Клізма при вагітності — загроза невиношування

Питання, чи можна робити під час вагітності клізми, цікавить багатьох жінок у положенні, так як більшість з них турбують постійні запори. Але якщо звернутися до акушерам-гінекологам, то можна дізнатися, що вони категорично проти клізм під час вагітності. Чому?

Запори під час вагітності — чому вони виникають?

Починаючи з перших днів вагітності, в організмі жінки виділяється велика кількість жіночого статевого гормону прогестерону. Основне завдання прогестерону — збереження вагітності, тому він пригнічує рухову активність матки, тобто скорочення м’язових волокон її середнього м’язового шару. Будь скорочення м’язів матки на початку вагітності можуть призвести до того, що плідне яйце, ще недостатньо міцно закріпилася в стінці матки, буде видалено з її порожнини, тобто відбудеться мимовільний аборт. Те ж саме може відбутися і в другій половині вагітності — клізма викличе передчасні пологи.

Але справа в тому, що іннервація органів черевної порожнини та малого тазу здійснюється різними нервами, які відходять від єдиного нервового стовбура, тому, вплив на м’язи матки не може не викликати таку ж реакцію з боку інших гладком’язових органів черевної порожнини, зокрема , з боку шлунково-кишкового тракту. Придушення рухової активності кишечника призводить до того, що в ньому застоюються калові маси, що і викликає запор. Прогестерон активно діє протягом усієї вагітності, що сприяє збереженню запорів. У другій половині вагітності запори ще більше посилюються, так як кишечник здавлюється зростаючою маткою.

Вихід із становища?

Клізма, на жаль, при всій її простоті і нешкідливості, не вихід з положення для вагітної жінки. Клізма припускає введення в пряму кишку або великої кількості рідини, або концентрованих розчинів (масла) в невеликих обсягах. І те, і інше в першу чергу викличе активні скорочення мускулатури кишечника. Під впливом такої рухової активності калові маси видаляються з кишечника.

Але не варто забувати про те, що в організмі все пов’язано, і одночасно активізується скорочувальна здатність м’язів матки, що створить загрозу мимовільного викидня або передчасних пологів. Саме тому клізми під час вагітності робити не можна. Також порушують рухову активність кишечника (відповідно і матки) і багато проносні, в тому числі рослинного походження. Тому й будь проносні вагітна жінка не може застосовувати без призначення лікаря.

Клізма робиться вагітній жінці лише перед пологами з метою не тільки очищення кишківника, але і стимуляції рухової активності мускулатури матки, тобто родової діяльності.

Проблема залишається — як бути з запорами

Акушери-гінекологи радять жінкам вирішувати проблему запорів за допомогою харчування, тобто за допомогою м’якої стимуляції кишечника, яка не здатна викликати рухову активність матки.

Перший засіб від запорів — це кисломолочні продукти. Склянка свіжого (не біліше двох діб після приготування) кефіру на ніч багатьом жінкам дозволяє вирішити проблему запорів. Але потрібно пам’ятати, що вже триденний кефір може посилити запори. Допоможуть також ряжанка, варенец, йогурт (кислий, без добавок) і будь-які інші кисломолочні продукти.

В раціон можна додати свіжих салатів. Добре очищає кишечник салат зі свіжої капусти. Але не варто його їсти у великій кількості: груба клітковина може викликати болі і здуття живота. Можна робити вінегрети, поклавши туди достатню кількість вареного буряка і рослинної олії — ці продукти також сприяють зменшенню запорів.

З вареного буряка (свіжу краще не використовувати, вона може викликати болі в животі) можна робити салати. Наприклад, такий: натерти на тертці, додати мед і лимонний сік. Якщо більше подобаються солоні салати, то натерту на тертці буряк можна посолити і додати трохи тертого часнику. Але часнику додають зовсім небагато, тільки для запаху — він може сильно стимулювати роботу кишечника.

Нарешті, повинен змінитися сам процес харчування. Для легкої стимуляції роботи кишечника їжу потрібно приймати не менше п’яти-шести разів на день невеликими порціями, тоді кишечник буде постійно в роботі і калові маси повільно, але вірно будуть просуватися в правильному напрямку.

Але що робити, якщо нічого не допомагає і запори продовжують турбувати? Потрібно звернутися до лікаря, і він призначить проносне, яке не протипоказане вагітним жінкам. Є лікарські засоби, які не стимулюють рухову активність кишечника, а сприяють розпушуванню і збільшенню в обсязі калових мас. Але призначати такі засоби вагітним жінкам може тільки лікар жіночої консультації з урахуванням усіх показань і протипоказань.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.