Клімактеричний синдром: чи можна уникнути

загрузка...

Терміном клімактеричний синдром описується комплекс симптомів, якими супроводжується наступ клімаксу, або менопаузи. Менш, ніж у половини жінок клімакс настає абсолютно безсимптомно; більшість в тій чи іншій мірі відчуває на собі прояв клімактеричного синдрому.

Сьогодні середній вік настання клімаксу в західних країнах — 51 рік. Клімакс може початися і раніше — через генетичних особливостей, різних захворювань, або в результаті хірургічної операції на органах репродуктивної системи.

Симптоми клімактеричного синдрому

 • Припинення менструацій
 • Менструальний цикл, як правило, стають нерегулярним при наближенні менопаузи. Місячні можуть бути відсутніми по кілька місяців, а іноді трапляються епізоди менорагії (дуже інтенсивні кровотечі). В цілому ж менструальні кровотечі стають менш рясними внаслідок зниження вироблення естрогену, що призводить уповільнення росту ендометрію. Потім менструальні цикли стають все довшими, кровотечі бувають рідкими і мажучі. Коли кровотеча відсутня протягом одного року, говорять про настання менопаузи. Будь-яка кровотеча після цього є приводом для негайного звернення до лікаря — потрібне ретельне медичне обстеження, що виключити деякі небезпечні захворювання, зокрема, рак ендометрія.

 • Припливи спека
 • Припливи спека (включаючи почервоніння шкіри і підвищене потовиділення) є поширеним ознакою клімактеричного синдрому; вони зустрічаються у 80% жінок в період скорочення вироблення гормонів. Припливи жару можуть початися ще до припинення менструацій. Передбачається, що тригером припливів жару є збільшення вироблення гіпоталамусом гонадотропін-рилізинг гормону. Найбільш сильні припливи жару бувають у жінок, у яких менопауза наступила в результаті хірургічної операції. Цей симптом найбільш виражений в кінці дня, в жарку погоду, після вживання гарячих продуктів харчування або напоїв, або в періоди фізичного та / або психологічного напруження. Припливи жару ночами нерідко стають причиною проблем зі сном і постійної втоми.

 • Вагінальна атрофія
 • Зниження рівня естрогену призводить до витончення слизової оболонки піхви і зменшення вироблення вагінальної змащення відбуваються; іноді це стає причиною диспареунії (болі під час статевого акту). Тим не менш, збереження сексуальної активності може сприяти запобіганню подальшої вагінальної атрофії.

 • Остеопороз
 • Остеопороз може через різних змін в організмі, характерних для клімактеричного синдрому.

  Лікування при клімактеричному синдромі

 • Вазомоторні симптоми
 • Для полегшення вазомоторних симптомів може бути призначений прийом таких препаратів: оральні кон’юговані естрогени, 0,3 мг або 0,625 мг; естрадіол, 0,5 або 1 мг або сульфат естрону, 0,625 мг; естрадіол трансдермально — у вигляді пластирів, які необхідно замінювати один або два рази на тиждень.

  При використанні будь-якої форми естрогену, для запобігання гіперплазії або раку ендометрію слід використовувати прогестин (медроксипрогестерону ацетат).

  Згідно з нещодавнім дослідженням, жінкам не слід приймати естроген і прогестин протягом більш, ніж трьох-чотирьох років. Тривала терапія із застосуванням цих гормонів підвищує ризик розвитку серцево-судинних, цереброваскулярних захворювань, а також раку грудей.

 • Вагінальна атрофія
 • Описана вище гормональна терапія допомагає впоратися з цією проблемою. Альтернативою цій терапії можуть спеціальні кільця, що містять естрадіол, які вставляються в піхву на три місяці. Системна абсорбція при використанні такого кільця мінімальна, тому прийом прогестіна для захисту від захворювань ендометрію не потрібно. Короткочасне використання вагінальної мазі з естрогеном може полегшити симптоми атрофії, але, оскільки абсорбція при цьому змінюється, замісна гормональна терапія або використання вагінальних кілець переважніше.

  Тестостерон пропіонат 1-2%, 0,5-1 г, у вигляді мазі, використовується, якщо є протипоказання до застосування естрогену.

  Крім того, під час статевого акту жінкам настійно рекомендується використовувати якісний лубрикант без ароматичних і фарбувальних добавок.

 • Остеопороз
 • При клімактеричному синдромі жінкам рекомендується приймати не менше 1 г кальцію в день і 400 МО вітаміну D. Живильні речовини повинні надходити не тільки з вітамінних добавок, але і з продуктів харчування. Крім того, настійно рекомендується щоденне фізичне навантаження помірної інтенсивності.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.