Коли болять соски: а якщо це мастопатія?

Скарги на болі в сосках — явище досить часте. Викликати такі болі можуть абсолютно різні захворювання, які потребують різного лікування. Більш того, звертатися за допомогою в цьому випадку потрібно до різних фахівців. Але робити це потрібно: молочні залози жінки повинні бути обстежені.

Чому виникають болі в сосках при мастопатії

Якщо виключити годування дитини грудьми, тріщини, садна сосків, лактостаз і мастити, то найчастішою причиною болів в молочних залозах і в сосках є мастопатії.

мастопатії називається фіброзно-кістозні зміни в молочних залозах, які утворюються при гормональних порушеннях. Гормональні порушення можуть бути викликані різними запальними гінекологічними захворюваннями і порушеннями менструального циклу.

Як відомо, менструальний цикл жінки ділиться на дві половини: в першу половину під дією жіночих статевих гормонів естрогенів йде дозрівання яйцеклітини і розмноження епітелію у внутрішній поверхні матки і в протоках молочних залоз. Потім яйцеклітина виходить з яєчника (овуляція) і в другу половину менструального циклу під дією прогестерону розмноження клітин епітелію припиняється, але вони починають виробляти секрет. При зниженні кількості прогестерону розрослася слизова оболонка матки відторгається (менструація), а в молочних залозах відбувається зворотний розвиток епітелію.

Але так відбувається в нормі. При гормональних збоях в молочній залозі продовжують розвиватися протоки, вони закупорюються, утворюючи кісти, залізисті клітини замінюються сполучною тканиною. Якщо такі зміни відбуваються рівномірно в обох молочних залозах, то говорять про дифузної (поширеною) мастопатії. Але іноді утворюється один або кілька великих вузлів в грудях — таке захворювання носить назву вузлової мастопатії. Між цими захворюваннями є принципова різниця і в їх течії, і в тактиці лікування.

Особливості болів в сосках при дифузній і вузловій мастопатії

Болі в сосках можуть виникати і при дифузній, і при вузловій мастопатії. Але при дифузній вони, все ж, виникають частіше і зазвичай пов’язані з менструальним циклом — з’являються у другій його половині. Іноді з сосків з’являються виділення — безбарвні або з домішками крові.

При вузловій мастопатії біль у молочній залозі, де розташовується вузол, можуть турбувати менше і соски болять не так сильно. Але зустрічаються й такі вузлові мастопатії, при яких болю дуже сильні — все залежить від індивідуальних особливостей жінки і від чутливості її сосків.

Жінок з мастопатією обов’язково обстежують, так як іноді мастопатія може стати причиною раку молочної залози. Особливо небезпечна в цьому відношенні вузлова мастопатія. Стандартний план обстеження молочної залози включає в себе її ультразвукове та рентгенологічне дослідження, лабораторне дослідження крові на гормони, загального аналізу крові та, в разі необхідності, — біопсію молочної залози з взяттям біологічного матеріалу з мастопатіческіх вузлів для цитологічного дослідження (дослідження клітин для виявлення клітин злоякісної пухлини).

Тактика лікування мастопатій

дифузна мастопатія страждають дуже багато жінок, і в більшості випадків вона не потребує якогось спеціального лікування. Жінці пояснюють, що дуже важливий здоровий спосіб життя, правильний режим дня, посильні заняття спортом, рекомендують не палити.

Велике значення надається харчуванню: у раціоні повинно бути більше овочів, фруктів, нежирних молочних продуктів, м’яса і риби. Не рекомендується вживати жирних, смажених, копчених, солоних і консервованих продуктів. Правильний обмін речовин може відновити гормональний баланс і ліквідувати зміни в молочній залозі.

Призначаються також вітамінно-мінеральні комплекси, рослинні препарати, що містять гормоноподобниє речовини, наприклад, мастодинон, який пригнічує секрецію пролактину — гормону гіпофіза, часто «винного» в розвитку мастопатії. Призначаються також препарати, які нормалізують роботу печінки — в ній розкладаються естрогени. При порушеннях роботи печінки естрогену в крові стає дуже багато, що сприяє розвитку мастопатії.

При сильних болях у молочній залозі у другій половині менструального циклу призначаються знеболюючі препарати.

Якщо в крові жінки виявляються значні гормональні зміни і мастопатія протікає з сильними болями, то призначається коригуюча гормонотерапія.

При вузловій мастопатії консервативне лікування марно — допоможе тільки операція, яку рекомендують зробити якомога раніше, не чекаючи переродження вузлової мастопатії в рак молочної залози.

Вчасно виявлена і пролікована мастопатія — це не тільки позбавлення від болю в грудях і сосках, це ще й профілактика онкологічних захворювань.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.