Клімакс у жінок: як полегшити перебіг менопаузи?

загрузка...

Замісна гормональна терапія (ЗГТ) може полегшити симптоми менопаузи , нормалізуючи рівень гормонів. Як правило, при такій терапії жінка щодня приймає невеликі дози естрогену. Жінкам, які не проходили гістеректомію, також можна давати синтетичний прогестерон. Така терапія називається комбінованої ЗГТ.

Комбінована ЗГТ

Комбінована ЗГТ може бути послідовною або безперервною. Послідовна ЗГТ підходить жінкам в період передменопаузи, коли у них час від часу ще трапляються менструальні кровотечі. Така терапія імітує нормальний менструальний цикл. Вона орієнтована на цикл, що складається з 28 днів, в кожний з яких жінка приймає естроген, а в останні 12-14 — естроген і прогестерон.

Якщо місячні у жінки трапляються дуже рідко, застосовується ЗГТ, що викликає кровотечі кожні три місяці. Якщо місячні відсутні протягом року і більше, можна переходити на безперервну ЗГТ.

У більшості випадків при ЗГТ жінка приймає гормональні пластирі, проте замість них можна використовувати пластирі, невеликі імплантати під шкірою, вагінальні кільця, гелі та назальні спреї для щоденного використання.

Найпоширенішими побічними ефектами ЗГТ є: нудота, болючість грудей, збільшення ваги і застій рідини в організмі. У більшості випадків ці симптоми проходять в перший місяць терапії. Якщо вони зберігаються протягом тривалого часу, потрібно звернутися до лікаря — можливо, вам слід обрати інший вид терапії.

Ефективність

ЗГТ усуває такі симптоми клімаксу, як припливи жару і сухість піхви, і, за відгуками багато жінок, допомагає в цілому відчувати себе набагато краще. У той же час, вона не завжди може допомогти при перепадах настрою, які спостерігаються у багатьох жінок під час менопаузи.

Ризики, пов’язані з ЗГТ

Для простоти аналізу захворюваність наводиться у вигляді «кількість захворювань на 10000». Це може означати як те, що в дослідженні тривалістю в один рік участь 10000 жінок, так і те, що дослідження тривало два роки і в ньому взяли участь 5000 жінок, і так далі.

 • Рак грудей: ризик розвитку раку грудей у жінок, що не проходять ЗГТ становить 30 на 10000, у тих, хто проходить ЗГТ — 38 на 10000.
 • Хвороби серця: без ЗГТ — 30 випадків на 10000, при ЗГТ — 37 випадків на 10000.
 • Інсульт: без ЗГТ або під час прийому плацебо — 21 з 10000, при ЗГТ — 29 з 10000.
 • Утворення тромбів: при прийомі плацебо — 16 з 10000, при ЗГТ — 34 з 10000.
 • Рак ендометрія: точних даних щодо цього захворювання немає, але відомо, що тривала ЗГТ із застосуванням лише естрогену підвищує ризик аномальних утворень в ендометрії. Використання комбінованої ЗГТ знижує, але не виключає ризик розвитку раку ендометрію.
 • Рак грудей і ЗГТ

  Фахівці давно говорять про те, що ЗГТ збільшує ризик розвитку раку грудей. Ризик стає тим більше, чим довше триває терапія. Після закінчення ЗГТ ризик починає знижуватися і приблизно за 5 років повертається до середнього для тих, хто не проходить ЗГТ.

  У ході тривалих досліджень було виявлено, що:

 • Приблизно у 32 з 1000 жінок старше 50 років, що не проходять ЗГТ, до досягнення віку 65 років діагностується рак грудей.
 • У жінок старше 50 років, які проходять ЗГТ тільки із застосуванням естрогену, рак грудей діагностується в 33-34 випадках з 1000, до досягнення віку 65 років.
 • У жінок, які починають проходити комбіновану ЗГТ у віці 50 років і продовжують її протягом 5 років, ймовірність розвитку раку грудей становить 38 на 1000.
 • У жінок, які починають проходити ЗГТ тільки із застосуванням естрогену у віці 50 років і продовжує її 10 років, імовірність розвитку рака грудей складається 37 на 1000.
 • У 51 жінки з 1000, що почали проходити комбіновану ЗГТ у віці 50 років і які продовжували 10 років, діагностують рак грудей.
 • З іншого боку, рак грудей у жінок, що проходять ЗГТ, зазвичай діагностують на більш ранніх термінах, і він легше піддається лікуванню, ніж у жінок, що не застосовують ЗГТ. Смертність, пов’язана з раком грудей, серед жінок, що використовують і не використовують ЗГТ, приблизно однакова.

  Проте експерти не рекомендують проходити тривалу ЗГТ. В ідеалі для лікування симптомів клімаксу повинна призначатися нетривала ЗГТ; обраний метод лікування потрібно переглядати не рідше, ніж один раз на рік.

  Крім того, ЗГТ може викликати формування доброякісних утворень у грудях. У більшості випадків вони не небезпечні, однак при їх появі необхідно проходити ретельне медичне обстеження.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.