Кокцігодінія — загадковий больовий синдром

Кокцігодінія вперше була описана ще в 1859 році, з тих пір пройшло півтора століття, але не можна сказати, що причини виникнення цього больового синдрому повністю вивчені. Найчастішими причинами болів в області куприка є травми і їх наслідки, які можуть турбувати людину багато років. Але є й інші, не менш значимі причини.

Що таке кокцигодинія і причини її появи

Кокцігодінія — це больовий синдром, який проявляється приступообразно виникаючими або постійними болями в області куприка і заднього проходу. У зв’язку з анатомічними особливостями будови розташованих поблизу від цієї області органів кокцигодинія частіше зустрічається у жінок. Вік хворих може бути самим різним, але найчастіше — від 40 до 60 років.

Кокцігодінія розділяється на власне Кокцігодінія (болі в області куприка, вони частіше виникають після травми) і больовий синдром в області прямої кишки і заднього проходу, який часто виникає без видимої причини і може бути пов’язаний із захворюваннями нервів і м’яких тканин або з особливостями психіки хворого.

Причини кокцигодинії можуть бути різними, але найчастіше поява її пов’язано із захворюваннями або травмами крижових або куприкових нервових сплетінь. Кокцігодінія, що виникає після травми (падіння на куприк, удар по ньому або про твердий предмет) в одних випадках обумовлена зсувом або вивихом куприка, в інших — формуванням рубців в навколишніх м’яких тканинах, міозитом прилеглих м’язів, які нерідко супроводжуються зміщенням або вивихом куприка. Характерною особливістю посттравматичної кокцигодинії є те, що травма могла бути задовго до появи болів, тому пацієнт часто забуває про неї і не пов’язує появу болів з травмою.

До інших причин виникнення кокцигодинії відносяться захворювання нервів і м’язів в області промежини, опущення промежини (часто це виникає після пологів), рубцеві зміни в області заднього проходу, як результат перенесених операцій, запори і проноси, які призводять до тривалого сидіння в туалеті і звичного опущенню промежини, звичка постійно сидіти на чомусь м’якому і так далі.

Як проявляється

Основною ознакою кокцигодинії є біль в області куприка або в області заднього проходу. Іноді болить відразу в обох місцях. Біль може бути постійною або виникати раптово, вона посилюється в положенні сидячи або в момент вставання, часто віддає в промежину, сідничний область і на внутрішню поверхню стегна — це болі, обмежені межам поширення куприкового сплетення (іноді хворий утруднюється у визначенні місця виникнення болю). Біль часто виникає вночі, може носити різкий, колючий або ниючий, тупий характер, тривалість болю може бути різною, вона може пройти самостійно або після прийому знеболюючих засобів. Хворих також може турбувати відчуття тяжкості або постійного дискомфорту в області куприка.

Часто під час нападів болю з’являються блідість шкіри і підвищена пітливість — це ознака того, що реагує вегетативна нервова система, иннервирующая кровоносні судини, — у відповідь на біль кровоносні судини спазмуються (стискуються).

Діагностика

Для того щоб поставити діагноз кокцигодинії, необхідно повністю обстежити хворого і виключити захворювання, які також можуть викликати болі в цій області (геморой, тріщина заднього проходу, запальний процес в жировій клітковині, навколишнього пряму кишку, захворювання хребта, запалення сідничного нерва, різні гінекологічні захворювання і так далі). Обов’язкові консультації гінеколога, уролога і невропатолога.

Пальцеве дослідження прямої кишки часто дозволяє виявити або припустити причину захворювання вже в кабінеті лікаря. Для постановки діагнозу проводять ультразвукові дослідження черевної порожнини, рентгенографію хребта (виявляються травми і захворювання хребта, які могли викликати болю) і прямої кишки (ірігографію — виявляються пухлини і різні зміни в стінці прямої кишки). Проводиться також огляд слизової оболонки прямої кишки за допомогою спеціальної апаратури — ректороманоскопія, часто дозволяє виявити захворювання, які неможливо виявити при інших видах обстеження, в тому числі невеликі пухлини.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.