Кісти яєчників — нормально чи небезпечно?

Кіста яєчника — це мішечок, наповнений рідиною або напіврідкою субстанцією, який утворюється в структурі яєчника. Вона формується в процесі виходу яйцеклітини з яєчника — овуляції. За кілька днів до овуляції починає рости фолікул, в якому визріває яйцеклітина. Якщо у той час, коли повинна відбутися овуляція, фолікул не зможе надірватися, відкритися і вивільнити яйцеклітину, він стане кістою.

Функціональні

Найпоширеніший тип кіст яєчників — функціональні кісти. Функціональна кіста утворюється з кістообразной структури, яка зазвичай виробляється яєчниками в процесі овуляції. Якщо ця кістообразная структура не проходить нормальний цикл розвитку і не розчиняється, утворюється функціональна кіста. Як правило, функціональні кісти протікають безсимптомно і не потребують лікування. Зазвичай вони припиняють рости, потім поступово стискаються і безслідно зникають через два-три менструальних циклу. Функціональні кісти особливо поширені серед жінок дітородного віку, рідше зустрічаються у жінок клімактеричного віку, у яких припиняється менструація.

Інші типи кіст

Функціональні кісти абсолютно нормальні, тому їх потрібно відрізняти від аномальних кіст. Інші, аномальні, типи кіст яєчників, викликають ускладнення і вимагають лікування:

 • дермоїдна кіста: кістозний наріст, заповнений різними типами тканини, наприклад, власний і шкірною тканиною.
 • Кістозна аденома: кіста, яка виникає на основі клітин зовнішньої поверхні яєчників
 • ендометріоми (обмежене розростання ендометріческой тканини): іноді ендометрію називають ендометріческой або «шоколадної» кістою (по темному, червонувато-коричневого кольору крові, що заповнює кісту)
 • Поликистозная хвороба яєчників: скупчення фолікулярних кіст, що викликає збільшення яєчників і утворить щільну зовнішню оболонку, що заважає овуляції.
 • Фізіологічні

  У жінок, які перебувають у репродуктивному віці і не приймають гормональні протизаплідні таблетки, кістозні структури утворюються постійно. Це нормальна частина функціонування яєчників. Такі кісти в більшості випадків проходять самі по собі і без відома жінки, не завдаючи їй якихось незручностей, і називаються функціональними або фізіологічними.

  У першій половині двадцяти восьми днів менструального циклу (у когось він може продовжитися трохи більше або трохи менше) созревающая яйцеклітина виходить на поверхню яєчника в фолікулі, який і є кістозної структурою.

  Фолікул не тільки транспортує яйцеклітину, але й виробляє естроген, гормон, який стимулює ріст внутрішньої слизової оболонки матки та інші зміни в організмі, необхідні для імплантації плідного яйця та розвитку ембріона у випадку, якщо відбудеться запліднення. До моменту овуляції розмір фолікула досягає розміру оливки. Коли він надривається і вивільняє яйцеклітину, прозора фолікулярна рідина заміщається кров’ю. В цей же час надірваний фолікул починає виробляти ще один важливий гормон — прогестерон. Оскільки тепер він набув жовтуватий колір і має інші функції, його називають не фолікулом, а жовтим тілом. Якщо вагітність не наступає, жовте тіло протягом двох тижнів після овуляції зменшується в розмірах і стає маленьким рубцевідним освітою, яке називають артетіческім тілом. У наступному циклі весь процес повторюється.

  І фолікул, і жовте тіло за визначенням є кістозними структурами, так як вони наповнені рідиною. Хоча в нормі їх розмір порівняно невеликий, іноді процес іде не зовсім так, як потрібно і вони збільшуються до розміру маленької сливи. Зазвичай це стану не заподіює болю, хоча сильне розтягування тканини може викликати деякий дискомфорт. Іноді в пацієнток з фізіологічними кістами спостерігаються порушення менструального циклу.

  Кісти можна виявити за допомогою ультразвуку. Прямого зв’язку між їх розміром і викликаються ними дискомфортом немає. За винятком тих випадків, коли пацієнтка скаржиться на сильний біль в нижній частині живота, гінеколог обмежується простим спостереженням і, як правило, кіста через якийсь час проходить без будь-якого лікування.

  Розміром фізіологічні кісти рідко стають більше сливи і майже завжди починають зменшуватися через два-три менструальних циклу. У деяких випадках жінкам, у яких виявлена кіста, рекомендується дотримуватися деяких запобіжних заходів при сексуальних контактах, або на якийсь час зовсім відмовитися від них.

  У жінок, які приймають гормональні протизаплідні, кісти зустрічаються дуже рідко, так як ці препарати пригнічують овуляцію. Після настання менопаузи фізіологічні кісти також не утворюються.

  Патологічні

  Кістозні структури, які розвиваються в яєчниках, і які не є частиною менструального циклу, називаються патологічними кістами яєчника. Іншими словами, це пухлини і, як всі пухлини в організмі, вони діляться на дві великі категорії — доброякісні та злоякісні.

  Патологічні кісти яєчника можуть містити слиз, кров і частинки різних тканин. Їх розмір може бути дуже різним, але, на відміну від фізіологічних кіст, вони не зменшуються; більшість з них росте, і з часом вони можуть ставати дуже великими. Більше того, саме через те, що всередині них знаходиться рідина, кісти можуть рости дуже швидко. Для їх видалення потрібно хірургічне втручання.

  Оскільки кістоз яєчників часто виявляють у процесі обстеження органів тазу, дуже важливо регулярно проводити профілактичний огляд у лікаря. Це особливо важливо, якщо ви помітили у себе симптоми кістоз яєчників, якщо раніше вам вже був поставлений цей діагноз або ж якщо ви старше сорока років (у цьому віці підвищується ризик захворювання раком яєчників). При виявленні кіст яєчників на ранній стадії вдається запобігти багато ускладнення.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.