Кір у дітей — можливі серйозні ускладнення

Кір — це дуже заразне захворювання, збудником якого є вірус. Вона характеризується рясною висипкою, яка покриває все тіло, підвищенням температури тіла, кашлем і нежиттю. Дитині, хворій на кір, потрібен постільний режим, рясне пиття і, по можливості, ізоляція, щоб уникнути зараження оточуючих. Під ізоляцією розуміється зміст хворого в окремій кімнаті та використанням ним індивідуального посуду, рушників, і так далі.

Симптоми кору

Самим явним симптомом кору є обширна шкірний висип, але раніше за неї з’являється сухий кашель, нежить, висока температура і почервоніння білків очей. Характерною ознакою кору є плями Коплика — маленькі червоні плямочки з блакитно-білим центром, які виникають в порожнині рота. Шкіра дитини, хворої на кір, виглядає червонуватою, нерівною і лупиться. Зазвичай висип з’являється на лобі, а потім поширюється на все обличчя, шию і тіло.

Кір — дуже заразне захворювання. 90% не вакцинованих від неї людей, що проживають в одному будинку з хворим, заражаються на кір. Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом або при фізичному контакті. Людина, хвора на кір, стає заразним за 1-2 дні до появи перших симптомів; ймовірність зараження зберігається приблизно протягом 4 днів після появи висипки.

В даний час дітям в Росії та багатьох інших країнах роблять обов’язкові щеплення від кору. Незважаючи на це, щорічно фіксується кілька сотень випадків цього захворювання, що, втім, є дуже низьким показником у порівнянні з тим, яким був до введення обов’язкової вакцинації.

Запобігання

В даний час дітей щеплять від кору і деяких інших захворювань незабаром після народження. Дія вакцини починається приблизно через 72 години. Щеплення не роблять лише в рідкісних — наприклад, при певних алергічних реакціях у дітей.

Побічні ефекти щеплення

Щеплення від кору може викликати побічні дії, в тому числі, у в цілому здорових дітей. Найпоширенішою реакцією є підвищення температури тіла між 6 і 12 днем після вакцинації (спостерігається приблизно у 5-15% дітей, яким робили щеплення). Приблизно у 5% дітей після вакцинації з’являється шкірний висип, що нагадує симптоми кору. При цьому дитина не хворий на кір і не заразний. Висип проходить сама по собі через кілька днів.

Лікування

Від кору не існує спеціального ліки — вірус поступово повинен пройти сам. Симптоми зберігаються, в середньому, протягом двох тижнів. В цей час дитині слід більше відпочивати і уникати перебування на свіжому повітрі. Якщо у нього сильний жар і головні болі, можна скористатися безрецептурними жарознижувальними, такими як ацетамінофен і ібупрофен. Не давайте дитині аспірин — медикаменти, що містять ацетилсаліцилову кислоту, пов’язані з підвищеним ризиком розвитку важкого і часто небезпечного для життя стану — синдрому Рея.

За станом хворих на кір дітей повинен уважно стежити лікар. У деяких випадках кір призводить до таких ускладнень, як середній отит, круп, діарея, пневмонія та енцефаліт (тяжка інфекція головного мозку). При деяких з цих захворювань потрібне лікування антибіотиками або госпіталізація.

У країнах, що розвиваються дітям, хворим на кір, часто дають вітамін А — це знижує ризик розвитку небезпечних ускладнень. У розвинених країнах вітамін В іноді дають хворим на кір дітям у віці від 6 місяців до 2 років, яким знадобилася госпіталізація. Крім того, прийом вітаміну А рекомендується всім хворим на кір дітям старше 6 місяців, у яких є такі фактори ризику, як ослаблена імунна система і недоїдання.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.