Клізма дитині — як її поставити правильно

Клізма може знадобитися дитині будь-якого віку. Особливе значення клізми мають у перші кілька місяців життя, поки не сформувалася природна мікрофлора кишечнику, яка допомагає перетравлювати їжу. У цей період у дитини постійно виникають проблеми з кишечником: запори, проноси, здуття кишечника і так далі.

Види клізм та правила їх проведення

Клізма — це процедура введення в пряму кишку рідини з лікувальною або діагностичною метою. З лікувальною метою застосовують очисні, попускають (в тому числі масляні), лікарські та поживні клізми. Діагностичні клізми — це введення в пряму кишку контрастних речовин для проведення подальшого рентгенівського дослідження.

Для проведення клізми маленьким дітям застосовуються спринцівки (маленькі грушоподібні гумові балони), з м’яким наконечником з того ж матеріалу (продовженням спринцівки) або зі знімними наконечниками з твердої пластмаси. Обсяг таких спринцівок може бути від 30 до 360 мл.

Щоб зробити клізму немовляті, спринцівку стерилізують кип’ятінням (30 хвилин), потім набирають у них необхідну кількість рідини, наконечник змазують дитячим кремом або стерильним рослинним маслом. Дитину укладають на лівий бік, згинаючи йому ноги в колінах, після чого йому розсовують сідниці і обережно, без натиску вводять туди на глибину до 3-5 см наконечник спринцівки (попередньо потрібно підняти спринцівку наконечником вгору і випустити з неї повітря, натиснувши на дно) . При введенні наконечника він повинен бути спрямований спочатку трохи (на 2 см) вперед, потім, минувши зовнішній і внутрішній сфінктери (спеціальні кругові м’язи, що закривають і відкривають просвіт кишки) задньопрохідного отвору, трошки назад, на глибину ще 2-3 см, після чого повільно натискають на дно спринцівки.

Рідина вводять під час вдиху дитини (але ні в якому разі не під великим напором), коли він робить видих і кричить, цей процес тимчасово припиняють. Після того, як рідина введена, потрібно обережно вивести наконечник і стиснути сідниці руками, потримавши їх в такому стані близько хвилини. Після цього дитину можна покласти на спинку, потім повернути на інший бік і на живіт. У цьому випадку рідина пошириться по всьому кишечнику.

Для проведення очисної клізми у дітей старше трьох років користуються кухлем Есмарха. Її обсяг значно більше спринцівки і становить 1,5-2 л. Швидкість надходження рідини регулюють за допомогою крана, розміщеного на гумовій трубці або спеціального затискача. Після клізми дитина повинна полежати близько 10 хвилин (краще, якщо він буде перевертатися), поки не посилиться перистальтика і не з’явиться позив до акту дефекації.

Очисні клізми для дітей

Очисні клізми проводять при запорах, здутті живота (якщо не допомагає газовідвідна трубка), перед проведенням різних видів досліджень шлунково-кишкового тракту, перед веденням в пряму кишку ліків.

Для очисної клізми немовляті вводять кип’ячену воду, підігріту до температури темного нижче температури його тіла (для дітей більш старшого віку вода може бути злегка прохолодною). Кількість води залежить від віку і ваги дитини і становить з перших півроку життя 30-60 мл, з півроку до року — до 150 мл, з 1 до 2 років — до 200 мл, з 2 до 5 років — 300 мл, з 5 до 9 років — 400 мл, старше 10 років — 0,5 л.

Для того щоб підсилити очисна дія клізми, дітям до року в воду можна додати трохи олії або гліцерину (не більше чайної ложки).

Очисні клізми протипоказані при підозрі на наявність у дитини гострого хірургічного захворювання (непрохідності кишечника, гострого апендициту і так далі), а також при різних захворюваннях прямої кишки.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.