змінити харчовий раціон і збільшити фізичні навантаження — це сприяє зниженню ваги, яке призведе до зниження артеріального тиску і поліпшенню всіх видів обміну.

Якщо стан не поліпшується, то потрібно звернутися до лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.