Кіста шийки матки: потрібне лікування

загрузка...

Кіста шийки матки — це нерідка знахідка при профілактичному огляді гінекологом жінок дітородного віку. Найчастіше ці кісти не вимагають якогось спеціального лікування, але іноді вони нагноюються і тоді їх видаляють. Сьогодні такі операції роблять за допомогою сучасних методик.

Будова шийки матки

Шийка матки розташована в місці виходу з порожнини матки і являє собою щільне овальне тіло з каналом посередині. Канал шийки матки з’єднує порожнину матки з піхвою, Отвір, яке відкривається в порожнину матки, називається внутрішнім зевом, а в піхву — зовнішнім зевом.

Слизова оболонка, що покриває зсередини канал шийки матки являє собою циліндричний епітелій, в товщі якого є залози, що виробляють секрет і слиз. Вміст каналу шийки матки густе, прозоре, здатне вбивати хвороботворні бактерії, воно перекриває доступ інфекції в порожнину матки. Властивості вмісту каналу шийки матки може змінюватися в залежності від віку жінки і фази менструального циклу.

Зовні (з боку піхви) шийка матки покрита багатошаровим плоским епітелієм, який не має залоз і за зовнішнім виглядом значно відрізняється від циліндричного епітелію каналу шийки матки. Кордон між цими двома видами епітелію найчастіше розташована в області зовнішнього зіву і називається зоною трансформації.

Як утворюються кісти шийки матки

Кісти шийки матки називають наботових кістами. Утворюються вони найчастіше на місці псевдоерозій (розростання яскраво-рожевого циліндричного епітелію за зону трансформації, що виглядає як ерозія на тлі більш блідого багатошарового плоского епітелію). Псердоерозіі найчастіше бувають вродженими, при цьому багатошаровий плоский епітелій «наступає» на циліндричний, поступово зменшуючи зони псевдоерозії. Але разом з цим закриваються вивідні протоки залоз, розташованих у клітинах циліндричного епітелію. Такі закупорені залози з часом перетворюються на кісти, наповнені прозорим вмістом.

наботових кісти можуть утворюватися і без псевдоерозій, наприклад, при закупорці вивідних проток залоз злущеними клітинами епітелію. Це може бути наслідком запальних процесів у даній галузі або порушення гормонального фону.

Кісти шийки матки — явище дуже часте, виникають вони зазвичай у жінок дітородного віку, коли псердоерозіі починають заростати і слизова оболонка шийки матки приймає нормальний зовнішній вигляд. Багато гінекологи вважають наботових кісти варіантом норми. Тим не менш, жінка, у якої вони є, повинна постійно спостерігатися в жіночій консультації, так як наботових кісти можуть ускладнитися нагноєнням. Часто кісти шийки матки бувають множинними.

Як проявляється кіста шийки матки

Зазвичай у жінки не ніяких особливих відчуттів і кіста шийки матки є випадковою знахідкою при профілактичному огляді. У деяких випадках наботових кісти нагноюються і тоді їх видаляють хірургічним способом. Наботових кісти зазвичай не проходять самостійно, а іноді вони швидко ростуть, деформуючи шийку матки. Деякі фахівці рекомендують видаляти кісти шийки матки до їх нагноєння і розростання для профілактики запальних захворювань жіночих статевих органів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.