Клаустрофобія — спробуйте нормалізувати дихання

Страх — невід’ємна складова людської психіки, це вроджений інстинкт самозбереження. Однак не рідко страх бере патологічні форми і починає руйнувати психічне здоров’я особистості, переростаючи у хворобу або розлад. Боятися можна всього: комах, гризунів, плазунів, темряви, висоти, не менш часто можна зустріти людей, які бояться замкнутих просторів, тобто страждають на клаустрофобію.

Клаустрофобія — психічний розлад, який проявляється приступообразно при знаходженні в тісних, замкнутих просторах або при великому скупченні народу (в натовпі, черги). Страх виникає раптово, і людина практично не може ним управляти, починається паніка, це в свою чергу породжує страх самого страху. Згодом люди, які страждають на клаустрофобію, бояться знаходитися в тісному приміщенні, замкнутому просторі, черги, вагоні метро, ліфті, через побоювання, що у них може початися напад клаустрофобії. Вони уникають їзди на ліфті, намагаються не користуватися метро, не сідають в наповнений автотранспорт, і в цілому уникають будь-яких скупчень людей.

Напади клаустрофобії, як в іншому напади інших фобій, супроводжуються яскраво вираженими реакціями вегетативної нервової системи: рясна пітливість, сухість у роті, тремор тіла (тремтіння), прискорене серцебиття, задишка. Адреналін, який виробляють наднирники при виникненні страху, викликає різке скорочення судин, звідси з’являється запаморочення, відчуття переднепритомний стану.

Причини, що викликають клаустрофобію

Клаустрофобія, як багато видів фобій, «родом з дитинства», достеменно невідомо, що саме, стає причиною розвитку клаустрофобії, проте абсолютно ясно, що це найсильніший стресовий момент, який викликає надалі неконтрольовані напади страху. А оскільки найчастіше, ситуація, що викликала страх, пережита в ранньому дитинстві, ця інформація переходить на рівень підсвідомості і згодом людина може лише навчитися боротися з симптомами клаустрофобії.

Способи боротьби

Будь психічний розлад найкраще лікувати комплексно, за участю психотерапевтичної та психологічної допомоги. Психотерапевт, як правило, призначає медикаментозні засоби — антидепресанти. Психолог використовує безліч технік, які допомагають зменшити негативний вплив страху на психічний стан людини, серед них наступні: гіпнотичний транс, систематична десенсибілізація, логотерапевтіческіе методи, техніки НЛП та ін

Вводячи в гіпноз або гіпнотичний транс, психолог розслабляє і заспокоює пацієнта, і намагається усунути причину, що викликала фобію, а також вселяє людині впевненість у власних силах.

Метод систематичної десенсибілізації увазі навчання пацієнта різним розслаблюючим методикам, які він може застосовувати в момент нападу фобії. Найчастіше використовують вправи «повінь», «нагнітання» і «невідповідність». В якості фізичних вправ застосовується метод м’язової релаксації по Джекобсон.

Техніки НЛП (нейролінгвістичного програмування) мають на увазі роботу із застосуванням різних мовних зворотів. Перш за все, людина повинна усвідомлювати ступінь фобії і страху і не впадати в панічний стан, психолог навчає людину виходу зі стану страху.

Що робити під час нападу?

У момент, коли починається напад клаустрофобії треба по можливості максимально розслабитися (тому психологи і психотерапевти вчать правильному розслабленню), нормалізувати дихання (втягувати повітря через ніс і видихати, концентруючись на шляху проходження повітря). Не треба панікувати, оглядатися по сторонах і дивитися нагору, найкраще знайти зображення або який-небудь об’єкт на рівні своїх очей і спостерігати за ним.

Особам, що страждають на клаустрофобію, треба навчитися керувати своєю поведінкою і вміти контролювати хід думок. Важливу роль грає і здатність абстрагуватися, включити фантазію. Якщо уявити собі якусь яскраву, світлу картину, з якої асоціюються позитивні емоції.

Як правило, напади клаустрофобії проходять також раптово, як і починаються через одну-дві хвилини. Однак це не привід залишати все як є, необхідно звернутися за кваліфікованою допомогою до психолога або психотерапевта.

Марина Курочкіна

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.