Кіста яєчника: причини, лікування та можливі ускладнення

загрузка...

Кісти яєчників — це освіти різних розмірів, часто наповнені рідиною, що з’являються всередині або на поверхні яєчників. Яєчники — парний орган. Кожен яєчник за розміром і формою нагадує волоський горіх і розташовується з одного боку від матки. У яєчниках розвиваються і зріють яйцеклітини, і кожен місяць протягом репродуктивного віку жінки одна з них потрапляє в матку.

Кісти яєчника утворюються у багатьох жінок протягом всього життя. Зазвичай вони заподіюють невеликий дискомфорт або взагалі не відчуваються. Більшій частині кіст не потрібно ніякого лікування — через кілька місяців після появи вони розсмоктуються.

Однак у деяких кіст, особливо у тих, які розриваються, іноді мають серйозні симптоми. Найкращим і першим способом захисту здоров’я завжди була обізнаність: необхідно знати, які різновиди кіст існують і які ознаки вказують на їх появу, щоб вчасно звернутися до лікаря. Ще один незамінний спосіб зберегти своє здоров’я — регулярно проходити обстеження у гінеколога, не чекаючи, поки з’являться тривожні симптоми. А для самої ефективного захисту краще застосовувати обидва ці способи.

Симптоми

Щоб визначити наявність кісти, не можна покладатися тільки на симптоми — швидше за все, їх просто не буде. А якщо і будуть, то їх легко можна сплутати з ознаками інших захворювань і порушень, наприклад, ендометріозу, запалення органів малого тазу, позаматкової вагітності або раку яєчників. Навіть симптоми апендициту і дівертікуліта схожі на больові відчуття, що виникають при розриві кісти яєчника.

Тим не менш, важливо помічати можливі симптоми і взагалі будь-які зміни, що відбуваються в організмі. Отже, на наявність кісти яєчника можуть вказувати:

 • Нерегулярність місячних
 • Біль в області тазу — постійна або періодична ниючий, тупий біль, яка іноді віддається в нижню частину спини і в стегна
 • Біль у нижній частині живота перед місячними і перед їх закінченням (втім, це буває під час місячних і у абсолютно здорових жінок)
 • Біль під час статевого акту (диспареунія)
 • Біль при випорожненні, пов’язана з тиском на кишечник
 • Нудота, блювота
 • Відчуття тиск або тяжкості в животі
 • Відчуття тиску на сечовий міхур або пряму кишку; важко повністю спорожнити сечовий міхур
 • Коли потрібно звертатися до лікаря

  Невідкладна медична допомога потрібна при наступних симптомах і відчуттях:

 • Раптова, різкий біль в нижній частині живота
 • Біль, що супроводжується жаром і блювотою
 • Ці симптоми, а так само ознаки шокового стану — холодний піт, прискорене, нерівне дихання, означають, що стан потенційно небезпечно і треба викликати швидку допомогу.

  Причини

  У нормі структури, схожі на фолікули, утворюються в яєчниках кожен місяць — вони називаються фолікулами. Фолікули виробляють гормони естроген і прогестерон, і вивільняють яйцеклітини під час овуляції.

  Іноді нормальний фолікул не вивільняє яйцеклітину, продовжує зростати і стає тим, що називається функціональною кістою. Функціональна — тому що вона почала рости, виконуючи нормальну функцію в менструальному циклі. Функціональні кісти бувають двох типів:

 • Фолікулярна кіста
 • Приблизно в середині менструального циклу гіпофіз викидає в кров лютеїнізуючий гормон (ЛГ). Підвищення рівня ЛГ фолікули розуміють як команду до вивільнення яйцеклітини. Коли все йде правильно, фолікул надривається, яйцеклітина вивільняється і по матковій трубі відправляється в матку, де її може запліднити сперматозоїд.

  Освіта фолікулярної кісти починається з того, що викид ЛГ з якоїсь причини не відбувається. Фолікул не випускає яйцеклітину, а стає кістою. Зазвичай такі кісти безпечні, рідко мають хворобливі симптоми і більшості випадків зникають самі по собі через два-три менструальних циклу.

 • Кіста жовтого тіла
 • Якщо сигнал у вигляді підвищеного рівня ЛГ від гіпофіза надходить як зазвичай, і яйцеклітина вивільняється, надірваний фолікул починає у великих кількостях виробляти естроген і прогестерон, щоб організм був готовий до можливого зачаття. Цей фолікул стає тимчасової залозою, яку називають жовтим тілом. Так відбувається, коли все йде нормально. Але іноді отвір, через який вийшла яйцеклітина, закривається, і рідина, яка повинна була б виходити назовні, починає накопичуватися всередині колишнього фолікула, перетворюючись на кісту жовтого тіла.

  Така кіста теж в більшості випадків зникає через кілька тижнів, але може вирости до десяти сантиметрів (і іноді більше) в діаметрі, і в рідкісних випадках — наповнитися кров’ю або викликати те, що називається перекручуванням кісти. Наповнена кров’ю кіста може надірватися і викликати внутрішню кровотечу і раптову гострий біль. Кломіфен цитрат, який застосовують для стимулювання овуляції, підвищує ризик утворення кіст жовтого тіла. Такі кісти не завадять вам завагітніти і в більшості випадків не представляють небезпеки під час вагітності.

  Ускладнення

  Велика кіста яєчника може викликати дискомфорт у нижній частині живота. Якщо вона тисне на сечовий міхур, можуть почастішати позиви до сечовипускання, тому що місткість сечового міхура зменшиться через тиск.

  Деякі різновиди кіст зустрічаються рідше, ніж функціональні; вони теж, як правило, не мають симптомів і можуть бути випадково виявлені в ході медичного обстеження. Кістозні освіти в яєчниках у жінок постменопаузального віку можуть бути злоякісними. Тому фахівці в області жіночого здоров’я не втомлюються повторювати, наскільки важливі регулярні обстеження.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.