Кларитин при вагітності — після лікарського дозволу

Під час вагітності не можна приймати жодного, навіть самого нетоксичного і нешкідливого лікарського препарату, без призначення лікаря. Це правило повинна знати кожна жінка. Кларитин — це нетоксичний препарат, тим не менш, його також не можна приймати під час вагітності самостійно.

Чому при вагітності не можна самостійно приймати ліки

Під час вагітності в організмі жінки під впливом гормонів змінюється обмін речовин. Це призводить до самих різних змін у всіх органах і тканинах жінки. Перш за все, значні зміни відбуваються в системі кровообігу: розвивається безліч додаткових дрібних кровоносних судин (капілярів), завдання яких краще і швидше доставляти живильні речовини і кисень до тканин матері і плода. Але це загрожує застоєм крові в капілярах, що і відбувається при токсикозі другої половини вагітності. Відбувається також підвищений синтез стероїдних гормонів в плаценті, при цьому дезінтоксикаційна (знешкодження і виведення токсичних речовин з організму) функція печінки та нирок знижується. Все це відбувається на тлі прискорення обміну речовин, як на клітинному рівні, так і в організмі в цілому.

Такі фізіологічні та біохімічні зрушення в організмі жінки приводять до того, що може змінитися чутливість вагітної жінки до ліків, в результаті чого з’являться алергічні реакції на препарати, які раніше вона чудово переносила.

По-різному на ті чи інші ліки реагує і плід. Найбільш чутливим до різних впливів (у тому числі ліків) плід буває в перші 12-16 тижнів вагітності, поки не сформувалася плацента. Після 16 тижнів плацента надійно захистить плід, але існують ліки, які проходять через плацентарний бар’єр і можуть впливати на плід. Не всі це ліки токсичні, деякі з них дозволені до застосування під час вагітності. Але є лікарські препарати, які в процесі розкладання в організмі набувають токсичні властивості — їх не дозволено застосовувати під час вагітності. Не можна застосовувати також ліків, які володіють тератоненні (викликають аномалії розвитку плода) або ембріотоксичним (надають токсичну дію на плід) властивостями.

Різні лікарські препарати надають різний впливу на дитину. Такий вплив іноді важко передбачити навіть лікаря.

Як кларитин діє на вагітну жінку

Кларитин відноситься до групи антигістамінних препаратів. Багато препаратів цієї групи (димедрол, супрастин, тавегіл і так далі) дозволено приймати під час вагітності за призначенням лікаря, так як вони не роблять тератогенного та токсичної дії на плід.

Кларитин також не робить негативного впливу на вагітну жінку і плід. Тим не менш, такі реакції часто бувають індивідуальними та залежать від дуже багатьох причин, врахувати які під час лабораторних випробувань препарату вдається далеко не завжди. Саме тому для того, щоб рекомендувати прийом препарату під час вагітності, потрібне проведення клінічних випробувань на вагітних жінках, що дуже непросто.

Дія Кларитин засноване на тому, що він блокує Н1-рецептори гістаміну, в результаті гістамін не надходить у кров і не розвиваються алергічні реакції. А так як тератогенної та ембріотоксичної ефектів у Кларитин виявлено не було, але і його повна безпека під час вагітності не була встановлена, рішення про його призначення вагітній жінці приймає лікуючий лікар. Існує таке формулювання: «застосування при вагітності можливе тільки в тому випадку, якщо передбачувана користь для організму матері перевищує потенційний ризик для організму плоду». Тобто кларитин призначається вагітній жінці лише у випадку крайньої необхідності.

У яких випадках вагітній жінці призначається кларитин

Під час вагітності поява алергій і загострення алергічних захворювань цілком можливо, тому протиалергічні препарати вагітним жінкам іноді призначають. Особливо актуально це, наприклад, при полінозу, коли під час цвітіння трав з’являється різко виражена закладеність носа, кон’юнктивіт, набряклість та свербіж в області цих органів. Кларитин зручний тим, що призначається всього раз на добу і весь цей час пригнічує прояви алергічних реакцій.

Іноді алергічна реакція виникає у вагітної жінки на укус комахи, харчовий продукт або лікарський препарат — кларитин допоможе і в цьому випадку.

Під час вагітності змінюється робота всього організму жінки, тому повністю прорахувати передбачуваний шкоду від тих або інших ліків вдається далеко не завжди.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.