Кістозними змінами яєчників — класифікація та основні види кіст

загрузка...

Яєчники — це орган, який виконує гормональну функцію, тобто виділяє гормони. У деяких випадках протоки, по яких випливає секрет залоз, закупорюються, в результаті чого утворюються так звані ретенційні кісти. В залежності від того, які структури яєчників продукували гормони, утворюються різні види кіст.

Будова і функції яєчників

Яєчники являють собою парну жіночу статеву залозу, розташовану по обидва боки матки. Основна функція яєчників — секреція статевих гормонів (естрогенів і прогестерону) і «вирощування» яйцеклітини.

Кожен яєчник має вагу не більше 8 г, в ньому спочатку закладено до півмільйона статевих клітин, укладених в спеціальні бульбашки — фолікули. У фолікулах щомісяця дозріває кілька яйцеклітин, але стадії великого зрілого фолікула зазвичай досягає лише один, інші піддаються зворотним змінам.

Кісти яєчників являють собою ретенційних освіти (тобто це закриті протоки залоз). Розрізняють ендометріоїдні (на фоні ендометріозу — розростання в яєчнику клітин ендометрію, тобто слизової оболонки матки), фолікулярні, текалютеіновие, інклюзіонная кісти і кісти жовтого тіла.

Фолікулярна кіста яєчника

Фолікулярна кіста зустрічається найчастіше у жінок дітородного віку і в період перед менопаузою. Вона являє собою порожнинне тонкостінний зазвичай однокамерні освіту, наповнене рідиною. Найчастіше фолікулярна кіста розташовується в одному з яєчників, величина її досягає 2-7 см в діаметрі.

Ознаки фолікулярної кісти визначаються ступенем її гормональної активності (вона може виробляти жіночі статеві гормони естрогени) і наявністю інших гінекологічних захворювань. У тих випадках, коли кіста проявляє гормональну активність, спостерігається розростання внутрішнього шару матки (ендометрія), маткові кровотечі, у дівчаток — передчасне статеве дозрівання. При кістах великих розмірів хворі скаржаться на болі внизу живота.

Кіста може ускладнитися перекрутив її ніжки, розривом і нагноєнням, яке може привести до розвитку перитоніту (запалення очеревини — тонкої серозної оболонки, що вистилає зсередини черевну порожнину). Розрив кісти може відбутися після фізичного навантаження або різкої зміни положення тіла. При цьому з’являються сильні болі внизу живота, що віддають в промежину, іноді всі ознаки перекрута швидко проходять. При виявленні у хворої фолікулярної кісти її спочатку спостерігають і лікують консервативно (розсмоктуванню кісти сприяє, наприклад, електрофорез з йодистим калієм або з прогестероном), а якщо вона продовжує збільшуватися, то видаляють оперативним способом.

Кіста жовтого тіла яєчника

Жовте тіло — це тимчасова залоза внутрішньої секреції, яка утворюється в другій половині менструального циклу на місці лопнув фолікула (з нього виходить яйцеклітина) і виробляє жіночий статевий гормон прогестерон. Після того, як починається менструація, жовте тіло припиняє своє існування і на його місці утворюється рубець. Якщо настає вагітність, то жовте тіло продовжує своє існування ще 12 тижнів (жовте тіло вагітності). Кіста жовтого тіла зустрічається значно рідше, ніж фолікулярна. Виникає вона також частіше у жінок дітородного віку, як в жовтому тілі менструального циклу, так і в жовтому тілі вагітності.

Розміри кісти жовтого тіла можуть бути до 7 см в діаметрі. Гормонально активні кісти (вони виробляють прогестерон) можуть викликати менструальноподібні кровотечі в період менопаузи, а у жінок дітородного віку — ознаки, схожі на позаматкову вагітність (болі в одній з половин нижньої частини живота, кровомазання). Великі кісти жовтого тіла зазвичай гормонально неактивні. При розриві такої кісти може початися сильна кровотеча. Часто кісти жовтого тіла проходять самостійно — атрофуються (зменшуються в розмірі), стінки їх спадаються, на їх місці утворюється так зване біле тіло.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.