Кларитин — протипоказання обов’язково потрібно дотримуватися

Кларитин — це протигістамінні лікарський засіб тривалої дії, яке не викликає гальмування центральної нервової системи, як деякі інші препарати цього ряду. Застосовується кларитин для лікування і профілактики алергічних захворювань та алергічних реакцій. Цей препарат має і кілька протипоказань.

Основне і побічна дії Кларитин

Кларитин є блокатором Н1-рецепторів гістаміну, тобто він не допускає попадання в кров гістаміну, який є основною діючою речовиною алергічних реакцій. Основна дія Кларитин — протиалергічну, протисвербіжну та протиексудативну. Кларитин знижує проникність дрібних кровоносних судин і схильність гладкої мускулатури кровоносних судин і внутрішніх органів до підвищеної скоротливості, а отже, розвиток набряку тканин.

При прийомі всередину у вигляді таблеток або сиропу кларитин швидко всмоктується в шлунково-кишковому тракті і вже через півгодини починає діяти. Дія його триває протягом доби (а значить, приймати його можна раз на добу), після чого він виводиться з організму з сечею і калом, попередньо розкладаючись на метаболіти в печінці.

Кларитин має і деякий побічна дія, яка проявляється не у всіх хворих. Зазвичай кларитин добре переноситься і побічні ефекти його ніяк не проявляються. Побічні ефекти з боку центральної нервової системи (ЦНС) — це головний біль, підвищена стомлюваність, млявість, сухість у роті. У дітей побічні ефекти з боку ЦНС зустрічаються рідше, ніж у дорослих, тим не менш, іноді й у них з’являються головний біль, підвищена збудливість або, навпаки, загальмованість.

З боку шлунково-кишкового тракту можуть розвиватися такі побічні ефекти, як нудота, болі у шлунку. Іноді на фоні прийому Кларитин розвиваються порушення функції печінки.

У дорослих можуть з’явитися напади серцебиття, висип на шкірі алергічного характеру, облисіння.

Протипоказання для прийому

Кларитин — це нетоксичний препарат, який має мало протипоказань. Основним протипоказанням є підвищена чутливість до компонентів препарату. Проявлятися така підвищена чутливість може у вигляді алергічних і неалергічний реакцій, які мають схожі симптоми, але різні механізми розвитку. Але в будь-якому випадку при появі підозри на підвищену чутливість кларитин застосовувати не можна: наступного разу реакція може бути набагато сильнішою і навіть загрожувати життю хворого.

Не можна застосовувати кларитин також під час годування дитини грудьми, так як його активні метаболіти (продукти розпаду) виділяється з молоком матері, а дітям до двох років його застосовувати не можна. Тому при необхідності призначення Кларитин потрібно на час перервати грудне вигодовування.

Виробники ніяк не пояснюють той факт, що кларитин не призначається дітям до двох років. Очевидно, це пов’язано з відсутністю клінічних випробувань на дітях раннього віку.

З обережністю кларитин рекомендується призначати під час вагітності — на цьому контингенті хворих клінічні випробування також не проводилися. Але і прямих протипоказань для призначення Кларитин вагітним немає: це питання передано на розсуд лікаря, який має вирішити, наскільки необхідний кларитин вагітній жінці в тій чи іншій ситуації. Застосовувати кларитин під час вагітності можна тільки в тому випадку, якщо передбачувана користь для матері перевищує можливий ризик для плоду.

Також з обережністю кларитин повинен призначатися хворим із захворюваннями печінки та нирок, які супроводжуються зниженням їх функції. Це пояснюється тим, що в печінці кларитин розкладається на метаболіти, а через нирки (так само, як і через кишечник) він виводиться з організму. При зниженні функції цих органів кларитин почне затримуватися в організмі, що може привести до передозування. У цій ситуації рекомендується призначати кларитин в рекомендованої дозуванні, але не щодня, а через день.

Передозування

Передозування Кларитин проявляється у вигляді посилення всіх побічних ефектів: з’являються значні головні болі, млявість, загальмованість, сильна сухість у роті. Можуть з’явитися нудота і болі в верхній частині живота. Можливі порушення функції печінки, що ще більше посилить явища передозування.

При появі таких симптомів необхідно промити шлунок фізіологічним розчином (0,9% розчином хлористого натрію або кухонної солі), після чого дати прийняти хворому кілька таблеток активованого вугілля.

Кларитин має мало протипоказань для застосування, але всі їх потрібно враховувати.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.