Кісти яєчників — чи потрібно лягати під ніж хірурга?

загрузка...

Кіста яєчників — порожнина, обмежена капсулою і заповнена рідиною . Багато кісти абсолютно нормальні (вони називаються функціональними). Такі кісти утворюються в результаті овуляції (виходу яйцеклітини з яєчників). Функціональні кісти з часом скорочуються і всихають, цей процес займає від одного до трьох місяців.

При виявленні функціональної кісти гінеколог призначає повторний огляд через три місяці, щоб переконатися в тому, що кіста зменшується в розмірі і зникає. У деяких випадках лікар порекомендує приймати протизаплідні таблетки, щоб запобігти овуляцію. Коли овуляція не відбувається, функціональні кісти не утворюються.

У жінок клімактеричного віку, у яких припинилася менструація, функціональні кісти не утворюються. Якщо ж це все-таки відбувається, лікар направляє пацієнтку на сонограмі (ехограму). Подальші рекомендації лікаря залежать від віку пацієнтки, виду кісти на ехограм і наявності симптомів (болю, набряклості, запору і відчуття насичення навіть при споживанні незначної кількості їжі).

Що таке сонограмма (ехограма)?

сонограмма — графічне представлення звукових коливань органів. Фактично, це спектрально-часове представлення звуку. На сонограмі гінеколог може докладно розглянути яєчники. Сонограмма яєчників виконують двома способами — через черевну порожнину і через піхву. Обидва способи абсолютно безболісні. Виконання сонограми займає не більше 30 хвилин. На сонограмі гінеколог побачить, як виглядає кіста і якого вона розміру, що допоможе йому призначити правильне лікування.

Які ще обстеження і аналізи призначають?

Крім сонограми, гінеколог часто призначає аналіз крові з метою визначення рівня білка CA-125. Іноді цей аналіз крові призначають жінкам з полікістозом яєчників, щоб визначити, чи не є кісти злоякісними. Нормальний рівень CA-125 в сироватці крові становить менше 35. Однак результати цього аналізу не завжди дозволяють точно визначити злоякісність кіст. Так, у жінок, у яких згодом був виявлений рак яєчників, рівень CA-125 залишався в межах норми. Крім того, рівень CA-125 інколи може бути ненормально високим у жінок дітородного віку, навіть якщо у них немає раку яєчників. З цієї причини аналіз крові на визначення рівня CA-125 зазвичай призначають тільки жінкам, які відносяться до груп ризику розвитку раку яєчників.

Чи необхідно оперативне втручання для видалення кіст?

Відповідь на це питання залежить від декількох факторів, наприклад, віку, менструального циклу, розміру кісти, її форми і симптомів захворювання.

Якщо менструальний цикл не порушений і кіста функціональна, операція вам не загрожує. Якщо ж кіста не зменшується після декількох менструацій, і якщо, навпаки, вона тільки збільшується в розмірах і на сонограмі не схожа на функціональну кісту, гінеколог призначить операцію з видалення кісти. Існує безліч різних типів кіст яєчників у жінок дітородного віку, які потребують оперативного втручання. На щастя, в цьому віці кісти майже завжди доброякісні (загроза раку яєчників мінімальна).

Хірургічне втручання показане жінкам постклімактеричного віку. Хоча рак яєчників зустрічається досить рідко, ризик розвитку цього захворювання підвищується у жінок у віці 50-70 років. Діагностика раку на ранній стадії дозволяє добитися кращих результатів лікування.

Яку операцію призначають для видалення кісти?

Для видалення доброякісної кісти невеликого розміру (не більше сливи) лікар призначає лапароскопію. Ця процедура виконується за допомогою лапароскопа — оптичного приладу зі світлопроводом. Лапароскоп вводять в черевну порожнину через невеликий отвір (надріз) трохи вище або трохи нижче пупка. Через лапароскоп лікар бачить органи черевної порожнини. Часто кісту видаляють через невеликий розріз в області зростання лобкових волосся.

Якщо ж кіста дуже велика, і її не можна видалити лапароскопією, або ж якщо вона виглядає підозріло, призначають лапаротомію. При лапаротомії виконується розтин черевної порожнини і видалення кісти або цілого яєчника. Ця операція виконується під загальним наркозом. В процесі операції знаходять кісту і перевіряють, чи є вона злоякісною. Якщо це так, хірург може видалити обидва яєчники, матку, складку жирової тканини (сальник) і деякі лімфатичні вузли. Дуже важливо детально обговорити цю ситуацію перед операцією. Лікар також повинен повідомити пацієнтці про можливий ризик кожного типу операції, ускладнення і тривалості відновного періоду.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.