Коли болять соски: потрібно знайти причину

Соски найчастіше болять при годуванні дитини грудьми , так як в цьому випадку вони постійно травмуються. При інших станах болю у сосках поєднуються з будь-якими іншими симптомами: болем у грудях, збільшенням грудей, зміною форми сосків і так далі.

Що робити, коли болять соски

Перш за все, потрібно розібратися, чому вони болять. Для цього варто звернутися до лікаря. Якщо жінка годує дитину, то допоможе їй в цьому випадку педіатр, який розповість, як правильно потрібно прикладати дитину до грудей, годувати його, витягувати сосок з ротика і доглядати за своїми молочними залозами. У переважній більшості випадків цього буває достатньо.

Але іноді у матері-годувальниці соски можуть хворіти на тлі лактостазу — застою молока в молочних залозах. Часто лактостаз також буває пов’язаний з неправильним годуванням. Якщо під час розвиненого лактостазу в молочну залозу потрапить інфекція, то може початися її запалення — мастит. У цьому випадку потрібно звертатися до хірурга або мамолога поліклініки.

Нарешті, якщо болі в сосках не пов’язані з годуванням дитини, то варто звернути увагу на правильність менструального циклу. Затримка менструації може говорити про вагітність — болі в сосках при цьому цілком можуть з’являтися. Але затримка менструації може говорити і про якісь порушення в жіночій статевій сфері — запальних процесах, гормональних зрушеннях. Всі ці процеси також можуть викликати хворобливі відчуття в області сосків. У цьому випадку потрібно звернутися спочатку до гінеколога, який після обстеження, можливо, направить жінку до іншого фахівця.

До маммологу варто звернутися в тому випадку, якщо в молочних залозах промацуються якісь ущільнення. Крім того, цього фахівця повинні показуватися жінки з вираженою хворобливістю і збільшенням молочних залоз перед менструацією — це може говорити про наявність гормонального захворювання дифузної (поширеною) мастопатії.

Чим при болях у сосках допоможе педіатр

Педіатр допоможе налагодити правильне вигодовування дитини з регулярним спорожненням молочних залоз (це є профілактикою застою молока в молочній залозі), а також навчить правильно прикладати дитину до грудей. Ось основні рекомендації педіатра годувальниці:

 • необхідно правильно доглядати за молочними залозами; на жінці постійно має бути чиста білизна, не здавлює і не травмує груди; душ потрібно приймати один раз на день, молочні залози при цьому мити з милом; перед кожним годуванням молочні залози миють просто водою;
 • малюка необхідно навчити захоплювати сосок разом з ареолою — так він не буде травмуватися; для цього сосок перед годуванням знаходиться вище рота, а в рот повинна потрапляти спочатку нижня частина навколососкового гуртка і тільки потім сосок;
 • під час годування у дитини повинна бути правильна поза: на боці обличчям до грудей; якщо дитина лежить на спинці і повертає голівку для того, щоб взяти сосок, то він його може сильно травмувати;
 • витягувати сосок з ротика дитини потрібно обережно, не травмуючи соски, для цього потрібно просто натиснути пальцем на його ясна;
 • при змішаному вигодовуванні догодовувати малюка сумішшю краще не через соску, а ложечкою, інакше він разучится смоктати груди — смоктання соски і грудей вимагають різних рухів.
 • Чим при болях у сосках допоможе хірург

  Хірург допоможе зменшити застій у молочних залозах, вилікувати мастит, а також тріщини і садна сосків.

  При тріщинах і саднах сосків:

 • якщо не дуже боляче, то годувати дитину можна; при сильних болях годування припиняють, але молоко зціджують;
 • між годуваннями груди краще тримати відкритою, щоб садна і тріщини сосків прісихалі на повітрі;
 • після годування і між годуваннями соски потрібно змащувати власним молоком, а коли воно засохне зверху мазати гелем солкосерил два-три рази на день; гель можна не надто старатися змивати — він має натуральну основу і для дитини нешкідливий;
 • не можна мазати соски спиртом, горілкою, зеленкою та іншими спиртовими розчинами — це посилить сухість шкіри сосків і тріщини збільшаться.
 • При маститах:

 • хірург призначить антибіотики і фізіолікування, якщо ще немає нагноєння;
 • розкриє гнійник, якщо він вже сформувався.
 • Чим при болях у сосках допоможе хірург-мамолог

  При підозрі на мастопатію, доброякісну або злоякісну пухлину мамолог призначить повне обстеження молочних залоз, яке включає в себе аналіз крові на гормони, загальний аналіз крові, ультразвукове та рентгенологічне дослідження, лабораторне дослідження пунктату молочної залози, взятого шляхом проколу освіти.

  Якщо підтвердиться діагноз дифузної мастопатії, то мамолог відрегулює жінці режим дня і харчування, призначить загальнозміцнюючі засоби і буде за нею спостерігати. При виявленні вузлової мастопатії зазвичай рекомендується операція, яку можна зробити в амбулаторних умовах. При виявленні раку жінку відразу направляють до онколога: чим раніше почати його лікувати, тим краще прогноз.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.