Кліщовий борелліозом або хвороба Лайма: як розпізнати

Кліщовий бореліоз — це захворювання, переносниками якого є кліщі. Збудник захворювання — бактерія Borrelia burgdorferi. Особливо високий ризик зараження кліщовим бореліоз у тих, хто живе або проводить багато часу на природі, особливо якщо людина часто гуляє лісом і високій траві, де люблять жити кліщі.

Симптоми

Ознаки та симптоми кліщового бореліозу, як правило, пов’язані з декількома системами організму. Найбільш часто хвороба вражає шкіру, суглоби, і нервову систему. У кліщового бореліозу можуть бути наступні симптоми:

Висип. За кілька днів або навіть за місяць до появи інших симптомів, на місці укусу кліща з’являється маленька червона припухлість. Через кілька днів почервоніння поширитися на більш широку область шкіри. У деяких людей висип з’являється в декількох місцях, що є ознакою розмноження бактерій в крові.

Симптоми, схожі на симптоми грипу. Лихоманка, озноб, втома, м’язові болі і головний біль можуть з’явитися незабаром після висипу.

Мігруючі болю в суглобах. При відсутності лікування бореліоз може викликати сильні болі в суглобах через кілька тижнів або місяців після зараження. Особливо часто пацієнти скаржаться на біль у колінах, але вони може переміщатися і в інші суглоби.

Неврологічні проблеми. Наслідками кліщового бореліозу можуть бути менінгіт, тимчасовий параліч однієї сторони особи, оніміння або слабкість кінцівок, і погіршення м’язової рухливості.

Менш поширені ознаки і симптоми. У деякий людей кілька тижнів потому після зараження можуть виникнути проблеми з серцем, такі, як нерівномірний пульс. Крім того, можуть спостерігатися запалення очей, гепатит і підвищена стомлюваність.

Коли звертатися до лікаря

Звертайтеся до лікаря, якщо ви помітили, що вас укусив кліщ, або при появі симптомів. Майте у вигляді, що чим довше кліщ залишається прикріпленим до шкіри, тим більше ваш ризик захворювання.

Причини

Кліщовий бореліоз передають людині кліщі — маленькі коричневі комахи, яких практично неможливо помітити на траві.

Вони прикріплюються до господаря і п’ють його кров, поки не збільшуються в кілька разів у порівнянні зі своїм колишнім розміром. Одночасно кліщі, які є носіями кліщового бореліозу, передають його своєму господареві. Раніше не інфіковані кліщі також можуть отримати бореліоз від зараженого господаря.

Бактерії-збудники кліщового бореліозу містяться в слині кліща і поступово проникають в кровотік. Перш ніж кліщ почне передавати бактерії господареві, він повинен спожити певну кількість крові, тому між укусом і зараженням може пройти більше 48 годин (але зараження може відбутися і практично відразу, тому важливо видалити кліща якомога швидше, щоб знизити ризик інфікування). До того часу, коли кліщ встигає випивати стільки крові, що помітно збільшується в розмірі, проходить достатньо часу для зараження.

Фактори ризику

Більше інших кліщовим бореліоз ризикують заразитися люди, які часто бувають на природі — наприклад, ходять у походи, збирають гриби, і так далі. Кліщі можуть жити не тільки в лісах і на луках, але і в парках і садах, де трава регулярно підстригається. Ті, хто ходить по траві в короткій одязі, ризикують заразитися більше, ніж ті, хто віддає перевагу довгий одяг, яка в деякій мірі захищає від кліщів.

Ще одним фактором ризику є домашні тварини. Після прогулянки необхідно уважно оглядати своїх вихованців, перш сем пускати їх у дім.

Ускладнення

При відсутності лікування кліщовий бореліоз може викликати такі ускладнення:

 • Хронічне запалення суглобів;
 • Неврологічні симптоми, такі як параліч лицьового нерва і невропатія;
 • Порушення пізнавальних функцій, наприклад, проблеми з пам’яттю;
 • Порушення серцевого ритму.
 • Діагностика

  У кліщового бореліозу багато неспецифічних симптомів, які часто зустрічаються при інших порушеннях, таких, як вірусні інфекції, різні хвороби суглобів, фіброміалгія, синдром хронічної втоми, і навіть депресія.

  Якщо у пацієнта немає характерної для кліщового бореліозу висипу, для діагностики використовуються лабораторні аналізи. Найбільш надійні результати вони дають через кілька тижнів після інфікування — після того, як в організмі виробилися антитіла.

  Імуноферментний аналіз (ІФА). Цей тест дозволяє виявити антитіла до Borrelia burgdorferi, але через значну ймовірності отримання хибнопозитивної результату він не використовується як єдина підстава для діагнозу.

  Вестерн-блот тест. Цей тест призначають, якщо ІФА дав позитивний результат.

  Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) — аналіз, за допомогою якого виявляють наявність ДНК бактерій в рідині із заражених суглобів.

  Лікування

 • Оральні антибіотики
 • Оральні антибіотики — це стандартний засіб лікування на ранній стадії кліщового бореліозу. Дорослим і дітям старше 8 років призначають прийом доксицикліну; амоксицилін або цефуроксим рекомендується приймати дітям молодшого віку, а також вагітним і годуючим жінкам. Ці препарати лікують інфекцію і запобігають ускладнення. Зазвичай рекомендується 14-21-денний курс прийому антибіотиків, але результати деяких досліджень говорять про те, що лікувальні курси тривалістю 10-14 днів однаково ефективні.

 • Внутрішньовенні антибіотики
 • На більш пізніх стадіях розвитку хвороби лікар може рекомендувати лікування внутрішньовенними антибіотиками протягом 14-28 днів. За цей час вдається перемогти інфекцію, хоча симптоми можуть зберігатися трохи довше. Побічними ефектами внутрішньовенних антибіотиків можуть бути зниження рівня лейкоцитів в крові, пронос і зараження бактеріями, резистентними до прийнятих антибіотиків.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.