Клімактеричний період: час змін

загрузка...

Практично немає жодної жінки, яка не чекала б зі страхом настання клімаксу. Вступаючи в клімактеричний період, жінка часто відчуває себе неповноцінною, використаної і непотрібної суспільству, а головне, собі самій. І це найпоширеніша помилка, адже клімактеричний період — це не закінчення життя, а новий і природний етап. І цей етап є кульмінацією життєвого шляху. Тільки в період клімактерію жінка може дозволити собі розслабитися і відпочити від усіх життєвих зобов’язань.

Клімактеричний період

Клімактеричний період (грец. klimakter — щабель, переломний період; синоніми — клімакс, клімактерій) — це фізіологічний період в житті людини, що характеризується зворотним розвитком статевої сфери, відбувається на тлі загальних вікових змін організму.

Клімактеричний період складається з трьох фаз:

 • Пременопауза
 • Ця фаза передує припинення менструацій. Починається в 45 років і триває до настання менопаузи, в середньому три — сім років. У період пременопаузи відбуваються зміни менструального циклу: цикл подовжується, місячні стають мізерними, знижується гормональна функція яєчників.

 • Менопауза
 • Цей період починається після останньої менструації, тривалість його 12 місяців, в середньому наступає у віці 50,8 років

 • Постменопаузальний період
 • Постменопаузальний період починається після менопаузи і триває до повного припинення функції яєчників, тобто до смерті жінки.

  Прояви клімактеричного періоду

  Основною ознакою пременопаузи є зміна менструального циклу. У більшості жінок збільшуються міжменструальні проміжки, а кількість втрачається крові зменшується. У частини жінок, навпаки, спостерігаються рясні і тривалі менструації, і лише у 5% жінок менструації припиняються відразу. Так як в період пременопаузи порушується дозрівання фолікулів, то з часом овуляторних цикли стають ановуляторними, в яких відсутній жовте тіло, яке продукуватиме прогестерон. На тлі дефіциту прогестерону можлива поява дисфункціональних маткових кровотеч і гіперпластичних процесів в ендометрії і молочних залозах.

  У менопаузі у зв’язку з віковими змінами припиняється репродуктивна і знижується гормональна функція яєчників. Прогресують інволюційні зміни в репродуктивній системі (зменшуються і зморщуються яєчники, розміри матки стають менше, молочні залози «висихають»). За рахунок зниження і припинення вироблення естрогенів відбуваються атрофічні зміни вульви і слизової оболонки піхви (вона стає крихкою, тонкою і легкоранимої), що сприяє розвитку атрофічних кольпітів.

  Крім того, дефіцит естрогенів викликає атрофічні зміни в м’язах тазового дна, що сприяє опущенню стінок піхви і матки. Подібні зміни спостерігаються і в слизовій оболонці сечового міхура і сечівника, що є причиною нетримання сечі при сміху, кашлі або будь-якому іншому фізичному напруженні.

  Відбуваються зміни і в обміні мінеральних речовин. Зменшується всмоктування кальцію в кишечнику і наростає його виділення з сечею. В результаті звапніння і зменшення кісткової речовини знижується щільність кісток, вони стають крихкими і ламкими, що веде до розвитку остеопорозу. Через три-п’ять років після менопаузи виникають болі в кістках, збільшується частота переломів.

  Рекомендації по клімактеричного періоду

  Особливого лікування, якщо не спостерігаються клімактеричні розлади, клімактеричний період не вимагає. В першу чергу — це нормалізація режиму дня і відпочинку. Велике значення мають фізичні вправи (ходьба, лижі, біг підтюпцем). Місця для відпочинку рекомендується вибирати такі, де клімат не має різких відмінностей від звичного. Збалансоване харчування з обмеженням жирних та гострих страв і з підвищеним вмістом овочів і фруктів є профілактикою ожиріння. Їжу необхідно приймати не рідше чотирьох разів на день невеликими порціями, що сприяє відділенню і евакуації жовчі. Профілактика остеопорозу проводиться препаратами кальцію, а для поліпшення стану шкіри і волосся призначаються вітаміни А і Е.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.