Кіста жовтого тіла — коли змінюється гормональний фон

загрузка...

Кіста жовтого тіла — одна з численних різновидів кіст яєчників у жінок, що виникає в результаті скупчення рідини в місці лопнув фолікула. Кісту жовтого тіла також називають «функціональної кістою яєчника». Отже, що ж таке жовте тіло? При овуляції із фолікула виходить дозріла яйцеклітина, після чого його клітини утворюють тимчасову ендокринну залозу жовтого кольору (за рахунок вмісту). Це і є жовте тіло, функція якого — виробляти гормони, необхідні для підготовки організму до вагітності. Якщо запліднення не відбулося, тимчасова залоза через 1-2 тижні після овуляції зазнає зворотний розвиток. Передчасне формування жовтого тіла призводить до утворення кісти, наповненою рідиною або кров’ю. Точно невідомо, що викликає аномалії жовтого тіла, але цьому чимало сприяє гормональний дисбаланс. Припускають, що кіста жовтого тіла утворюється в результаті порушення лімфо-і кровообігу в жовтому тілі.

У більшості випадків кіста жовтого тіла має круглу форму і може досягати розмірів м’ячика для пінг-понгу (2-3 см в діаметрі). У рідкісних випадках кіста збільшується до більшого розміру, досягаючи 10-12 см в діаметрі. Кіста жовтого тіла утворюється хоча б раз протягом життя у більшості жінок. Це явище найбільш поширене серед жінок дітородного віку (12-50 років). Лише невеликий відсоток кіст жовтого тіла трансформується в ракову (злоякісну) пухлина. Ризик розвитку раку підвищується у жінок постклімактеричного віку, у яких є кісти яєчників.

Ймовірність утворення кісти жовтого тіла підвищується у випадку прийому деяких засобів від безпліддя і ліків, стимулюючих овуляцію (зокрема, тих, що містять тільки прогестерон, але не естроген).

Кіста жовтого тіла і вагітність

У більшості випадків кіста жовтого тіла не перешкоджає настанню вагітності і не становить серйозної небезпеки для плоду. Тим не менше, лікарі пов’язують з наявністю кісти самовільне переривання вагітності (викидень). Кіста жовтого тіла, що утворилася на ранньому терміні вагітності, може рости аж до третього триместру, а потім зникнути. Якщо кіста великого розміру, заподіює біль або викликає сильну кровотечу, її рекомендується видалити до настання вагітності.

Симптоми кісти жовтого тіла

Симптоми кісти жовтого тіла схожі з симптомами інших різновидів кісти яєчників. Такі ж симптоми спостерігаються і при позаматкової вагітності. У багатьох випадках кіста жовтого тіла існує безсимптомно.

 • Тим не менш, в деяких випадках кіста тисне на яєчники, що призводить до появи цілого ряду симптомів, в числі яких біль, здуття живота, часті позиви до сечовипускання. Кіста жовтого тіла також може блокувати кровотік.
 • Кіста великого розміру може розірватися, що призводить до серйозних ускладнень і супроводжується сильним болем, коли міститься в кісті рідина поширюється на яєчники та інші органи. Розрив кісти жовтого тіла може призвести до інфекції, утворення спайок та інших серйозних ускладнень. Тому при появі хворобливих відчуттів, дискомфорту, сильної кровотечі, високої температури або блювоти слід якнайшвидше звернутися до лікаря.
 • Фізична активність може викликати біль у жінок з кістою жовтого тіла. Статевий акт, заняття фітнесом, інша інтенсивна фізична активність зазвичай супроводжуються хворобливими відчуттями. Багато жінок також скаржаться на біль і дискомфорт, що поширюються на стегна і ноги.
 • Показником наявності кісти жовтого тіла може бути порушення менструального циклу, наприклад, затримка менструації або її аномальна тривалість. Також можливо нерегулярне або рясне менструальна кровотеча, що супроводжується сильними спазмами.
 • У більшості випадків кіста жовтого тіла не вимагає медичного втручання, так як не виключено її зворотний розвиток. У рідкісних випадках рекомендовано оперативне видалення кісти.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.